Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja doliny Łódki: między Starym Rynkiem a parkiem Śledzia. Przebudowa Wolborskiej i Podrzecznej

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
materiały prasowe UMŁ
Spore zmiany nastąpią w dolinie rzeki Łódki w centrum Łodzi. Fachowcy tak przebudują ul. Wolborską i ul. Podrzeczną, że połączą się one ze Starym Rynkiem i parkiem Staromiejskim. Prace projektowe zakończą się latem 2021 roku, po czym ruszą prace budowlane. A wszystko to w ramach rewitalizacji.

Inwestorzy z magistratu zwracają uwagę, że dolina Łódki to jeden z najciekawszych obszarów łódzkiej rewitalizacji, w wyniku którego zostanie zmieniony cały obszar: od Starego Rynku do Nowego Rynku, czyli placu Wolności. Chodzi o plan kompleksowy, który jest realizujemy na ul. Zachodniej, ul. Wschodniej, ul. Próchnika i ul. Rewolucji 1905 roku, ul. Nowomiejskiej, a także w pasażu Róży, dzięki któremu będzie można spacerować między ul. Zachodnią a ul. Piotrkowską i placem z pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

- Od lipca trwają prace nad stworzeniem projektu przebudowy ciągu ulic Podrzecznej i Wolborskiej: od Nowomiejskiej do Franciszkańskiej. Koncepcja przebudowy tych dróg była szeroko skonsultowana podczas przygotowań rewitalizacji obszarowej. Są to strategiczne, bardzo ważne dla miasta i łodzian miejsca, które dzięki rewitalizacji chcemy ożywić, upiększyć i oddać w ręce mieszkańcom miasta, aby ponownie tętniły życiem – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Zgodnie z tymi planami ul. Podrzeczna nie będzie odcinać parku, ale stworzy połączenie między historycznym Starym Rynkiem a parkiem Staromiejskim, czyli tzw. parkiem Śledzia, który nazwano tak na pamiątkę dawnego targowiska, na którym handlowano rybami.

Inwestorzy zaznaczają, że ul. Podrzeczna zostanie wkomponowana w park i parkowe alejki, które mają biegnąć w śladzie dawnych ulic Starego Miasta. Będzie to droga o uspokojonym ruchu, tak aby mieszkańcy osiedla bez problemu mogli wejść do parku. Ponadto będzie wyprostowany i uporządkowany przejazd do ul. Franciszkańskiej, który ze względu na zawiłą historię tych terenów przebiega niemal przez podwórka dawnych kamienic.

- Zrewitalizowane ulice Podrzeczna i Wolborska najbardziej zmienią się na wysokości Starego Rynku. Ten odcinek ulicy zostanie wykonany z kostki granitowej ciętołupanej, aby przestrzeń Starego Rynku połączyła się z przestrzenią parku i ułatwiło przejście – wyjaśnia Magdalena Korycka-Korzeniowska, architekt z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Na dalszym odcinku ulicy, aż do Franciszkańskiej, pojawi się asfalt. Powstaną tam cztery wyniesione przejścia dla pieszych. Najszersze będzie przy ul. Eliasza Chajma Majzela, na wprost pomnika Dekalogu, które stanie się swoistym wejściem do parku od strony Starego Miasta. Także same wloty i przecięcia chodnika z jezdnią zostaną wyniesione, żeby poprawić widoczność pieszych i zwiększyć ich bezpieczeństwo. Podczas przebudowy zostanie wymieniona instalacja podziemna i pojawią się nowe latarnie oraz elementy małej architektury w stylu secesji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki