Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Łodzi. Sejmowa komisja ds. rozwoju i rewitalizacji doceniła łódzkie projekty

Agnieszka Magnuszewska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Biuro Architekta Miasta
Sejmowa komisja ds.rozwoju i rewitalizacji jest pod wrażeniem łódzkich projektów. Łódzkie doświadczenia uwzględniono w ustawie.

Posłowie docenili łódzkie projekty, które mają się stać modelem dla innych miast. Członkowie sejmowej podkomisji ds. rozwoju i rewitalizacji gościli przez dwa dni w Łodzi i oprócz zwiedzania miasta debatowali nad projektem ustawy rewitalizacyjnej.

- Nasza podkomisja będzie pracowała nad ustawą rewitalizacyjną oraz nad narodowym programem rewitalizacji. Cieszę się, że zobaczyliśmy, co już się dzieje w zakresie rewitalizacji oraz że mieliśmy okazję poznać problemy, jakie mają samorządy. Dotyczą one kwestii własnościowych nieruchomości, a także możliwości dotowania wspólnot, bo na dziś przepisy na to nie pozwalają - mówi Krystyna Sibińska, przewodnicząca podkomisji. - Ustawa wszystkich problemów nie rozwiąże, ale na pewno ułatwi działanie. Chcemy wyjść z przepisami, które ułatwią pracę samorządom.

CZYTAJ TEŻ:Rewitalizacja centrum Łodzi. Wielopoziomowy parking czy plac Włókniarek - czego chcą mieszkańcy?

Czy ustawa, która ma być przyjęta w II lub III kwartale tego roku, proponuje nowe sposoby działania?

- Nie pojawiły się żadne nowe instrumenty, bo dobre łódzkie rozwiązania już znalazły się w założeniach do ustawy - mówi Paweł Orłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. - Te problemy, które Łódź napotkała w rewitalizacji, już wpłynęły na ustawę. Dotyczą one najmu lokatorskiego, zmian dotyczących terenów zielonych, łatwiejszej realizacji inwestycji w przypadku nieruchomości porzuconych i wsparcia wspólnot lokalnych w rewitalizacji kamienic - dodaje Paweł Orłowski.

ZOBACZ TEŻ:Rewitalizacja centrum Łodzi: będą zielone ściany w Śródmieściu [WIZUALIZACJE]

Podsekretarz stanu zapewnia, że resort infrastruktury ocenia łódzkie projekty wysoko.

- Nie przypadkiem Łodzi zaproponowano projekt pilotażowy, finansowany w całości ze środków unijnych. Wypracowany w jego trakcie model rewitalizacji obszarowej ma być realizowany przez inne miasta - mówi Paweł Orłowski. - Taki projekt pilotażowy realizują też Wałbrzych i Bytom, ale to łódzki jest najbardziej zaawansowany. To ma być dobra praktyka dla innych samorządów.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki