Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektorat Uniwersytetu Łódzkiego przenosi się do nowej siedziby [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Rektorat Uniwersytetu Łódzkiego opuszcza budynek przy ul. Lindleya i przenosi się na drugą stronę ul. Narutowicza do dawnej siedziby Wydziału Chemii.

Rektorat Uniwersytetu Łódzkiego opuszcza właśnie wybudowany w 1929 r. biurowiec, służący przed wojną łódzkim wodociągom, aby zasiedlić, także przedwojenny, gmach dawnej Szkoły Zgromadzenia Kupców Miasta Łodzi, gdzie do niedawna mieściły się laboratoria Wydziału Chemii UŁ. Remont budynku trwał przez prawie trzy ostatnie lata i kosztował ok. 14 mln zł (z tego 5,5 mln to dotacja unijna na termomodernizację, wymianę systemu ogrzewania i stolarki okiennej).

Przeprowadzka rozpoczęła się 5 października. Przechodnie mogą zobaczyć np., jak na drugą stronę ul. Narutowicza przemykają uczelniane urzędniczki, niosąc do nowego rektoratu doniczki z ulubionymi kwiatkami - jednak wszystkie meble, dokumenty i sprzęt przenosi profesjonalna firma, wynajęta przez uniwersytet. To jej fachowcy pakują archiwa w kartony i oznaczają, aby nie zaginęły, przenoszą komputery i wielkie regały.

Do przeprowadzenia są stanowiska pracy blisko 200 osób.

- Trwa operacja na otwartym organizmie, bo rektorat musi działać: jest początek roku akademickiego - mówi Lidia Kolbus, dyrektor Centrum Gospodarczego UŁ. - Staramy się tak przeprowadzać działy rektoratu, aby żaden z nich nie był wyłączony z wykonywania swoich obowiązków dłużej niż przez jeden dzień roboczy.

Nowy rektorat Uniwersytetu Łódzkiego. Remont zbliża się już do końca

Budynek, do którego wprowadza się rektorat, ma pięć kondygnacji. Dwa najwyższe piętra zajęły już działy odpowiedzialne za finanse oraz sprawy techniczno-inwestycyjne.

Na środkowej kondygnacji są gabinety centralnych władz uczelni. Okienko w ścianie między korytarzem a gabinetem rektora wykorzystano na umieszczenie witraża z postacią profesora Tadeusza Kotarbińskiego, organizatora i pierwszego rektora UŁ. To całkiem nowy element wystroju gmachu. Inna ciekawostka na rektorskim piętrze to odrestaurowana tablica „windowa”, składająca się z dwóch części, które można przesuwać w pozycji góra - dół za pomocą specjalnej dźwigni.

Na dwóch niższych kondygnacjach będą najczęściej odwiedzane działy, np. kasa, jest też bufet. Uczelnia ogłosiła już konkurs ofert dla firm chętnych na serwowanie posiłków pracownikom rektoratu i gościom.

Do nowego rektoratu przylega sala senatu UŁ. Tam odbywały się jego posiedzenia, gdy przy ul. Narutowicza 68 mieścił się jeszcze Wydział Chemii i tam senatorzy uczelni będą radzić po przeprowadzce.

- W czasie remontu senat przenosił się do różnych jednostek uniwersytetu. To miało pewne plusy, bo senatorzy przyglądali się, jak zmienia się uczelnia. Na przykład osoby niezwiązane z naukami przyrodniczymi miały okazję zajrzeć na Wydział Biologii i Ochrony Środowiska i docenić przeprowadzone tam inwestycje - mówi Tomasz Boruszczak, rzecznik UŁ.

Nowy rektorat Uniwersytetu Łódzkiego. Do dawnej siedziby Wydziału Chemii wracają kolory [ZDJĘCIA]

Co ze starym rektoratem? W czerwcu władze uczelni poinformowały, że przedwojenny biurowiec wodociągów zajmą dziekani Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych oraz Wydziału Filozoficzno-Historycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki