Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont famuły przy Ogrodowej. W Łodzi powstanie najbardziej ekologiczny zabytek w Polsce!

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Wideo
od 16 lat
To jedna z najbardziej oczekiwanych rewitalizacji w Łodzi. Wreszcie zaczyna się remont słynnej, zabytkowej famuły w imperium Izraela Poznańskiego u zbiegu ul. Ogrodowej i ul. Gdańskiej. Prace pochłoną ponad 100 mln zł i zakończą się za dwa lata. W potężnym budynku z czerwonej cegły, tak typowej dla XIX-wiecznej Łodzi przemysłowej, powstaną biura, mieszkania i lokale usługowe.

Rewitalizacja Łodzi: bank daje kredyt na famułę

Chodzi o pierwszą z trzech famuł, czyli dawnych budynków pracowniczych. Od dawna stoi pusta - w prestiżowym miejscu: tuż przy Manufakturze i hotelu andel’s - przy ul. Ogrodowej 24, straszy swym zaniedbaniem i czeka na pilny remont. Wprawdzie były wcześniej plany jej renowacji, ale zawsze kończyły się fiaskiem. Ostatnio – jak twierdzą przedstawiciele władz miasta – z powodu pandemii, wojny na Ukrainie i inflacji.

Zobacz więcej zdjęć

Teraz to się zmieni, ponieważ właściciel famuły, czyli Łódzka Spółka Infrastrukturalna, podpisała umowę z Paribas Bank Polska SA na kredyt w wysokości 105 mln zł. Stąd zielone światło dla rewitalizacji, której wykonawcą będzie firma Zab-Bud. Jej prezes Andrzej Zaboklicki zapewnił nas, że prace remontowe potrwają dwa lata i zaczną się od wyburzenia zbytecznych, gospodarczych budynków.

Rewitalizacja Łodzi: jedyny taki zabytek w Polsce

Inwestorzy z magistratu zaznaczają, że famuła stanie się nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym z przewagą mieszkań. Powstanie w niej 58 mieszkań pod wynajem i hostel z 41 pokojami. Będzie też 14 lokali użytkowych, które zostaną wynajęte łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom. Z kolei powierzchnie biurowe zajmą blisko 2 tys. m kw. na trzech kondygnacjach.

Przeczytaj też o rewitalizacji kultowego podwórka z pubem Łódź Kaliska przy ul. Piotrkowskiej 102

- Ambicją inwestora jest, żeby Ogrodowa 24 stała się najbardziej ekologicznym zabytkiem w Polsce. Poza roślinnością, która pojawi się między budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy), nieruchomość ma zostać wyposażona m.in. w wydajną instalację fotowoltaiczną, instalację do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania i instalację ograniczającą zużycie wody w toaletach – informuje Paweł Śpiechowicz z Urzędu Miasta w Łodzi.

Rewitalizacja Łodzi: co z pozostałymi famułami?

A co z pozostałymi dwiema famułami? Kiedy zostaną odnowione? Odpowiadając na te pytania wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik powiedział nam, że sprawą tą zajmą się radni Rady Miejskiej na sesji w sierpniu br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki