Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Remont zabytkowych kamienic przy mającej kiedyś złą sławę ul. Wschodniej. Będą tam mieszkania, pracownie i lokale dla firm

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Przy ul. Wschodniej w centrum Łodzi odnowiono osiem kamienic. Wśród nich są prawdziwe perełki architektoniczne. W jednej kamienicy prace jeszcze trwają.
Przy ul. Wschodniej w centrum Łodzi odnowiono osiem kamienic. Wśród nich są prawdziwe perełki architektoniczne. W jednej kamienicy prace jeszcze trwają. UMŁ
Ciesząca się kiedyś złą sławą ul. Wschodnia w centrum Łodzi zmienia swoje oblicze. Najpierw wyremontowano jezdnię oraz chodniki i posadzono dużo zieleni, a teraz dawną świetność odzyskuje osiem zabytkowych kamienic. W siedmiu prace już się zakończyły, a w jednej jeszcze trwają.

Kamienice przy ul. Wschodniej objęte gruntownym remontem to budynki z numerami: 20, 23, 24, 35, 42, 45, 52 i 54. Powstały w nich 192 mieszkania komunalne, 36 lokali dla biznesu i sześć pracowni dla artystów. Remont tych budynków pochłonął w sumie 75 mln zł. Prace trwają jeszcze przy ul. Wschodniej 35. Kiedy zostaną zakończone?

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: remont kamienic i podwórek

Remont tej kamienicy zakończymy w połowie roku. Obecnie prace skoncentrowane są we wnętrzach budynku. Wykonawcę zobaczymy przy pracach malarskich oraz montażu stolarki. Za kilka tygodni rozpoczną się prace wykończeniowe oraz zagospodarowanie terenu podwórka. Ulica Wschodnia zyska nie tylko odnowiony zabytek, ale również zielone i przyjazne podwórko – zapewnia Olga Kassyańska z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Wszystkie budynki na tej posesji zostaną całkowicie odnowione oraz podłączone do centralnego ogrzewania. Mieszkania będą wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Powstało tam 28 mieszkań komunalnych, cztery lokale usługowe do wynajęcia i dwie pracownie artystyczne. Remont nie ominął podwórka. Zostanie ono pokryte dwoma rodzajami kostki kamiennej. Ponadto będzie zasiany trawnik, pojawią się też rabaty i krzewy ozdobne.

Ulica Wschodnia: dlaczego numery zaczynają się od 7?

Zobacz jak efektownie odnowiono kamienice przy ul. Włókienniczej, która dochodzi do ul. Wschodniej

Wschodnia to jedna z najstarszych i jednocześnie najbardziej znanych w Łodzi ulic. Powstała już w latach 1821-1823, kiedy do miasta przybywali pierwsi sukiennicy. Stanowiła wschodnią część Nowego Miasta – osady położonej wokół dzisiejszego placu Wolności.

- Na Wschodniej nie ma numeru 1, ulica zaczyna się od numeru 7. To wynik wyburzeń, jakich dokonali Niemcy w 1941 roku po założeniu Litzmannstadt Getto. W ich miejscu miał powstać pas rozdzielający zamkniętą żydowską dzielnicę od pozostałej części Łodzi. Po zakończeniu II wojny światowej nie zmieniono wcześniejszej numeracji posesji - informuje Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki