Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Marszałek województwa łódzkiego, Grzegorz Schreiber, przekazał prawie pięć milionów złotych ze środków unijnych na rewitalizację Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. W ciągu trzech lat miasto dołoży, jako wkład własny, ponad trzy miliony.

Łączna wartość projektu „Rewitalizacja siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wraz z nadaniem nowych funkcji w budynku przy ul. Gdańskiej 13” wyniesie prawie 8 mln zł. Wartość unijnego dofinansowania to 4,76 mln złotych, wkład miasta zaś - 3,3 mln.

Rewitalizacja instytucji obejmie prace konserwatorskie, budowlane oraz zakup nowego wyposażenia. Powstać ma m.in. sala sensoryczna, do której zostanie zakupiony odpowiedni sprzęt jak tablica multimedialna, tablety, urządzenia wielofunkcyjne, czy pętle indukcyjne dla osób niedosłyszących. Zakupione zostanie również wyposażenie przeznaczone na wystawę, m.in. ekrany multimedialne, ekrany dotykowe, stanowiska odsłuchowe itp. To wszystko ma pozwolić na rozszerzenie oferty edukacyjnej placówki.

- Przedmiotem projektu jest rewitalizacja siedziby głównej Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi wraz z nadaniem nowych funkcji w budynku przy ul. Gdańskiej 13 tj. przeprowadzenie robót budowlanych i remontowych, takich jak wymiana okien, dachu, docieplenie budynku, zamontowanie nowych instalacji, aby zatrzymać proces niszczenia, montaż windy - wyjaśnia Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor muzeum. - Obecny stan techniczny obiektu jest niezadowalający i wymaga przeprowadzenia kompleksowych i gruntownych działań, aby nie dopuścić do degradacji substancji zabytkowej. W ramach projektu planuje się też uczynić obiekt dużo bardziej funkcjonalnym, atrakcyjnym i dostępnym dla szerszego grona odbiorców o różnorodnych potrzebach, m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – podjazdy, montaż windy. W części wystawienniczej planowany jest m.in. kompleksowy remont ścian, sufitów i posadzek. Przypomnę, że Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi jest obecnie najdłużej funkcjonującym muzeum historycznym w mieście. Jego początki sięgają roku 1959, kiedy powołano do życia Muzeum Historii Ruchu Rewolucyjnego. Na siedzibę nowej placówki wybrano budynek dawnego więzienia carskiego przy ul. Gdańskiej 13.

Obecnie Muzeum przygotowuje dokumentację przetargową na inżyniera kontraktu, przetarg ma być ogłoszony jeszcze w październiku, a planowany termin ogłoszenia przetargu na projekt i prace budowlane to grudzień tego roku. Rozpoczęcie robót budowlanych nastąpi nie wcześniej jak w marcu 2021. Planowany termin zakończenia projektu to 31 grudnia 2023 roku.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki