Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Raty kredytów w górę. RPP podwyższyła we wrześniu 2022 stopy procentowe tak, jak spodziewali się ekonomiści

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
mBank: Zgodnie z oczekiwaniami, RPP podnosi stopy o 25pb. Złoty pozostaje niewzruszony. Komunikat po posiedzeniu poznamy o godzinie 16.
mBank: Zgodnie z oczekiwaniami, RPP podnosi stopy o 25pb. Złoty pozostaje niewzruszony. Komunikat po posiedzeniu poznamy o godzinie 16. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
W środę 7 września odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które z uwagą, jak niemal co miesiąc, śledzą kredytobiorcy. Czy to już ostatnia podwyżka stóp procentowych czy jedna z wielu kolejnych? Jeszcze przed posiedzeniem pojawiały się opinie wskazujące, że RPP we wrześniu 2022 r. nie podniesie stóp. Co ostatecznie zdecydowała RPP i jak decyzję komentują ekonomiści?

Spis treści

Jest decyzja RPP. O tyle wzrosną stopy procentowe od września 2022 r.

Zgodnie z przewidywaniami większości ekonomistów, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Uchwała RPP wchodzi w życie 8 września 2022 r. To już jedenasty raz, gdy Rada Polityki Pieniężnej podwyższa stopy procentowe. Tym razem stopa referencyjna wzrosła z 6,5% do 6,75%. Posiadacze kredytów muszą zatem liczyć się z kolejnym wzrostem rat kredytów hipotecznych.

Raty kredytów od września 2022 będą wyższe. Eksperci komentują decyzję RPP

– Najmocniej wzrosną raty kredytów udzielonych stosunkowo niedawno, np. w zeszłym roku. Najmniejszy wzrost dotknie „starych” kredytów, których okres spłaty skończy się w najbliższym czasie – komentują specjaliści Expandera.

Przykładowo, jeśli kredyt na 300 000 zł na 25 lat z marżą 2,21% został przyznany we wrześniu 2021 r., to jego rata pod wpływem tej podwyżki wzrośnie o ok. 50 zł, wylicza Expander. Jest to jednak już jedenasta podwyżka i w sumie rata wzrośnie aż o 1 202 zł, z początkowego poziomu 1 337 zł do 2 539 zł.

Dla porównania, dla kredytu na taką samą kwotę, ale udzielonego w 2006 r. na 20 lat, czyli którego spłata skończy się za 3 lata, rata po wrześniowej podwyżce wzrośnie tylko o 8 zł, a w porwaniu z wrześniem 2021 r. – o 251 zł.

Raty kredytów w górę. RPP podwyższyła we wrześniu 2022 stopy procentowe tak, jak spodziewali się ekonomiści
materiały prasowe

– Dzieje się tak dlatego, że kluczowe znacznie ma nie początkowa kwota kredytu, ale to, jakie obecnie jest zadłużenie. W „starym” kredycie zadłużenie jest już niskie, więc odsetki są niewielkie, nawet jeśli mocno wzrosną stopy procentowe – komentuje Expander.

Raty kredytów w górę. RPP podwyższyła we wrześniu 2022 stopy procentowe tak, jak spodziewali się ekonomiści
materiały prasowe

Eksperci z banku BNP Paribas uważają, że Rada może powrócić do zaostrzania polityki pieniężnej na początku przyszłego roku, kiedy gospodarka zacznie ponownie nabierać rozpędu. "Jest to przede wszystkim związane z przewidywanym przez nas osłabieniem kursu złotego w najbliższych miesiącach. Jeżeli jednak waluta okaże się być bardziej odporna niż obecnie przewidujemy i/lub spadek aktywności będzie głębszy, sądzimy, że RPP utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie na początku roku i być może zdecyduje się na obniżki w dalszej części roku".

„Uważamy, że przestrzeń do dalszego podwyższania stóp jest bardzo ograniczona – pozostałe banki w regionie Europy Środkowo-Wschodniej także powoli kończą cykl. Obecnie najbardziej prawdopodobny wydaje nam się scenariusz przejścia w tryb wait-and-see po dzisiejszej decyzji” – komentują specjaliści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Kilka tygodni temu całkiem prawdopodobny wydawał się scenariusz, że po wakacyjnej przerwie RPP powstrzyma się od dalszych podwyżek i zakończy cykl na dziesięciu ruchach, komentuje serwis Cinkciarz.pl. W niespełna rok wywindowały one koszt pieniądza w Polsce z 0,1 do 6,5 proc., przez co raty niektórych kredytów zwiększyły się ponad dwukrotnie.

– W komunikacie towarzyszącym dzisiejszej podwyżce próżno szukać deklaracji o zakończe-niu lub kontynuacji cyklu, co może być powodowane między innymi troską o notowania złotego – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Jego zdaniem kondycja polskiej waluty daje powody do niepokoju. Szczyt wszech czasów kursu USD/PLN wciąż jest na wyciągnięcie ręki. Biorąc pod uwagę ryzyka związane z kryzysem energetycznym będące balastem dla euro, nie można wykluczyć, że w najbliższym czasie za dolara trzeba będzie płacić 5 zł.

– W takich realiach komunikat mówiący, że więcej podwyżek nie będzie, wywierałby presję na naszą walutę, szczególnie w obliczu zaostrzenia kursu przez największe banki centralne. Realne jest, że Europejski Bank Centralny już jutro, a Rezerwa Federalna za dwa tygodnie, podniosą stopy o 75 punktów bazowych – wyjaśnia Bartosz Sawicki.

Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan: - Rada Polityki Pieniężnej wbrew naszym oczekiwaniom zdecydowała się na dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej. W naszej ocenie podwyżka o 25 pkt bazowych, która jest zgodna z rynkowymi oczekiwaniami, niewiele zmieni.

Następuje samoczynne ochładzanie gospodarki, związane z cyklem gospodarczym oraz wsparte szokiem podażowo-cenowym. Ze względu na panujące na rynku ceny polscy przedsiębiorcy i obywatele mniej kupują, co za tym idzie ci pierwsi mniej produkują. Mniej produkują i zamawiają u nas również przedsiębiorstwa z UE – dodaje Mariusz Zielonka.

TAKIE BYŁY PRZEWIDYWANIA EKONOMISTÓW PRZED POSIEDZENIEM RPP

Podwyżka stóp procentowych we wrześniu 2022. O ile wzrosną raty kredytów?

Większość analityków bankowych uważała, że RPP podniesie stopy procentowe o 25 pb. do 6,75 proc. Ekonomiści są zdania, że posiedzenie RPP jest najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia. Wśród specjalistów bankowych, którzy przewidzieli podwyżkę o 25 pb, znajdują się m.in. ci z banku Credit Agricole.

Ich zdaniem argumentami na rzecz kontynuacji cyklu zacieśniania polityki pieniężnej są z jednej strony wyższy od oczekiwań odczyt inflacji w sierpniu, a z drugiej – wyższa od konsensusu dynamika inwestycji w II kw.

Podwyżka stóp procentowych o 25 pb będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Dostrzegamy ryzyko, że RPP zdecyduje o podwyżce stóp procentowych o 50pb w tym tygodniu. Wówczas mielibyśmy do czynienia z lekkim umocnieniem złotego i wzrostem rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej, argumentowali analitycy Credit Agricole.

Biuro maklerskie Pekao w oczekiwaniu na decyzję RPP podało, że liczba wniosków o kredyt hipoteczny spadła w sierpniu o 73% rok do roku do najniższej wartości odkąd BIK zbiera dane. Od 5 miesięcy spada też średnia wartość kredytu.

O ile Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe?

Według ekonomistów PKO BP środowa decyzja RPP może negatywnie wpłynąć na wyceny polskich obligacji, wskazują w Dzienniku rynkowym z 5 września. Informacja o zaskakująco wysokim wzroście inflacji w sierpniu zwiększyła oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych o 25-50 pb. W związku z dalszym wzrostem inflacji na początku 2023 r. zwiększyło się też prawdopodobieństwo kontynuacji cyklu w najbliższych kwartałach.

W tym tygodniu planowane jest również posiedzenie Europejskiego banku Centralnego, a według doniesień rozpatrywana tam będzie podwyżka stóp nawet o 75 pb.

Ekonomiści Banku Pekao w Tygodniku ekonomicznym z 29 sierpnia przypominają, że Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński wyraził pogląd, że we wrześniu RPP może albo zdecydować się na przerwę w cyklu podwyżek stóp procentowych, albo na podwyżkę rzędu 25 pb, po której być może nastąpi jeszcze jedna taka podwyżka w październiku.

To, którą ścieżkę Rada wybierze, będzie zależeć od napływających danych makro. A. Glapiński zaznaczył ponadto, że jego zdaniem inflacja znajdzie się po wakacjach w trendzie spadkowym, który z krótką przerwą na początku 2023 r. (w związku z efektem bazy na tarczy antyinflacyjnej) powinien sprowadzić inflację do celu w 2024 r. Umożliwi to jego zdaniem rozpoczęcie cyklu obniżek stóp procentowych pod koniec 2023 r. Naszym zdaniem na najbliższym posiedzeniu RPP podwyższy stopy procentowe o 25 pb, podają eksperci z Pekao.

Stopy procentowe nie zmienią się we wrześniu?

Z kolei ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka twierdził, że w środę Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie.

Sytuacja makroekonomiczna kraju się pogarsza. To widać we wszystkich twardych wskaźnikach. Produkcja przemysłowa spada, sprzedaż detaliczna pokazuje, że zaczynamy kupować tylko dobra pierwszej potrzeby, odkładając na później wydatki mniej pilne. Z kolei miękkie wskaźniki – badania koniunktury konsumentów i gospodarki oraz wskaźniki PMI wskazują na pogłębienie problemów gospodarczych.

Dalej ekspert Konfederacji Lewiatan podaje, że pracodawcy w coraz większym stopniu przestają rozważać zwiększanie zatrudnienia, a wręcz w jakiejś części planują jego redukcję. RPP zdaje sobie sprawę, że bardzo dobra obecnie sytuacja na rynku pracy może się szybko zmienić – procesy zwalniania są czasochłonne. W tej sytuacji mimo wszystko podwyższanie stóp procentowych może jeszcze w większym stopniu przyczynić się do spowolnienia gospodarczego, a jednocześnie, jak pokazuje historia, niewiele wpłynąć na realną inflację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Raty kredytów w górę. RPP podwyższyła we wrześniu 2022 stopy procentowe tak, jak spodziewali się ekonomiści - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki