Nasza Loteria

Ranking Perspektywy 2023. Na których miejscach znalazły się łódzkie uczelnie wyższe? Awansowały czy zaliczyły spadki?

Marcin Darda
Marcin Darda
Z łódzkich uczelni wyższych notowanych w prestiżowym rankingu Perspektywy 2023, tylko Politechnika Łódzka poprawiła swą pozycję.
Z łódzkich uczelni wyższych notowanych w prestiżowym rankingu Perspektywy 2023, tylko Politechnika Łódzka poprawiła swą pozycję. archiwum DŁ
Cztery łódzkie uczelnie w pierwszej pięćdziesiątce prestiżowego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Jednakże swoją pozycję z zeszłorocznej edycji poprawiła tylko jedna z nich.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Co wpływa na pozycję uczelni?

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023 publikowany jest od 2000 roku. Pozycje uczelni jego kapituła ustala na podstawie metodologii opartej o dane dotyczące prestiżu i uznania międzynarodowego, ekonomicznych losów absolwentów na rynku pracy, potencjału naukowego (m.in. nasycenie kadry osobami o najwyższych kwalifikacjach, liczny nadawania stopni doktorów i habilitacji), a także innowacyjności, efektywności naukowej, warunków kształcenia i umiędzynarodowienie uczelni. Ranking kierowany jest do maturzystów szykujących się do wyboru uczelni, ocenia wszystkie uczelnie wyższe publiczne jak i niepubliczne z ważnym zastrzeżeniem: nie bierze pod uwagę uczelni artystycznych.

Ranking 2023 wygrały ex aequo Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Najwyżej spośród łódzkich uczelni uplasowała się Politechnika Łódzka zajmując miejsce dziewiąte razem z Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Względem 2022 roku Politechnika Łódzka awansowała o jedną pozycję, natomiast w rankingach publikowanych w latach 2021 i 2020 uczelnia ta była notowana na miejscu ósmym.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2023. Miejsca łódzkich uczelni

Miejsce jedenaste przypadło Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi. Oznacza to spadek z miejsca dziewiątego w zeszłorocznym rankingu, natomiast w roku 2021 uczelnia ta zajęła także jedenaste miejsce, a w 2020 czternaste. Dopiero 25 miejsce zajął Uniwersytet Łódzki, wspólnie z trzema innymi uczelniami: Politechniką Lubelską, SWPS Uniwersytetem Humanistycznospołecznym w Warszawie oraz Politechniką Krakowską im. Tadeusza Kościuszki. Dla Uniwersytetu Łódzkiego ten wynik to spadek z pozycji 23, które zajmował w 2022 i 2021 roku, i aż o dziesięć pozycji względem rankingu z edycji 2020.

Ostatnia z łódzkich uczelni, które trafiły do rankingu, to niepubliczna Społeczna Akademia Nauk. Zajęła 42 miejsce ex aequo z dwoma innymi uczelniami. Dla SAN ten wynik oznacza utrzymanie pozycji z zeszłego roku, spadek o cztery pozycje względem 2021 roku, ale trzeba pamiętać że w roku 2020 uczelnia ta zajęła miejsca 71-80.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Śpimy krócej i coraz gorzej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki