Ranking techników w Łodzi. Gdzie jest największy przyrost...

  Ranking techników w Łodzi. Gdzie jest największy przyrost wiedzy?

  Maciej Kałach

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ranking techników w Łodzi. Gdzie jest największy przyrost wiedzy?

  ©Dawid Łukasik

  Wśród łódzkich techników najwyższy przyrost wiedzy ma to w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 10. Tak wynika z danych przedstawionych przez badaczy podległych Ministerstwu Edukacji Narodowej.
  Ranking techników w Łodzi. Gdzie jest największy przyrost wiedzy?

  ©Dawid Łukasik

  Technikum działające w ZSP nr 10, czyli w „Elektroniku” - kształcące także informatyków i mechatroników - daje największy łączny przyrost wiedzy spośród łódzkich szkół tego typu. To powtórzenie sukcesu „Elektronika” sprzed roku. Skąd o tym wiemy? Eksperci podlegli MEN wyliczyli właśnie Edukacyjną Wartość Dodaną (EWD) dla techników za lata 2015-2017. To jedno z najciekawszych badań, które ocenia pracę szkół. Prowadzone jest od dekady.

  Na czym polega badanie EWD? Eksperci porównują wiedzę, z którą uczeń przychodzi do danej szkoły (czyli wynik egzaminu gimnazjalnego) z wynikiem „na wyjściu” (czyli z matury). Ten sposób fachowcy uważają za najbardziej obiektywny przy ocenie pracy szkoły. EWD mierzona jest w punktach. Ich liczbę przytoczyliśmy w tabeli obok - w kolumnach z danymi dotyczącymi przedmiotów humanistycznych i ścisłych. W ostatniej kolumnie dodaliśmy dane z dwóch poprzednich kolumn (i według tego posegregowaliśmy szkoły).

  Ranking techników w Łodzi. Gdzie jest największy przyrost wiedzy?


  EWD jest obliczana na podstawie porównania wyników ze wszystkich techników. Daje to możliwość określenia, czy szkoła: odnosi sukces, wspiera ucznia, nie wykorzystuje jego szans lub potrzebuje pomocy.

  Szkoły sukcesu i wspierające mają dodatni wskaźnik EWD. Szkoła sukcesu zwykle przyjmuje dobrych kandydatów, a ich przyrost wiedzy i wyniki końcowe są lepsze niż w przeciętnym polskim technikum.

  W szkole wspierającej wynik matury wypada słabiej niż przeciętna, ale uczniowie poprawili się w stosunku do egzaminu gimnazjalnego.

  Ujemne wskaźniki EWD mają szkoły niewykorzystanych szans (w Łodzi takiego technikum nie ma; z dobrymi wynikami na koniec, ale potencjał przyjmowanych uczniów wskazuje, że wyniki powinny być jeszcze lepsze) i wymagające pomocy (w tabelce jako WP; słabi kandydaci, którym technikum nie potrafi pomóc).

  Większość szkół ma EWD nie wyższe niż „5” i nie niższe niż „- 5”. Jeśli technikum mieści się poza tymi liczbami, jest przypadkiem wyjątkowym.

  Jeśli nazwa technikum w tabeli nie oddaje jego charakteru, w nawiasie wymieniliśmy część zawodów, w których kształci badana placówka. Widać, że niektóre z nich radzą sobie lepiej z nauczaniem w jednej grupie przedmiotów. Np. ZS Ekonomiczno-Turystyczno-Hotelarskich ma najwyższą wśród łódzkich techników EWD humanistyczną, ale z przedmiotów ścisłych jest ona ujemna. Odwrotnym przypadkiem jest ZS Techniczno-Informatycznych: wynik EWD ścisłego jest drugi w Łodzi (po „Elektroniku”), ale EWD humanistyczna jest ujemna.

  Badacze EWD podają jego wartość dla każdej ze szkół jedynie oddzielnie - tabela to opracowanie tych danych (dla wszystkich techników ze zmierzonym przyrostem wiedzy w Łodzi) przez naszą redakcję. Wkrótce tygodniki lokalne „Dziennika Łódzkiego” przedstawią podobne zestawienia dla innych części regionu. Wczoraj opublikowaliśmy EWD łódzkich liceów, w wydaniu z 10 października - miejskich gimnazjów.

  ZOBACZ | Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem


  DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 9 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

  ZMIANA CZASU NA ZIMOWY 2017. ZMIANA CZASU Z LETNIEGO NA ZIMOWY. KIEDY ZMIANA CZASU

  BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW: BELFER 2 ODCINEK 1 STRESZCZENIE [BELFER 2 STRESZCZENIE ODCINKÓW]

  Premiera serialu „Ultraviolet” AXN. Kręcili go w Łodzi. Kiedy i gdzie oglądać?

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  POZDRAWIAM

  WAGAROWICZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  POZDRAWIAM SERDECZNIE TECHNIKUM 20 NA WARECKIEJ :) ! Uczen klasy TOE rocznik 2013

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ta z prawej - niezła!

  ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Hmmm!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Najlepsze prace ręczne sa na trybunach ŁKS

  Laske koledze z prawej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo