Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba protez zębowych w województwie łódzkim. Zobacz, co przysługuje ci u protetyka w ramach NFZ

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W ubiegłym roku dla pacjentów w naszym województwie protetycy w ramach NFZ wykonali 44 tys. protez zębowych.

- Długotrwałe zaniedbania w obrębie jamy ustnej mają zdecydowanie negatywny wpływ na ogólny stan organizmu, szczególnie w przypadku osób starszych istnieje związek pomiędzy stanem jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi - podkreśla dr Andrzej Soboń z poradni Stomatologia "Plus ". - Badania naukowe wykazały, że zapalenie przyzębia może wpływać na choroby serca. Bakterie powodujące stan zapalny w jamie ustnej mogą przeniknąć do krwiobiegu, prowadząc do powstawania zakrzepów i blokowania przepływu krwi do serca.

Anita Pośpiech w pracy.

Najmodniejsze paznokcie w 2024! Zobacz, jakie wzory i kolory...

Próchnica może być także źródłem infekcji w drogach oddechowych, ma wpływ na przebieg cukrzycy a także przy spadku odporności może być przyczyną zapalenia nerek a nawet sepsy. Istnieją również powiązania między stanem zdrowia jamy ustnej a chorobą Alzheimera i demencji.
- Każdy ubytek, bez względu na jego pochodzenie, powinien być szybko uzupełniony. Pozostawienie luki w łuku zębowym prowadzić będzie do zaniku kości, zmiany położenia zębów sąsiednich oraz zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym. Metod na uzupełnianie ubytków jest wiele – podkreśla dr Soboń.

Coraz więcej protez
Dane Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia mówią jednoznacznie, że z roku na rok coraz większa liczba pacjentów wymaga leczenia protetycznego. W okresie pandemii w 2020 roku z leczenia protetycznego korzystało 27 500 pacjentów, a w roku 2021 - ponad 32 tys. pacjentów. W ubiegłym po protezy zębowe zgłosiło się już 39 tys. pacjentów ale których technicy wykonali ponad 44 500 protez zębowych. Wraz z ilością wykonanych protez rosły również koszty związane z leczeniem. W 2020 roku ŁOW NFZ sfinansował świadczenia w wysokości ok 31 mln zł. Natomiast w roku 2023 Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ na całe leczenie protetyczne wydał ok. 33 mln zł.
Z roku na rok protetycy naprawiają więcej protez wykonanych na NFZ. W 2020 r. wykonano 3 158 napraw (172 tys. zł), a w 2023 r ponad 3 600 (ponad 521 tys. zł).

Na co skarżą się pacjenci?
Do Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia pacjenci skarżą się przede wszystkim na nieprawidłowo wykonane protezy. W 2023 r. z tego powodu poskarżyło się 16.pacjentów. Poza skargami do NFZ wpływały również zapytania związane z leczeniem protetycznym, szczególnie dotyczące możliwości realizacji protez przed upływem terminu refundacji.

Tak wygląda profilaktyka

Dla profilaktyki higieny jamy ustnej ważne jest codzienne (dwa razy dziennie) mycie zębów szczoteczką i pastą z dużą zawartością fluoru, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz pomocniczo płukanie jamy ustnej. Protezy zębowe, poza myciem specjalną szczoteczką do protez dwa razy dziennie, powinny być również płukane po każdym posiłku. Należy pamiętać o wyjmowaniu protezy z jamy ustnej na noc. Osoby bezzębne także powinny dbać o higienę jamy ustnej - płukać jamę ustną po posiłku i dbać o higienę przy użyciu miękkiej szczoteczki lub gazy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowa liczba protez zębowych w województwie łódzkim. Zobacz, co przysługuje ci u protetyka w ramach NFZ - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki