Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zadbaj o serce z programem profilaktycznym NFZ. Poznaj program profilaktyki chorób układu krążenia (CHUK) i obniż ryzyko zachorowania

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Choroby układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Warto im zapobiegać!
Choroby układu krążenia to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Warto im zapobiegać! 123 RF
Choroby układu sercowo-naczyniowego są w czołówce przyczyn zgonów w Polsce. Niestety często sami pomagamy w rozwoju tych schorzeń złym stylem życia. Dlatego NFZ zachęca, by zająć się nimi, zanim na dobre się rozwiną w ramach Programu Profilaktyki Chorób Układu Krążenia.

Choroby układu krążenia. Jakie są czynniki ryzyka?

W ostatnich latach za jedną trzecią zgonów w Polsce odpowiadały choroby układu krążenia (CHUK). Powszechne schorzenia takie jak nadciśnienie tętnicze, miażdżyca czy choroba wieńcowa mogą mieć bowiem tragiczne konsekwencje. Wynikające ze złej kondycji układu sercowo-naczyniowego zwały serca czy udary mózgu często kończą się śmiercią.

Wiadomo, że ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem, a częściej na choroby układu krążenia chorują mężczyźni niż kobiety. Jednak ogromne znaczenie ma styl życia. Przez:

  • nadużywanie alkoholu
  • palenie tytoniu
  • niewłaściwą dietę
  • brak ruchu
  • stres

przyspieszamy niekorzystne zmiany, zwłaszcza jeśli robimy to przez lata.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia NFZ (CHUK). Na czym polega?

Sprawa jest poważna. Dlatego aby zmniejszyć liczbę zgonów Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Program prowadzony jest we wszystkich poradniach POZ mających umowę z NFZ.

Jeśli się do niego zgłosimy, to w pierwszej kolejności lekarz lub pielęgniarka określą nasze BMI, zmierzą ciśnienie i na podstawie ankiety ocenią nasz styl życia. Drugim etapem będą badania poziomu cholesterolu, trójglicerydów i stężenia glukozy na czczo we krwi. Wyniki będą wprowadzone do specjalnego kalkulatora SCORE, który pozwoli ocenić ryzyko zachorowania pacjenta na CHUK w ciągu najbliższych lat.
Pacjent otrzyma też wskazówki dotyczące stylu życia, a w razie potrzeby będzie leczony na miejscu w swojej przychodni POZ lub skierowany do specjalisty.

W programie mogą wziąć udział pacjenci danej poradni w wieku 35-65 lat, u których u których dotychczas nie została rozpoznana choroba układu krążenia, cukrzyca, przewlekła choroba nerek lub rodzinna hipercholesterolemia oraz które w ciągu ostatnich pięciu lat nie brały udziału w tym programie.

Jeśli nie masz swojej poradni POZ tu możesz sprawdzić gdzie jest najbliższa twojego miejsca zamieszania:

Znajdź przychodnię POZ prowadzącą Program Profilaktyki CHUK w twojej okolicy

Skorzystać mogą wszyscy pacjenci z tej grupy, jednak łódzki oddział NFZ szczególnie zachęca osoby obciążone czynnikami ryzyka, czyli m. in. mężczyźni, osoby z nadwagą, palacze tytoniu, pacjenci z nadciśnieniem i podwyższonym stężeniem cholesterolu.

Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia NFZ. Co trzeba o nim wiedzieć?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki