18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Retrospektywa w Centralnym Muzeum Włókiennictwa [ZDJĘCIA]

Łukasz Kaczyński
Od piątku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa oglądać można niezwykłą wystawę "Kowalewscy - retrospektywa". Ukazuje ona oprócz prac Bogusława Kowalewskiego, także te zrealizowane przez Dobrosławę Kowalewską.

"Nasza twórczość to forma monologu - dialogu i intymnego pamiętnika zarazem, kierowanych do innych twórców, a udostępnianych wszystkim, którzy zechcą się z nimi zapoznać" - tak o pracy z tkaniną przy okazji wystawy w Ośrodku Propagandy Sztuki w 1992 roku pisał Bogusław Kowalewski.

Kowalewscy uczestniczyli w ponad 130 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Zorganizowali też 18 wystaw indywidualnych, ale ekspozycja w Łodzi to największa wystawa ich wspólnego dorobku w historii. Obejmuje ona dzieła powstałe od lat 70. XX wieku po czasy najnowsze.

Ponad siedemdziesiąt wspólnych i indywidualnych prac, tkanin unikatowych dużego formatu, a także haftów, aplikacji uzupełnianych jest przez cykle miniatur i małe formy tkackie.

Wystawa jest zapowiedzią 14. Międzynarodowego Triennale Tkaniny - Łódź 2013, największej na świecie ekspozycji konkursowej, której organizatorem jest Centralne Muzeum Włókiennictwa.

"Tworzywem, którego używamy do wypowiadania się jest tkanina. Wybraliśmy ją, mimo że "opór" materii jest większy niż w przypadku malarstwa czy grafiki. Lubimy kontakt z materią włóknistą. Kontakt nie tylko za pomocą wzroku lecz i dotyku…" - pisał w 1992 roku Bogusław Kowalewski we wstępie do katalogu wystawy. "Materializowanie w tkaninie swych emocji to dla nas wspaniała życiowa przygoda. To podróż w nieznane. Podróż w czasie realnym do przestrzeni wyobraźni".

Dobrosława i Bogusław Kowalewscy są absolwentami Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, (dziś ASP) na Wydziale Włókienniczym. Ona była uczennicą prof. Jerzego Nowosielskiego. On studiował pod kierunkiem prof. Teresy Tyszkiewicz.

W końcu lat 50. XX wieku Bogusław zaczął zajmować się grafiką użytkową i sztuką warsztatową. Stąd był już niemal krok do filmu. W latach 1972-1973 Kowalewscy wykonali kostiumy do filmu "Gniazdo", a przez następne ćwierć wieku współpracowali w tej dziedzinie z kostiumografem Magdaleną Tesławską, budując kostiumy do wielu filmów, by wymienić choćby film i serial "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana. Od 1974 roku zajmują się tkaniną artystyczną, a Dobrosława dodatkowo odzieżą unikatową.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki