Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rak jelita zabija, a pacjenci nie chcą się badać. Bezpłatne badania dla łodzian

Magdalena Barczykowska
Tomasz Frączek
Lekarze, którzy prowadzą program badań profilaktycznych raka jelita grubego, twierdzą, że pacjenci nie chcą się badać. Mieszkańcy mają szansę skorzystać z programu bezpłatnych badań.

Rak jelita grubego jest pierwszym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet i mężczyzn w naszym regionie. Mimo to w woj. łódzkim wciąż nie ma chętnych na profilaktyczne badania kolonoskopowe. Ministerstwo Zdrowia wysyła zaproszenia do części mieszkańców. Na badania zgłasza się jednak zaledwie co piąty zaproszony pacjent. Reszta reaguje nawet agresją, kiedy konsultant dzwoni, by umówić termin wizyty. Ośrodki, które prowadzą program profilaktyczny, finansowany przez resort, narzekają, że coraz trudniej przekonać pacjentów do tego badania. Powód?

- Wśród pacjentów rozpowszechniony jest mit, że badanie jest nieprzyjemne, przez co większość stara się go unikać. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że w diagnostyce raka jelita grubego nie ma alternatywy. Kolonoskopia jest dziś jedynym skutecznym narzędziem diagnostycznym, które pozwala nie tylko na wczesne wykrycie ewentualnych zmian, ale także usunięcie ich podczas badania - twierdzi doktor Krzysztof Kujawski, kierownik pracowni endoskopii przewodu pokarmowego w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. WAM, który od wielu lat prowadzi badania w efekcie programu Ministerstwa Zdrowia.

Po ukończeniu 50. roku życia polipy w jelicie grubym ma nawet co czwarty badany pacjent, a 5 proc. jest zagrożonych wystąpieniem raka. Lekarze podczas kolonoskopii często usuwają drobne guzki i polipy na jelicie, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w nowotwory.

- To duży plus dla pacjenta. Większość metod diagnostycznych wymaga później dodatkowych zabiegów, jeśli rozpozna się zmiany w ciele pacjenta. Kolonoskopia daje nam możliwość usunięcia niewielkich zmian już podczas badania - zapewnia doktor Krzysztof Kujawski.

Kto przede wszystkim powinien się zgłosić? Kobiety i mężczyźni w wieku od 50. do 65. roku życia lub młodsi, którzy mieli w rodzinie przypadki zachorowania na nowotwór jelita grubego. Warunkiem jest jednak brak wcześniejszego rozpoznania zmian nowotworowych. Wystarczy zadzwonić pod numer 42 63 93 568 lub przyjść do pracowni endoskopii przewodu pokarmowego do szpitala im. WAM przy ulicy Żeromskiego 113 w Łodzi i umówić się na badanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki