Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma edukacji w Łodzi. Co wyniknie ze związku Chrobrego z Piłsudskim? Oferta nowego ogólniaka

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi, zaprezentował w poniedziałek ofertę nowego ogólniaka, który powstanie na bazie dwóch wygaszanych gimnazjów.

XI Liceum Ogólnokształcące zaprezentuje swoją ofertę już na najbliższych Łódzkich Targach Edukacyjnych (2-3 marca w hali Expo).

Szkoła, która zacznie działać od września, dostała od władz miasta pozwolenie na prowadzenie naboru do trzech klas pierwszych. Ta decyzja świadczy o sporej wierze magistratu w projekt - wprawdzie najlepsze ogólniaki co roku mają zezwolenie na rekrutacje do pięciu klas pierwszych, ale są też takie, które nie mogą werbować do więcej niż dwóch oddziałów.

XI LO to szkoła, w którą zamieni się obecne Gimnazjum nr 1 im. Bolesława Chrobrego, działające przy ul. Sterlinga 24. Do nowego ogólniaka zostanie także dołączone Gimnazjum nr 28 im. Józefa Piłsudskiego z ul. Kopcińskiego 54 i ten drugi adres stanie się siedzibą liceum. Z uwagi na taki sposób fuzji dyrektorem zostanie Bogusław Olejniczak (szef szkoły z ul. Sterlinga), zaś Teresa Zięba (dyrektor Gimnazjum nr 28) - jego zastępczynią.

**Czytaj:

Reforma edukacji w Łodzi. Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej [RELACJA]

**

Jeśli podobnie zostanie rozwiązana kwestia patrona, będzie nim Chrobry, nie zaś Piłsudski.

Przy nowym ogólniaku będą wygasały (do 2019 roku) ostatnie oddziały gimnazjalne uczestników fuzji.

Gimnazjum nr 1, jako jedyna szkoła tego typu w Łodzi, otrzymała zgodę na przekształcenie się w całkiem nowy ogólniak (chociaż walczyły jeszcze trzy inne gimnazja - nr 19, 29 oraz 30) w związku z reformą oświaty.

**Czytaj:

Reforma edukacji w Łodzi. Trudniej będzie zapisać dziecko do szkoły podstawowej spoza rejonu

**

Gimnazjum nr 28 magistrat dołączył do projektu z dwóch względów. Po pierwsze, ambicje zajęcia całego budynku z ul. Sterlinga (dotąd współdzielonego z Gimnazjum nr 1) ma tamtejsza podstawówka, stąd umiejscowienie XI LO przy ul. Kopcińskiego. Po drugie, obie szkoły pasują do siebie profilem - posiadają bowiem klasy „dwujęzyczne”. Czyli takie, gdzie języka obcego używa się nie tylko podczas lektoratów, ale także na innych przedmiotach. Takie oddziały będą też w ofercie XI LO. „Spadkiem” po Gimnazjum nr 1 jest doświadczenie w prowadzeniu klas „angielskich” (obce zwroty padają tam np. na matematyce i fizyce), zaś po Gimnazjum nr 28 - „francuskich” (co słychać na przykład na lekcjach historii i wiedzy o społeczeństwie).

W efekcie wśród trzech klas pierwszych oferowanych przez XI Liceum Ogólnokształcące, jedna będzie „angielska”, druga - „francuska”, zaś trzecia- ogólna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki