Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pustak ceramiczny TERMOton P+W DIAMENT to wyjątkowy produkt

Redakcja
Rozmowa z Andrzejem Janiszewskim, szefem marketingu ZCB Owczary - firmy, która zdobyła w naszym plebiscycie Srebrny Znak Jakości

Pustak ceramiczny TERMOton P+W 25 DIAMENT, dzięki głosom czytelników i internautów, otrzymał Srebrny Znak Jakości w plebiscycie, w którym wyłoniliśmy najlepsze produkty i usługi, powstające dzięki firmom z naszego regionu. Co wyjątkowego jest w tym produkcie?

To rzeczywiście wyjątkowy produkt, a zarazem najbardziej innowacyjny i najcieplejszy pustak w branży ceramicznej. Może śmiało konkurować z najnowocześniejszymi technologiami, które stosują producenci zagraniczni. Stanowi dowód na to, że możemy w Polsce tworzyć produkty o takiej jakości jak zagraniczne koncerny.

Czym ten model wyróżnia się spośród innych dostępnych na rynku?
Chodzi o jego parametry, a szczególnie niską nasiąkliwość i wysoką wytrzymałość. Efektem tego jest bardzo korzystny współczynnik przewodnictwa cieplnego, czyli utraty ciepła, który jest na bardzo niskim poziomie. Taką wartość udało się osiągnąć w Polsce po raz pierwszy. Stało się tak, gdyż zastosowaliśmy jednocześnie dwa sposoby poprawy tzw. izolacyjności cieplnej. Wpływ na to mają mieszanka surowca, która pozwala na uzyskanie odpowiedniej sieci mikroporów, dzięki czemu bardzo poprawia się współczynnik przewodnictwa cieplnego oraz kształt pustaka. Szukaliśmy takiego rozwiązania, by maksymalnie wydłużyć drogę strumienia ciepła, które przenika z jednej powierzchni pustaka na drugą. Pustak TERMOton P+W 25 DIAMENT ma ścianki wewnętrzne o grubości 3 - 4mm, a do tego dochodzi specyficzny kształt, który przypomina plaster miodu. Dzięki temu jest to wyrób energooszczędny, w budynkach, w których został zastosowany, rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie mniejsze. Jest to też wyrób ekologiczny.

Zapewne jest też dużo droższy niż tradycyjne pustaki. Czy Polacy są skłonni wydawać więcej na artykuły wyższej jakości?
Nasz TERMOton P+W 25 DIAMENT wcale nie kosztuje więcej od produktów konkurencji. Wpływ na to ma ciągłe unowocześnianie naszej produkcji, a także jej automatyzacja. Wpływa to z kolei na obniżenie kosztów produkcji, dzięki czemu nasze pustaki są cenowo zbliżone do innych wyrobów. Nasze linie produkcyjne są jednymi z najnowocześniejszych, nie tylko w Polsce. Nowy park maszynowy składa się z wydziałów przerobu i formowania masy oraz suszarni i pieca tunelowego. Wszystkie urządzenia są sterowane komputerowo, a do ich obsługi wystarcza tylko jedna osoba. Jak pokazują wyliczenia, przystępna cena skutkuje tym, że różnica w koszcie budowy domu z naszego pustaka w porównaniu z wykorzystaniem materiałów o niższych parametrach, wynosi ok. 1700 zł. Inwestycja zatem zwraca się już w pierwszym roku użytkowania budynku.

Firma ZCB Owczary stawia na ceramikę budowlaną. Z czego wynika taki wybór?
Dom, który ma zapewnić schronienie, musi być mocny i bezpieczny, a zimą także ciepły. Istotne jest więc, z jakich materiałów zostanie wybudowany. Najlepszym wyborem jest właśnie ceramika budowlana. To materiał o dużej wytrzymałości, trwałości, a zarazem niewygórowanej cenie. Nasza marka wyróżnia się wyjątkowymi właściwościami.

Jakimi?
Nasze wyroby posiadają wszelkie zalety ceramiki wypalanej w temperaturze do 1000 stopni, co pozbawia je wilgoci, grzybów i innych szkodliwych mikroorganizmów, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Cegły mają właściwości oddychające, posiadają także zdolność gromadzenia i naturalnego oddawania ciepła. Zapewnia to wysoki komfort mieszkania w takim budynku: latem daje ulgę od upałów, zimą wspomaga utrzymanie ciepła. Takie ściany zapewniają także dobrą izolację akustyczną, wysoką wytrzymałość oraz parochłonność i paroprze-puszczalność. Wpływ na to ma zarówno surowiec używany do produkcji pustaków, jak i ich konstrukcja. Bazą każdego pustaka ceramicznego TERMOton jest przede wszystkim glina (łupki kajprowe), do których dodaje się trociny i pulpę celulozową. Podczas produkcji dodatkowe składniki wypalają się, co ma wpływ na zwiększenie polaryzacji materiału. Dzięki temu obniża się wartość tzw. współczynnika przewodności cieplnej pustaka. Dodatkowo powietrze zamknięte w porach zwiększa akumulacyjność cieplną pustaka. Ważnym aspektem, który wpływa na energooszczędność jest także wysoki udział drążeń. Drążenie wymusza bardzo długą drogę przepływu strumienia ciepłego powietrza z jednej powierzchni pustaka do drugiej. Długa droga została osiągnięta dzięki wprowadzeniu bardzo dużej ilości ścianek wewnętrznych. W ten sposób stworzono pustaki o bardzo wysokim oporze cieplnym, który gwarantuje wysoką izolacyjność.

Trudno było opracować i wyprodukować taki towar?
Nie byłoby to możliwe bez wieloletnich inwestycji. Nasz zakład w Owczarach dysponuje jednym z najnowocześniejszych parków maszynowych w Polsce. Innowacyjna technologia wytwarzania i automatyzacja produkcji doprowadziły do obniżenia kosztów oraz zachowania najwyższej i powtarzalnej jakości. Nasze przedsiębiorstwo funkcjonuje zgodnie z wypracowanymi przez lata procedurami, które stanowią sprawdzony system zarządzania wszystkimi procesami w firmie. Od lat współpracujemy także z Uniwersytetem Technologicznym w Brnie, co gwarantuje dopracowanie wyrobów w każdym szczególe. Między innymi dlatego naszym produktom są przyznawane nagrody i wyróżnienia. W ubiegłym roku otrzymaliśmy m.in. Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich (za pustak TERMOton P+W 44), a także tytuł Konsumencki Lider Jakości, który przyznała redakcja Strefy Gospodarki. Fundacja Qualitas nagrodziła nas tytułem Jakość Roku 2014. W tym roku także kilkakrotnie odbieraliśmy nagrody. Nasz pustak TERMOton P+W 25 DIAMENT otrzymał Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. Podczas tej imprezy otrzymaliśmy również Złoty Medal - tym razem za system ściany TERMOton DIAMENT. Tegoroczne Forum Biznesu przyznało nam godło: Dobra Marka - Jakość, Zaufanie, Renoma. To nie koniec: zostaliśmy Złotą Siódemką Branży Budowlanej oraz Złotą Siódemką Branży Energetycznej TV Expo. Redakcja Sfery Gospodarki uznała nas za Rynkowego Lidera Innowacji 2015.

Od czego to wszystko się zaczęło?
Nasz zakład działa od ponad 30 lat, ale tradycja produkcji wyrobów ceramicznych w Owczarach jest znacznie dłuższa. Pierwszą cegielnię w tym regionie prowadzili cystersi z klasztoru w Sulejowie. Manufaktura działała od XVIII wieku, powstawały tu cegły gotyckie i dachówki. Wykorzystano je m.in. do rozbudowy klasztoru, a także do naprawy zamku w Piotrkowie, który został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. W 1819 roku doszło do kasaty zakonu. Cegielnia zakończyła działalność, ale forma i styl napisu OWCZARY, który był używany na cegle, posłużyły jako wzór naszego obecnego logo. Na tym terenie działają jeszcze dwie inne cegielnie, a ma to związek z występowaniem rzadkich na terenie Polski iłów kredowych. Surowiec ten występuje jedynie na Podkarpaciu, w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Sulejowa. Założycielem cegielni w roku 1978 był Lech Stępień. Początkowo powstawała tu cegła pełna, która formowana była ręcznie i wypalana w piecu kręgowym własnej konstrukcji. Po śmierci właściciela zakład przejęli synowie - Rafał i Robert Stępień. Dokonali oni rozbudowy zakładu, zmiany technologii i zakupili nowy park maszynowy. Udało im się przekształcić małą cegielnię w nowoczesny zakład ceramiki budowlanej. W roku 2002 rozpoczęto budowę całkowicie nowego zakładu produkcyjnego. Obecnie funkcjonuje nowy zakład i część starego zakładu zmodernizowana na początku lat 90. Nowy zakład jest całkowicie zautomatyzowany, a wszystkie procesy produkcyjne są sterowane komputerowo.

Firma planuje dalsze inwestycje?
Obecnie zatrudniamy ponad sto osób, ale to się zmieni. Planujemy bowiem budowę nowego zakładu, który pozwoli na znaczne zwiększenie produkcji. W nowym miejscu będziemy mogli wprowadzić tryb trzyzmianowy, a produkcja może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Obecnie nasze moce produkcyjne pozwalają wytworzyć miesięcznie materiał niezbędny do powstania ok. 340 domów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki