Nasza Loteria

Rewitalizacja w Łodzi. Dobiega końca remont zabytkowych budynków na osiedlu Księży Młyn. Jakie ostatnie prace są prowadzone?

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Na osiedlu Księży Młyn zostanie odnowionych 47 obiektów: od famuł, czyli dawnych domów pracowniczych, które remontowane są kompleksowo od piwnicy aż po dach, razem z podwórkami, do budynków gospodarczych oraz lokali użytkowych i gastronomicznych.
Na osiedlu Księży Młyn zostanie odnowionych 47 obiektów: od famuł, czyli dawnych domów pracowniczych, które remontowane są kompleksowo od piwnicy aż po dach, razem z podwórkami, do budynków gospodarczych oraz lokali użytkowych i gastronomicznych. Urząd Miasta w Łodzi
Dobiega końca remont zabytkowego i unikatowego osiedla przemysłowo – mieszkaniowego Księży Młyn. To największa i najważniejsza rewitalizacja w Łodzi. Wszystkie prace mają być ukończone do końca tego roku.

Na tym historycznym osiedlu zbudowanym w XIX wieku przez Karola Scheiblera zostanie w sumie odnowionych 47 obiektów: od famuł, czyli dawnych domów pracowniczych, które remontowane są kompleksowo od piwnicy aż po dach, razem z podwórkami, do budynków gospodarczych oraz lokali użytkowych i gastronomicznych. Gdzie trwają prace?

Zobacz więcej zdjęć

Rewitalizacja Łodzi: famuły jak nowe

Ekipy remontowo - budowlane można spotkać w budynkach przy ul. Fabrycznej 19 i 19A, ul. Przędzalnianej 53, 55, 65 i 59 oraz ul. Księży Młyn 7 i 11. W październiku zakończą się prace w alejce Księży Młyn na odcinku od ul. Księży Młyn 7 do ul. Księży Młyn 11.

- Nieco później, bo w listopadzie, zakończy się przebudowa budynku Księży Młyn 11. Powstało tam siedem mieszkań i lokal użytkowy o powierzchni 120 m kw. W famułach przy ul. Przędzalniana 59 i ul. Przędzalniana 61 odnowiono 16 lokali mieszkalnych, jeden usługowy i cztery pracownie twórcze. Na przełomie października i listopada oddana zostanie do użytku famuła przy ul. Przędzalnianej 65. Powstało tam dziesięć lokali mieszkalnych i jeden usługowy. Natomiast pod koniec listopada zakończy się remont pod adresem ul. Przędzalniana 55. Tam na mieszkańców czeka 14 lokali mieszkalnych, jeden lokal na pracownię twórczą i jeden lokal usługowy - wyjaśnia Małgorzata Loeffler z Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Rewitalizacja Łodzi: lokale dla artystów

Inwestorzy nie zapomnieli o artystach. Obecnie na Księżym Młynie mamy 13 pracowni artystycznych, zaś w tym roku przybędzie kolejnych 14. Działają w nich projektanci mody, artyści sztuk wizualnych czy twórcy sztuki użytkowej. Powstają w nich unikatowe działa sztuki, które – jak podkreślają inwestorzy - promują Łódź nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców i turystów na Księżym Młynie, zakładane są kamery, które zostaną włączone do miejskiej sieci monitoringu zarządzanego przez Straż Miejską w Łodzi. Ruszyła też budowa ścieżki rowerowej. Ponadto nie zabraknie zieleni. Zostanie posadzonych ponad 100 nowych drzew i kilkadziesiąt krzewów ozdobnych.

od 12 lat
Wideo

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

C
Cela plus:)
21 września, 12:52, By żyło się lepiej:):

Zbigniew Chlebowski, Mirosław Drzewiecki, Sławomir Nowak, Stanisław Gawłowski, Beata Sawicka, Tomasz Grodzki, Józef Pinior, Stefan Niesiołowski, Zdzisław Gawlik, Włodzimierz Karpiński, Rafał Baniak, Andrzej Biernat, Aleksander Grad, Jacek Karnowski, Paweł Wojtunik – to tylko najważniejsze nazwiska osób z EKIPY TUSKA I PLATFORMY OBYWATELSKIEJ, które zamieszane były w działalność korupcyjną.

Część z nich została aresztowana i skazana, innym prokuratury postawiły zarzuty, niektórych z nich chroni jeszcze immunitet.

"By żyło się lepiej":)

Więcej poniżej:

https://www.tvp.info/68330163/donald-tusk-zapowiada-cele-plus-dluga-lista-afer-po-i-skompromitowanych-politykow-kilkadziesiat-przykladow

https://www.tvp.info/66878024/celaplus

j.w.

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki