Reforma edukacji w Łodzi. Magistrat chce przechytrzyć...

  Reforma edukacji w Łodzi. Magistrat chce przechytrzyć kuratora oświaty

  Zdjęcie autora materiału
  Maciej Kałach

  , Krzysztof Kaniecki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  W Łodzi nie będzie żadnej uchwały o nowej sieci szkół

  W Łodzi nie będzie żadnej uchwały o nowej sieci szkół ©Adam Wojnar/archiwum Polska Press

  Łódź nie będzie miała uchwały o nowej sieci szkół. To sposób władz miasta na "obejście" zastrzeżeń kuratora oświaty w sporze o liczbę nowych podstawówek po likwidacji gimnazjów.
  W Łodzi nie będzie żadnej uchwały o nowej sieci szkół

  W Łodzi nie będzie żadnej uchwały o nowej sieci szkół ©Adam Wojnar/archiwum Polska Press

  Przypomnijmy. Od dwóch tygodni trwa spór między Tomaszem Trelą, wiceprezydentem Łodzi odpowiedzialnym za edukację, a Grzegorzem Wierzchowskim, łódzkim kuratorem oświaty.

  W lutym miejscy radni przegłosowali wstępną uchwałę o nowej sieci szkół, która miała zacząć funkcjonować po wakacjach - w związku z rozpoczęciem wygaszania gimnazjów. W miejsce 4 szkół tego typu miały powstać nowe podstawówki.

  Kurator nakazał wprowadzenie do wstępnej uchwały poprawek - domaga się kolejnych 4 nowych podstawówek: dla dobra uczniów.
  Tomasz Trela uważa, że wstępna uchwała jest optymalna - a wymagane przez kuratora podstawówki stałyby puste. Wiceprezydent zamierzał zaskarżyć poprawki kuratora do sądu administracyjnego.

  CZYTAJ TEŻ: Reforma edukacji w Łodzi. Kurator chce dwa razy więcej szkół niż Trela. Ale może nie być żadnej

  W piątek (24 marca) okazało się, że poza tym krokiem, magistrat zdecydował się na nowy plan. W Łodzi nie będzie żadnej uchwały o nowej sieci szkół.

  Ustawa wprowadzająca rządową reformę oświaty wymaga, aby samorządy uchwaliły ostateczny kształt nowej sieci szkół do 31 marca. Jeśli tak się nie stanie, po wakacjach automatycznie wszystkie gimnazja zaczynają się wygaszać, zaś we wszystkich podstawówkach powstają klasy siódme, a po roku ósme. I tak właśnie będzie w Łodzi, zgodnie z planem Treli. Ale ponadto samorząd, jak mówił Trela - korzystając ze swoich wyłącznych kompetencji - i "omijając" przepisy związane z reformą oświaty i tak powoła 4 nowe podstawówki: oddzielnymi uchwałami.

  W czasie gdy Trela oznajmiał swój plan w Łodzi, kurator przebywał w Zadzimiu, rozmawiając o reformie z tamtejszymi samorządowcami. O planie łódzkiego magistratu usłyszał od naszego dziennikarza. Stwierdził, że oficjalnie nic nie wie o zamierzeniach Treli, ale przypomniał, czym kierował się wnosząc swoje poprawki do łódzkiej sieci.

  - Po wyjątkowo krótkich, trwających zaledwie pięć dni konsultacjach, ja otrzymałem kilkadziesiąt petycji od rodziców proszących o wprowadzenie zmian w uchwale. Niektóre petycje były podpisane przez 100-150 osób i to były naprawdę poważne głosy od rodziców - mówił kurator. - Gdyby sieć szkół była dobrze skonsultowana, nie miałbym tych kilkudziesięciu petycji. Ja tylko odpowiedziałem na prośby rodziców przychylając się do ich uwag, że dzieci będą uczyły się w stłoczonych szkołach, nie mając dostępu do świetlicy, stołówki czy sali gimnastycznej. Moja opinia jest bardzo dobrze uzasadniona i nie została wydana zza biurka. W każdej szkole byli wizytatorzy. Obowiązkiem kuratora oświaty jest sprawdzić, czy proponowane do zaopiniowania warunki przyczynią się do poprawy czy do pogorszenia warunków edukacji. Ja uznałem, że będą te warunki gorsze.
  Grzegorz Wierzchowski zapewniał, że w Łódzkiem samorządy są gotowe na wprowadzenie zmian w systemie oświaty. Na 201 samorządów w województwie łódzkim tylko dwie gminy - Błaszki i Sokolniki - nie mają zaopiniowanych uchwał dotyczących nowej sieci szkół. Kurator odpowiadała też na pytania, skąd władze gminy Błaszki, które oszacowały, że na odprawy dla zwalnianych nauczycieli będą potrzebować około 1 mln zł wezmą na to pieniądze.
  - W szkołach gminy Błaszki pojawią się od września siódme klasy i nowe godziny, więc nie wyrokuję, że nagle wszyscy nauczyciele z gimnazjum stracą pracę - mówił Grzegorz Wierzchowski. - Nie wiem skąd wzięły się te wyliczenia. W Błaszkach na spotkaniu rozmawialiśmy na temat racjonalizacji sieci szkół, ale jak dotąd gmina nie zaproponowała żadnego rozwiązania, choć należy się tam pochylić się nad siecią szkół, w której mamy szkoły 16-osobowe. Trzeba spojrzeć na prognozy demograficzne i sytuację budynków, ale to akurat zadanie do wykonania, które stoi przed radnymi. Nie można wciąż mówić, że mamy trudną sytuację i jednocześnie nic nie robić, aby to zmienić. To władze gminy muszą wyjść z inicjatywą racjonalizacji sieci szkół.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowe skoly

  gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  Miasto chciało trochą zaoszczędzić więć zaproponowało mało przeksztaceń gimnazjów w szkoły podstawowe ale kurator chce ich zbyt dużo. Nowe licea nie maja sensu bo w szkołach średnich po naborach...rozwiń całość

  Miasto chciało trochą zaoszczędzić więć zaproponowało mało przeksztaceń gimnazjów w szkoły podstawowe ale kurator chce ich zbyt dużo. Nowe licea nie maja sensu bo w szkołach średnich po naborach zawsze sa wolne miejsca, poza tym propozycje ich powstania maja mocno prywatne podłoże. I nieprawda,że ludzie kuratora byli w każdej szkole, w szkle mojego dziecka jest bardzo ciasno i rada rodziców proponowała by obok powstała nowa szkoła ale kuratorium ani miasto nie chciało. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo Pan Kurator!

  mama 7-latka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  I bardzo dobrze, że się nie zgodził na wymysły Treli! Mniejsze podstawówki = większe bezpieczeństwo, zwłaszcza tych najmłodszych. Potrzeba małych klas gdzie nauczyciel pochyli się nad dzieckiem a...rozwiń całość

  I bardzo dobrze, że się nie zgodził na wymysły Treli! Mniejsze podstawówki = większe bezpieczeństwo, zwłaszcza tych najmłodszych. Potrzeba małych klas gdzie nauczyciel pochyli się nad dzieckiem a nie 30 osobowych kombinatów! Przekłada sie to rowniez na pobyt w świetlicy, gdzie na 1 nauczyciela przypada po 70 dzieci! a licea są potrzebne jak dziury w moście - kształcą kolejnych bezrobotnych, a szkoły zawodowe - bardzo trudne i wymagające - są spychane na drugi tor. Pan trela mówi, że wariant wybrali rodzice! kłamstwo! były dwa warianty w konsultacjach a wybrano trzeci. Jak się ukazały te dwa warianty to nagle towarzysze do pana treli walili drzwiami i oknami, że tak byc nie może no i ukręcili wersje nr 3 - nikt nie bierze e niej pod uwagę dobra rodziców i dzieci, tylko dyrektorów i dyrektorek co mają chody u treli.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kurator to sługus warszawki

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  Realizuje politykę niszczenia Łodzi.
  Caracale, S14, port kontenerowy, tiry w mieście, teraz gimnazja.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Mieszkaniec Działoszyna

  Jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Pan Wierzchowski i Pani Słonina z Delegatury z Sieradza nie przejmowali się że są grabarzami gimnazjów w Działoszynie lub Nowej Brzeźnicy. Ich troska o szkoły to fikcja. Oboje są namaszczeni przez...rozwiń całość

  Pan Wierzchowski i Pani Słonina z Delegatury z Sieradza nie przejmowali się że są grabarzami gimnazjów w Działoszynie lub Nowej Brzeźnicy. Ich troska o szkoły to fikcja. Oboje są namaszczeni przez Posłankę a cały ten "cyrk" wygląda jak układ "zamknięty". Dziwnym trafem Pani Słonina likwiduje gimnazja w gminach gdzie dorabiała jako koordynator ds. oszczędności i zwalniania nauczycieli.
  Może ją nie obowiązuje słynne powiedzenie Pani Zalewskiej nikt nie straci pracy!!!
  Wystarczy mieć dojście do Posłanki a samorządy skręcą prawo na swoją nutę.
  Nawet dzieci wiedzą że zniszczyć łatwo, a budowanie to żmudna praca; takie osoby jak P. Słonina w życiu nie doświadczyły pozytywnego wkładu w edukację.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Żenujące umiejętności polityków/samorządowców - jak cwaniaczki z ryneczku

  hoop (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 3

  Nie zastanowić się, co zrobić by znaleźć najlepsze rozwiązanie i na tym zyskać uznanie i głosy tylko jak kogoś tam przechytrzyć jak coś ucwaniakować, jak obejść prawo. Ciekawe jaki elektorat...rozwiń całość

  Nie zastanowić się, co zrobić by znaleźć najlepsze rozwiązanie i na tym zyskać uznanie i głosy tylko jak kogoś tam przechytrzyć jak coś ucwaniakować, jak obejść prawo. Ciekawe jaki elektorat zyskuje się takim postępowaniem?! To chyba jeszcze pozostałość po zaborach i myśleniu kolonialnym. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  do kuratora

  antykurator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 8

  Niestety najjaśniejszy Pan Kurator nie raczył spotkać się z żadnymi rodzicami w Łodzi, bo i po co spotykać się z motłochem... a zrobił to o dziwo powszechnie nie lubiany Trela... dziwne...
  wiec...rozwiń całość

  Niestety najjaśniejszy Pan Kurator nie raczył spotkać się z żadnymi rodzicami w Łodzi, bo i po co spotykać się z motłochem... a zrobił to o dziwo powszechnie nie lubiany Trela... dziwne...
  wiec wykorzystam liste argumentow za wygaszeniem pewnego nieczęsnego gimnazjum na Retkini za ktorym to gimnazjum, a wlasciwie jego nauczycielami tylko ujął się TYLKO miłościwie panujący nam Jarek Kaczyński poprzez swego podwładnego (zaciagniete z grupy otwartej na fb):
  Budynek Gimnazjum nr 20 (w ktróym nikt nie chce sie uczyc z uczniow obecnej SP137, bo jest stary, niewyremontowany, nieprzyjazny dzieciakom, )
  1.Brak świetlicy
  2.Jest 13 sal zajęć, z których co najmniej 2-3 na parterze wymagają przekształcenia na świetlicę (liczba dzieci zapisana na świetlicę w roku 2016/17 wynosi w kl. I-III ok 269 oraz 10 uczniów klas IV-VI)
  3.Toalety wymagają modernizacji polegającej na przystosowaniu wysokości do wzrostu uczniów
  4.Brak zaplecza kuchennego. W stołówce wydawane są obiady w trybie kateringu i w cenie 7 zł (w SP 137 w własna kuchnia, cena obiadu 3 zł)
  5.Wydzielone w budynku za zasłoną inne instytucje: Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 3 oraz Hufiec ZHP Łódź Polesie, Rada Osiedla, Straż Miejska, szwalnie
  6.Wyremontowany hole oraz drzwi na parterze i pierwsze piętro, drugie piętro wymaga remontu (podłogi, drzwi, okna)
  7.W salach zajęć na parterze i pierwszym piętrze na podłogach zimne płytki ceramiczne.
  8.Na korytarzach brak sprzętu do siedzenia
  9.W salach lekcyjnych ławki i krzesła wymagają wymiany- dostosowanie do wzrostu dzieci oraz obniżenia wysokości tablic.
  10.Tylko jedna sala ze sprzętem multimedialnym
  11.Sala informatyczna - 15 stanowisk uczniowskich, a liczebność przyszłych klas VII wynosi: 21, 20, 20, 22. Gdzie się zmieszczą???
  12.Przeniesienie pomocy lub ich zakup do pracowni fizyczno - chemicznej jest dużo niższym kosztem niż dostosowanie budynku do potrzeb młodszych uczniów.
  13.Rozdzielenie rodzeństw!!!
  14.Prowadzenie uczniów na zajęcia pływania i obiady do budynku SP137
  15.Udział uczniów starszych w wybranych dniach tygodnia na zajęciach w innym budynku niż SP 137 nie sprzyja integracji
  16.Łatwiej dojść jednemu nauczycielowi na lekcję niż całej grupie uczniów
  17.W roku szkolnym 2017/18 lekcji chemii - 4 godziny, fizyki - 4 godziny (po jednej godzinie na oddział)
  18.W roku szkolnym 2017/18 liczba oddziałów klas I-III -13, a sal w budynku G20 po odjęciu sal na świetlicę 11 - tym samym nie unikniemy dwuzmianowości na pierwszym etapie kształcenia
  19.Brak bezpiecznego przejścia pomiędzy budynkami. Uliczka osiedlowa jest wąska, a chodnik po jednej ze stron.
  20.W SP 137 17 sal posiada rzutniki multimedialne, a 14 sal tablice interaktywne
  21.Posiadamy w każdej sali dostęp do Internetu i komputer nauczycielski
  22.Stosujemy dziennik elektroniczny
  23.Na wyposażeniu szkoły jest 50 komputerów uczniowskich przenośnych oraz 25 w sali komputerowej i 8 w centrum TIK przy bibliotece
  24.Korytarze doposażone w ławki i fotele uczniowskie.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Walka

  mc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  To te postulaty do Treli, który i tak na niczym się nie zna.Arogancja i buta tego pana oraz wydziału edukacji przekracza granice. No ale za rok wybory . Niech oddaje sprawę ten człowiek do sądu....rozwiń całość

  To te postulaty do Treli, który i tak na niczym się nie zna.Arogancja i buta tego pana oraz wydziału edukacji przekracza granice. No ale za rok wybory . Niech oddaje sprawę ten człowiek do sądu. Tam jego widocznie miejsce.Chyba chce, żeby słowa Lindy stały się prawdą.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w ciapatego rów

  z taką władzą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty...rozwiń całość

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty Piotrkowskiej, za budowę jednej trybuny ŁKS za dużo więcej pieniędzy jak całego stadionu na Piłsudskiego -bo poszło w kieszeń do rodzinki, za dworzec Fabryczny który bez tunelu do kaliskiego jest widmem. Za utrzymywanie truposza czyli Łódzkie lotnisko na ,które co roku idzie ponad 55.000.000 zł. mimo rentowności nowy terminal za grube mln i zaplecze techniczne z kolejne mln. do tego utrzymywanie tej bandy ponad 300 darmozjadów w zamian za nieróbstwo i cargowe przekręty celne i finansowe. Zdanowska taka ohh i ahh a jakoś co do s14 która by pomogła lotnisku i odciążyła trochę ruch trazytowy przez centrum nawet słowem się nie wstawiła za. MIlczała cały czas jakby w ogóle tego problemu nie widziała. Za blokowanie reformy edukacji - no tak bo starzy się boją że jak młodzi pójdą w edukację to ich wygryzą, a tak to w teraźniejszej fazie gimnazjów mogą jedynie nadmuchać. Żal dupska ściska i Łódź jak zwykle na szarym końcu ze wszystkim. Ci z P..rzekrętowego O..kradania bronią koryta póki jeszcze mogą, ale już niedługo. Za swoje przekręty, i słabe rządy mam nadzieję że już nigdy nie wrócą do władzy. A kolejny zarządzający Łodzią weźmie się za wszystkich którzy choć mały paluszek umoczyli w tych przekrętach i marnotrawieniu publicznych pieniędzy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w ciapatego rów

  z taką władzą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty...rozwiń całość

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty Piotrkowskiej, za budowę jednej trybuny ŁKS za dużo więcej pieniędzy jak całego stadionu na Piłsudskiego -bo poszło w kieszeń do rodzinki, za dworzec Fabryczny który bez tunelu do kaliskiego jest widmem. Za utrzymywanie truposza czyli Łódzkie lotnisko na ,które co roku idzie ponad 55.000.000 zł. mimo rentowności nowy terminal za grube mln i zaplecze techniczne z kolejne mln. do tego utrzymywanie tej bandy ponad 300 darmozjadów w zamian za nieróbstwo i cargowe przekręty celne i finansowe. Zdanowska taka ohh i ahh a jakoś co do s14 która by pomogła lotnisku i odciążyła trochę ruch trazytowy przez centrum nawet słowem się nie wstawiła za. MIlczała cały czas jakby w ogóle tego problemu nie widziała. Za blokowanie reformy edukacji - no tak bo starzy się boją że jak młodzi pójdą w edukację to ich wygryzą, a tak to w teraźniejszej fazie gimnazjów mogą jedynie nadmuchać. Żal dupska ściska i Łódź jak zwykle na szarym końcu ze wszystkim. Ci z P..rzekrętowego O..kradania bronią koryta póki jeszcze mogą, ale już niedługo. Za swoje przekręty, i słabe rządy mam nadzieję że już nigdy nie wrócą do władzy. A kolejny zarządzający Łodzią weźmie się za wszystkich którzy choć mały paluszek umoczyli w tych przekrętach i marnotrawieniu publicznych pieniędzy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w ciapatego rów

  z taką władzą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty...rozwiń całość

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty Piotrkowskiej, za budowę jednej trybuny ŁKS za dużo więcej pieniędzy jak całego stadionu na Piłsudskiego -bo poszło w kieszeń do rodzinki, za dworzec Fabryczny który bez tunelu do kaliskiego jest widmem. Za utrzymywanie truposza czyli Łódzkie lotnisko na ,które co roku idzie ponad 55.000.000 zł. mimo rentowności nowy terminal za grube mln i zaplecze techniczne z kolejne mln. do tego utrzymywanie tej bandy ponad 300 darmozjadów w zamian za nieróbstwo i cargowe przekręty celne i finansowe. Zdanowska taka ohh i ahh a jakoś co do s14 która by pomogła lotnisku i odciążyła trochę ruch trazytowy przez centrum nawet słowem się nie wstawiła za. MIlczała cały czas jakby w ogóle tego problemu nie widziała. Za blokowanie reformy edukacji - no tak bo starzy się boją że jak młodzi pójdą w edukację to ich wygryzą, a tak to w teraźniejszej fazie gimnazjów mogą jedynie nadmuchać. Żal dupska ściska i Łódź jak zwykle na szarym końcu ze wszystkim. Ci z P..rzekrętowego O..kradania bronią koryta póki jeszcze mogą, ale już niedługo. Za swoje przekręty, i słabe rządy mam nadzieję że już nigdy nie wrócą do władzy. A kolejny zarządzający Łodzią weźmie się za wszystkich którzy choć mały paluszek umoczyli w tych przekrętach i marnotrawieniu publicznych pieniędzy. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w ciapatego rów

  z taką władzą (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 11

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty...rozwiń całość

  Pozbyć się tej władzy Łodzi jak najszybciej. Marnotrawstwo publicznych pieniędzy na każdym kroku, ustawiane przetargi na korzyść własnych znajomych, wydatkowanie kapustki na niepotrzebne remonty Piotrkowskiej, za budowę jednej trybuny ŁKS za dużo więcej pieniędzy jak całego stadionu na Piłsudskiego -bo poszło w kieszeń do rodzinki, za dworzec Fabryczny który bez tunelu do kaliskiego jest widmem. Za utrzymywanie truposza czyli Łódzkie lotnisko na ,które co roku idzie ponad 55.000.000 zł. mimo rentowności nowy terminal za grube mln i zaplecze techniczne z kolejne mln. do tego utrzymywanie tej bandy ponad 300 darmozjadów w zamian za nieróbstwo i cargowe przekręty celne i finansowe. Zdanowska taka ohh i ahh a jakoś co do s14 która by pomogła lotnisku i odciążyła trochę ruch trazytowy przez centrum nawet słowem się nie wstawiła za. MIlczała cały czas jakby w ogóle tego problemu nie widziała. Za blokowanie reformy edukacji - no tak bo starzy się boją że jak młodzi pójdą w edukację to ich wygryzą, a tak to w teraźniejszej fazie gimnazjów mogą jedynie nadmuchać. Żal dupska ściska i Łódź jak zwykle na szarym końcu ze wszystkim. Ci z P..rzekrętowego O..kradania bronią koryta póki jeszcze mogą, ale już niedługo. Za swoje przekręty, i słabe rządy mam nadzieję że już nigdy nie wrócą do władzy. A kolejny zarządzający Łodzią weźmie się za wszystkich którzy choć mały paluszek umoczyli w tych przekrętach i marnotrawieniu publicznych pieniędzy. zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo