Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji PiS: Samorządy likwidują szkoły do rządowej reformy

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Najwięcej konkretów jest w Tomaszowie. W Łodzi sieć szkół to jeszcze tajemnica, a nauczyciele i rodzice uczniów się niepokoją.

Do końca marca 2017 r. radni w samorządach muszą uchwalić nową sieć szkół - już bez gimnazjów. Projekt reformy oświaty zakładający powrót 8-letniej podstawówki, 4-letniego liceum, 5-letniego technikum i szkoły zawodowej trafił w poprzednim tygodniu do Sejmu i wszystko wskazuje, że przed końcem roku doczeka się podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Samorządy w woj. łódzkim w różnym tempie zabrały się do pracy nad nową siecią szkół. Jest kilka przypadków ujawnienia wstępnych projektów. Inne urzędy albo ich jeszcze nie wypracowały, albo coś „mają”, ale nie ogłosiły - chociaż i tak do nauczycieli i rodziców uczniów dochodzą przecieki z urzędniczych pokojów.

Reforma edukacji. Protest w Łodzi przeciwko likwidacji gimnazjów

Tak się stało w Łodzi. Tu od 1 września nad wdrażaniem reformy pracuje specjalny zespół, któremu szefuje sama Hanna Zdanowska, prezydent miasta. Do tej pory zespół żadnej propozycji nowej siatki nie ogłosił. Jednak w ubiegły wtorek na Widzewie podczas zebrania z rodzicami wychowawca oznajmił, że magistrat poinformuje o wszystkim 17 lutego. Jak relacjonują rodzice obecni na tym spotkaniu, nauczyciel opowiadał, że magistrat przymierza się do likwidacji części pustoszejących gimnazjów jeszcze przed ostatnim rokiem ich istnienia w systemie edukacyjnym. Władze Łodzi mają to zrobić ze względów organizacyjnych i ekonomicznych. W ten sposób klasy z różnych szkół skumulowane byłyby w mniejszej ilości gimnazjalnych budynków.

Dyrektor szkoły, w której odbyło się zebranie twierdzi, że o ewentualnych planach wcześniejszego zamykania gimnazjów nic nie wie. A co na to władze Łodzi?

- W tej chwili jest zbyt wcześnie, by mówić o planach dotyczących wcześniejszej likwidacji niektórych gimnazjów - odpowiedziała na nasze pytanie Joanna Wojtun z biura prasowego Urzędu Miasta Łodzi.

Konkrety ogłoszono za to w Tomaszowie. Trzy samodzielnie gimnazja zostaną przekształcone w 8-letnie podstawówki. Dwa obecne zespoły, w których działają gimnazja oraz podstawówki także zostaną przekształcone w „ośmiolatki”. Sześć podstawówek stanie się szkołami 8-letnimi. Wiadomo także, że dopiero w 2019 r. odbędzie pierwszy nabór do tych podstawówek, które wcześniej były gimnazjami. Drugie i trzecie klasy gimnazjów będą mogły kończyć naukę w swoim rejonie. Magistrat nie obawia się o zwolnienia.

Reforma edukacji. Władze Sieradza likwidują gimnazjum. Nowej szkoły nie będzie

W Zduńskiej Woli rozważany jest wariant powrotu do stanu sprzed powstania gimnazjów. Tylko, że wówczas w miejskich szkołach było ok. 6 tys. uczniów, a obecnie jest ich ok. 3,7 tys.

Brak problemów z reformą deklarują te samorządy, które prowadzą wszystkie gimnazja, w zespołach razem z podstawówkami. Tak jest np. w Rawie i Radomsku. Bo wprawdzie „odpada” klasa I gimnazjum, ale dochodzi VII podstawówki.

Prowadzenie prac nad siatką deklarują samorządy Piotrkowa i Skierniewic. W Kutnie urzędnicy czekają na wizytę kuratora oświaty, który podróżuje po województwie i - jako przedstawiciel rządu - pomaga we wprowadzeniu reformy.

Specjalny gość pojawi się w Wieluniu, bo 7 grudnia przyjedzie tam Anna Zalewska, minister edukacji. Ale w ratuszu zrodził się już plan połączenia miejskich podstawówek z gimnazjami w zespoły, co usprawniłoby wprowadzenie reformy. Dyrektorzy zespołów przy dzieleniu godzin lekcyjnych na rok 2017/2018 traktowaliby na równych prawach obecnych pracowników podstawówek i gimnazjów. Wówczas ci drudzy nie musieliby się obawiać, że wylądują na bruku. Jednak grona pedagogiczne wieluńskich szkół podstawowych negatywnie opiniują zamiary władz.

Rusza reforma edukacji. Na pierwszy ogień idą gimnazja

Nowy system szkolnyI

Rządowa reforma zakłada, że ustrój szkolny z obecnego systemu 6-letniej szkoły podstawowej, 3-letniego gimnazjum, 3-letniego liceum ogólnokształcącego, 4-letniego technikum i 3-letniej zasadniczej szkoły zawodowej ulegnie przekształceniu. Docelowa struktura będzie obejmowała: 8-letnią podstawówkę, 4-letnie LO, 5-letnie technikum, 3-letnią branżową szkołę I stopnia i 2-letnią branżową szkołę II stopnia.
Wygaszanie gimnazjów rozpocznie się od roku szkolnego 2017/2018 i tym samym w kolejnych latach rekrutacja do tych szkół nie będzie już prowadzona. 1 września 2017 r. uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/2017 klasę VI podstawówki staną się uczniami klasy VII. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci klas trzecich ukończy gimnazjum. Od 1 września 2019 r. gimnazja nie będą funkcjonować.
W roku szkolnym 2019/2020 w jednym ogólniaku jako pierwszaki spotkają się ostatni absolwenci gimnazjów oraz pierwsi wychowankowie ośmioklasowej podstawówki.
Przeciwnicy reformy twierdzą, że z tego powodu konkurencja o miejsce w najlepszych liceach będzie podwójna. W roku szkolnym 2019/2020 w ogólniakach powstaną oddzielne klasy dla przyjętych po gimnazjum oraz dla tych po ośmiu klasach podstawówki (z powodu różnic programowych).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki