ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Horoskop na grudzień

  Rozwiń
  Rada miejska w Łodzi. Radni udzielili absolutorium dla...

  Rada miejska w Łodzi. Radni udzielili absolutorium dla prezydent Łodzi

  Marcin Bereszczynski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Polska Press

  Debata o wykonaniu budżetu Łodzi za 2016 rok trwała ponad pięć godzin, z czego 80 minut przemawiał radny Włodzimierz Tomaszewski (PiS).

  ©Krzysztof Szymczak/archiwum Polska Press

  Zgodnie z przewidywaniami Rada Miejska dobrze oceniła realizację ubiegłorocznego budżetu i udzieliła absolutorium prezydent Hannie Zdanowskej. Zostało to uczynione głosami koalicji PO-SLD. Przeciwni byli radni PiS.

  Prezydent Zdanowska nie uczestniczyła w absolutoryjnej sesji Rady Miejskiej. Była w Paryżu, gdzie Łódź prezentowała swoją kandydaturę do organizacji wystawy Expo 2022. Wysłała filmik, który wyświetlono radnym.

  Najwięcej emocji wzbudziło wystąpienie radnego Włodzimierza Tomaszewskiego, który przemawiał 80 minut. Zarzucił ekipie rządzącej miastem, że zajmuje się propagandą sukcesu i fałszuje rzeczywistość. Nowe Centrum Łodzi przyrównał do Mordoru.

  - To kraina zła, szara dzielnica biurowców - grzmiał Włodzimierz Tomaszewski. - Brama Miasta to skandal do kwadratu. Taki budynek jak Textilipex stawiany był w 1975 roku za Gierka. Budowa trasy W-Z z trzema tunelami miała kosztować 626 mln zł, ale powstała z jednym tunelem za 741 mln zł. Reorganizacja administracji mieszkaniowej spowodowała, że do budżetu miasta wpłynęło o 37 mln zł mniej. Mieszkańcy decydują tylko o 1,6 proc. wydatków miasta. W zeszłym roku doszło do skażenia wody bakterią kałową, a prezydent Łodzi ukryła to przed mieszkańcami.

  CZYTAJ TEŻ: Rada Miejska w Łodzi. Radni lubią się otaczać społecznymi asystentami

  Nastroje próbował tonować radny Sylwester Pawłowski (SLD). - Mamy dwa oblicza Łodzi: w budowie i w ruinie. Większośc łodzian dostrzega tę część w budowie. To PiS zajmuje się czarną propagandą pełną pesymizmu i beznadziei. Perspektywa Mordoru to tylko tęsknota za Camerimage - skomentował Sylwester Pawłowski.

  Radny Mateusz Walasek (PO) wyraził zdumienie, że dyskusja o wykonaniu budżetu Łodzi zamieniła się debatę polityczną. - Przedstawiciele rządu mówią w Paryzu, że Łódź sie rozwija i będzie doskonałym organizatorem wystawy Expo, a radni PiS narzekają, że wszystko w Łodzi jest złe - powiedział Mateusz Walasek. - PiS pokazuje jedną twarz na arenie międzynarodowej, a inną w samorządzie.

  Z jednym faktem radni nie mogli dyskutopwać. Po raz pierwszy od 20 lat zmniejszyło się zadłużenie miasta. Dług sięga 2,75 mld zł i zmniejszył się w zeszłym roku o 113 mln zł. Jednocześnie wzrósł majątek miasta z 19,6 do 20,8 mld zł. Obecnie majątek miasta w przeliczeniu na jednego mieszkańca to 29 tys. zł, natomiast dług to niespełna 4 tys. zł. Nadwyżka budżetowa, czyli główny wskaźnik bezpieczeństwa spłaty zadłużenia osiągnął rekordowy pułap 280 mln zł. Z drugiej strony przekroczony został stary wskaźnik zadłużenia miasta, ale nie jest on już wymagany przy konstruowaniu budżetu.

  CZYTAJ TEŻ: Rada Miejska w Łodzi. W 2016 roku radni skierowali 950 interpelacji do prezydent Hanny Zdanowskiej

  Radni zwrócili też uwagę, że znów miasto nie zrealizowało projektów wyłonionych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim. Projekty miały łączną wartość 38 mln zł, ale wydano 32 mln zł. Dodatkowo w tej kwocie są projekty, których miasto nie zdążyło zrealizować w we wcześniejszych latach.

  - To nie jest budżet moich marzeń - mówi Władysław Skwarka (SLD), przewodniczący komisji finansów Rady Miejskiej. - Brakuje mi dyskusji, jak zwiększyć dochody. Gdyby pracodawcy zwiększyli pensje o 1 tys. zł, to 100 zł z tej kwoty trafiałoby do budżetu miasta.

  - Budżet uchwalony nijak ma się do tego, co opiniujemy, bo ciągle jest zmieniany. Taka jest polityka prezydent Łodzi, żebyśmy nie wiedzieli, co uchwalamy - podsumował radny Marcin Zalewski (PiS).

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (23)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pinokio Ty pajacu

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bardzo dziękujemy Pani Prezydent!Kiedy Zaczynamy budowe ??? Nowe Pinokio!

  Pinokio nie kłamie! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Żadnych inwestycji!!!pieniążki przeznaczyć na nową siedzibę TEATRU PINOKIO!!!!!!!!!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ANTYKOMOR

  Boss (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  ma Pan racje Panie Tomaszewski!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  popieram EBA dla Łodzi!!!!

  eco (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Najlepsza jest akcja EBA da Łodzi zgłoszona przez łódzkich ekonomistów. Europejska agencja w Łodzi to dużo miejsc pracy i wzrost gospodarczy. Tym sie radni zajma a nie głupotami!!!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ręce opadają

  Marian (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Jak się cieszę, mamy taką prezydent widocznie starczyło kasy na nietrafione inwestycje.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wiadomo ! !

  Krzysztof (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Kruk krukowi oka nie wy kole - Jak nie to RBP a u nie których kolejka ZUS

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  EBA dla Łodzi!!!

  solo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 6

  to co pomoże Łodzi to przeniesienie biura europejskiej agencji EBA co da 200 miejsc pracy!!!! to jest konkret a nie kłótnie radnych!!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ŁÓDŹ zmienia się na lepsze - to widzi ten od apsolutorium. Fakt !Centrum City

  aż nadto zmieniło się na lepsze, prywatne miasto w mieście. Gościu ............... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 7

  wsiądź na prywatny, publiczny rower i pojeździj sobie po reszcie miasta.Tylko wolno byś sobie gościu ........... siniaków na d... nie zrobił na dziurawych jezdniach i chodnikach, zęby też możesz...rozwiń całość

  wsiądź na prywatny, publiczny rower i pojeździj sobie po reszcie miasta.Tylko wolno byś sobie gościu ........... siniaków na d... nie zrobił na dziurawych jezdniach i chodnikach, zęby też możesz stracić. Parę metrów od ścisłego centrum, łodzka metropolia przez tyle lat nie "potrafiła" z gruntówek zrobić normalnych ulic. Bo bardziej potrzebna jest stajnia jednorożców i pomnik ku ich czci. Popatrz sobie gościu jak wyglądają trawniki, tereny rekreacyjne, bloki, kamienice, place bedące JESZCZE własnością wszystkich łodzian, szpitale i tak dalej. Każdy normalnie myślący wie,że nie wszystko na raz da się zrobić, ale jakieś proporcje i priorytety powinny być poza urządzaniem pokazowego prywatnego walstrit ofice dla przyszłej kapitalistycznej śmietanki co za kilka lat przejmie całe miasto. Gościu ........... mia100 nie potrafi nawet chcieć zrobić porządek z dopalaczami a opalikować trawniki, czy nakazać ściągać i wywozić parkujące na nich samochody jest ponad siły władz zmieniającej się na lepsze Łodzi. A komunikacja ! Dwa trakty ŁTR, WZ. I nic więcej poza godzinami oczekiwania na przesiadki tam gdzie władze mają w 4literach łodzian. A na koniec policz sobie koszty, co z tego ma większość zwykłych mieszkańców (spacer po Pietrynie niekoniecznie jest dla każdego najistotniejszą rzeczą w życiu), policz sobie ile kosztuje rower prywatny publiczny kiedy wystarczyło zrobić miejski publiczny. Ale przecież nie od tego jest zarząd. Jest od podnoszenia cen biletów, podatków,rozdawania miasta gangom i ułatwiania im dojenia.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bleeeee

  Mańka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 10

  lewacko=liberalna sitwa i tyle
  i nie chwalcie się Łodzią, bo koszty tych dziwacznych zmian są niebotyczne
  a na koniec postawią nam w centrum jednorożca - symbol homoseksualistów
  będzie rechot na...rozwiń całość

  lewacko=liberalna sitwa i tyle
  i nie chwalcie się Łodzią, bo koszty tych dziwacznych zmian są niebotyczne
  a na koniec postawią nam w centrum jednorożca - symbol homoseksualistów
  będzie rechot na cały kraj; WSTYD!!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  I tylko mieszkańcy nie mają z tego korzyści.

  A kredyt trzeba spłacać. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 7

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  25 lat Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny