Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Punkty karne 2024 nowe zasady. Dla kogo kurs redukujący punkty? Ile trzeba za niego zapłacić? Kiedy przedawnienie punktów karnych 26.09.2023

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Wideo
od 16 lat
Nowe zasady redukcji punktów karnych. Na zmiany wprowadzone 17 września 2023 roku kierowcy czekali z niecierpliwością. Co wynika z nowych przepisów – łatwiej czy trudniej pozbyć się punktów?

Punkty karne 2024 nowe zasady. Dla kogo kurs redukujący punkty? Ile trzeba za niego zapłacić?

Dokładnie rok po nowelizacji przepisów, która wydłużyła termin przedawnienia punktów karnych z roku do dwóch lat, wróciliśmy do poprzedniego stanu prawnego. Punkty nałapane między 17 września 2022 roku a 16 września 2023 roku mają dwuletni okres przedawnienia. Przedłużenie okresu przedawnienia do dwóch lat miało dyscyplinować kierowców.

Przepisy dotyczące punktów karnych istotnie się zmieniły

Punkty karne 2024 nowe zasady. Dla kogo kurs redukujący punk...

Okazało się jednak, że tak długi okres przedawnienia istotnie uderzał w kierowców jeżdżących prywatnie oraz w firmy transportowe. Konieczność odczekania aż dwóch lat na wyczyszczenie kartoteki kierowców zawodowych, groziła dezorganizacją pracy w branży transportowej.

Dwuletni okres przedawnienia sprawiał, że skłonność do popełniania wykroczeń drogowych była prostą drogą do nagromadzenia w ciągu dwóch lat takiej liczby punktów, która pozbawiała prawa jazdy. Przypomnijmy, że uprawnienia są zabierane, jeśli zbierzemy więcej niż 24 punkty karne (w przypadku kierowców, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok – więcej niż 20 punktów).

Zobacz GALERIĘ ZDJĘĆ

W efekcie protestów, równo po roku – od 17 września 2023 roku – wróciliśmy do starych regulacji. Teraz znowu obowiązuje roczny termin przedawnienia punktów.

Od kiedy liczy się termin przedawnienia?

Obowiązuje jedna bardzo istotna zasada – roczny termin przedawnienia punktów karnych NIE LICZY SIĘ od dnia popełnienia wykroczenia!

Od kiedy więc się liczy? To zależy, jaka kara spotka nas za popełnione wykroczenie. Istotne jest to, czy skończy się na grzywnie, czy też sprawa będzie rozstrzygana przez sąd.

Otóż:

  • punkty karne dopisane do konta kierowcy w czasie kontroli drogowej przy okazji nałożenia przez policjantów grzywny, przedawniają się po roku od daty zapłacenia grzywny za naruszenie przepisów;
  • punkty karne dopisane do konta kierowcy na podstawie rozstrzygnięcia sądu w sprawie o naruszenie przepisów przedawniają się po roku od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia.

Nie ma więc znaczenia data popełnienia wykroczenia, ale dzień zapłacenia grzywny, ewentualnie dzień uprawomocnienia się rozstrzygnięcia sądu. Zauważmy, że w tym drugim przypadku od dnia popełnienia wykroczenia do dnia orzeczenia sądu może minąć kilka miesięcy, a nawet lat. Przez cały ten czas nie będzie mowy o przedawnieniu punktów. Znikną one z naszej kartoteki dopiero rok po uprawomocnieniu się orzeczenia.

Co z punktami, jeśli nie zapłacimy grzywny?

Jeśli nie będziesz się kwapił z zapłaceniem grzywny i zrobisz wszystko, by tego uniknąć, licz się z tym, że roczny okres przedawnienia nie zacznie biec. Jeżeli nie uregulujesz grzywny, punkty się nie przedawnią.

Co z punktami sprzed 17 września 2023 roku?

Kierowcę, który złapał punkty karne przed wejściem w życie znowelizowanych przepisów, a więc przed 17 września 2023 roku, obowiązują wcześniejsze regulacje, czyli dwuletni termin przedawnienia. Taki termin dotyczy wszystkich punktów nałożonych na kierowców między 17 września 2022 roku a 16 września 2023 roku.

Nawet, jeśli wszedłeś w kolizję z prawem 16 września 2023 roku, choćby tuż przed północą, na wymazanie punktów z kartoteki poczekasz dwa lata. Powtórzymy: dwa lata od zapłacenia grzywny bądź uprawomocnienia się rozstrzygnięcia sądu.

Jeśli jednak złapałeś punkty już 17 września 2023 roku, choćby tuż po północy, punkty przedawnią się po roku.

Kiedy na szkolenie redukujące punkty karne?

Nowelizacja obowiązująca od 17 września 2023 roku przywróciła też możliwość wzięcia udziału w szkoleniu redukującym punkty karne. Szkolenia redukujące punkty znowu mogą być organizowane przed Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego.

W szkoleniu mogą wziąć udział kierowcy, którzy mają prawo jazdy co najmniej od roku. Kurs pozwala zredukować punktową kartotekę o 6 punktów.

Jak przebiega kurs?

Kurs redukujący punkty karne składa się z ośmiu godzin wykładów i zadania praktycznego, które trzeba wykonać na placu manewrowym.

Po odbyciu takiego szkolenia dostajemy zaświadczenie, które jest podstawą do odjęcia 6 punktów karnych.

Ile kosztuje szkolenie redukujące punkty?

Koszt szkolenia może być różny w różnych ośrodkach ruchu drogowego. Zazwyczaj mieści się w granicach 600-1200 zł.

Podstawa prawna

  • Ustawa z dnia 26 maja 2023 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 roku poz. 1123);
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 września 2023 roku w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2023 roku poz. 1897);
  • Komunikat Ministra Cyfryzacji z dnia 24 sierpnia 2023 roku w sprawie określenia terminu oraz zakresu wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających usuwanie punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego oraz zmniejszenie liczby punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego (M. P. z 2023 roku poz. 904).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki