Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewitalizacja w Łodzi. Odnowią trzy zabytkowe kamienice przy ul. Rewolucji 13, 15 i 17

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dawną świetność odzyskają trzy, stojące koło siebie, zabytkowe kamienice komunalne w centrum Łodzi przy ul. Rewolucji 1905 roku pod numerami 13, 15 i 17, które zostaną podłączone do centralnego ogrzewania i do sieci światłowodowej.

Na posesjach powstaną mieszkania wyposażone w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne, a także lokale użytkowe i świetlice artystyczne, budki dla jerzyków i zielone podwórka porośnięte kwiatami, drzewami i krzewami. Prace zakończą się w końcu 2021 roku i pochłoną prawie 21 mln zł z kasy miasta.

- Przy ul. Rewolucji 1905 roku zaczynamy kompleksowy remont trzech kamienic. Powstanie w nich 52 komfortowych mieszkań komunalnych, pięć lokali dla mikro przedsiębiorców i dwie świetlice artystyczne z udogodnieniami dla dzieci z niepełnosprawnościami. Nie zabraknie również zielonych podwórek, czyli miejsc, które posłużą do spotkań sąsiedzkich, odpoczynku czy zabawy dzieci. Rewitalizacja to proces, który obejmuje nie tylko remonty czy przebudowy budynków, ale może przede wszystkim tworzymy miejsca, które poprawiają jakość i komfort życia. Stwarzamy warunki, aby dzieciaki ze śródmieścia mogły bezpiecznie się bawić, a seniorzy odpocząć . Tworzymy wspólną przestrzeń dla wszystkich mieszkańców naszego miasta – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi

- Rozpoczynamy remont od uporządkowania terenu oraz niezbędnych rozbiórek. Kamienice zostaną całkowicie odnowione oraz podłączone do centralnego ogrzewania. W budynkach powstaną w pełni wyposażone mieszkania. Zostanie wykonana instalacja gazowa, a gruntownemu remontowi zostanie poddana instalacja elektryczna i wodna. Przy kamienicach zostaną zagospodarowane tereny, tak aby powstały na nich duże, zielone podwórka - dodaje Tomasz Doliński z firmy Mosaicon, która jest wykonawcą robót.

W kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 13 powstanie 19 mieszkań i trzy lokale usługowe przeznaczone na wynajem. Nawierzchnia podwórza, na którym zostaną wyburzone komórki i garaże, zostanie pokryta kostką kamienną. Pojawi się trawnik oraz dodatkowe nasadzenia – drzewa i krzewy. Będą też ławki i kosz na śmieci. Podwórko zostanie oświetlone, zaś od strony ul. Wschodniej zaplanowano nowe ogrodzenie. Mieszkańcy będą mogli sortować śmieci w pergoli śmietnikowej porośniętej gęstym, zielonym bluszczem.

Kamienica pod numerem 15 zostanie tak odnowiona, aby zachowała historyczny, XIX-wieczny charakter. Oczywiście detale architektoniczne i inne dekoracje zostaną pieczołowicie odtworzone. W budynku powstaną 23 mieszkania, dwa lokale usługowe na wynajem oraz świetlica środowiskowa - na pierwszym piętrze - z funkcją terapeutyczną, której pomieszczenia zostaną całkowicie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Nawierzchnia podwórza zostanie wymieniona i odnowiona. Będziee wykonana ze stylizowanej kostki brukowej. Na podwórku będą ławki i cztery miejsca parkingowe. Na wyznaczonych terenach zielonych zostaną posadzone krzewy oraz rośliny pnące, a wokół nich będzie zasiany trawnik.

W kamienicy przy ul. Rewolucji 1905 roku nr 17 powstanie dziesięć mieszkań i świetlica artystyczna. Gruntownemu remontowi zostaną poddane instalacje elektryczna, wodna oraz gazowa. Nawierzchnia podwórza zostanie odnowiona i wymieniona na kostkę brukową. Na podwórku będą ławki, altana – miejsce stałych spotkań mieszkańców, a także kolejna altana służąca jako parking na wózki i rowery oraz trzepak. W wyznaczonych miejscach zostaną posadzone krzewy, drzewa i rośliny pnące, a wokół nich będzie zasiany trawnik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki