Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w budżecie obywatelskim Łodzi: głosowanie w osiedlach, a nie w dzielnicach [INFOGRAFIKA]

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Duża zmiana czeka łodzian w głosowaniu na budżet obywatelski 2017. Zamiast w pięciu dzielnicach będą wybierać projekty w 36 osiedlach.

W tegorocznym głosowaniu z 40 mln zł budżetowej kwoty 9,5 mln zł przeznaczone będzie na zadania ogólnomiejskie, zaś 30,5 mln zł na zadania wybierane w 36 osiedlach.

Każde z osiedli otrzyma kwotę zależną od liczby mieszkańców. Najmniejsze, Osiedle Nr 33 otrzyma 230 tys. zł. Najbardziej ludne Osiedle Chojny- Dąbrowa będzie mogło wydać 1,92 mln zł. Przy obliczaniu kwot każdemu osiedlu przyznano stałą podstawę 200 tys. zł, a następnie doliczono 34 zł i 55 gr na każdego mieszkańca i zaokrąglono do 10 tys. zł.

- Wprowadzenie poziomu osiedlowego to odpowiedź na głos łodzian - podkreśla Anetta Kietlińska z Rady Programowej ds. Budżetu Obywatelskiego. - Zgłaszali nam, że poziom dzielnicowy nie dawał szansy małym, lokalnym społecznościom mimo ich wielkiej aktywności - wyjaśnia.

Czytaj też:Budżet obywatelski Łodzi 2015: dziewięć projektów nie zostało zrealizowanych w terminie

Jak podkreśla prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zmiany mają ułatwić forsowanie wniosków mieszkańcom domków jednorodzinnych, którzy do tej pory często przegrywali z blokowiskami.

Przy podziale budżetu na 36 osiedli zrezygnowano z wprowadzania maksymalnej kwoty zadania. Projekty mogą dotyczyć całej kwoty danego osiedla. Limit zachowano dla zadań ogólnomiejskich. W tym roku wynosi on 2,375 mln zł, czyli jedną czwartą kwoty na zadania ogólnomiejskie.

Czytaj też:Park Piastowski po rewitalizacji. Kolejne zadanie z budżetu obywatelskiego zrealizowane [ZDJĘCIA]

Łodzianie będą też mogli swobodnie wybrać osiedle w którym głosują niezależnie od miejsca zamieszkania.

W tym roku uproszczone mają też być formularze do składania projektów. Według nowych zasad mieszkańcy muszą tylko wyjść z pomysłem. Za stronę techniczną i prawną projektu odpowiadać już będą urzędnicy.

- Chcemy aby wniosek był bardzo prosty i stał się dosłownie jedną kartką papieru - wyjaśnia prezydent Hanna Zdanowska.

Czytaj:Na Widzewie miało być boisko dla wszystkich, ale szkoła nie ma dla niego opiekuna

Jednocześnie wydłużone będzie głosowanie. W zeszłym roku trwało ono dziewięć dni we wrześniu. Teraz elektroniczne głosowanie będzie trwało miesiąc: od 10 września do 9 października, aby studenci zdążyli wrócić do Łodzi i oddać swój głos. Głosowanie papierowe wciąż będzie trwało tak jak dawniej dziewięć dni.

Do tej pory w ramach budżetu na zadania ogólnomiejskie było 10 mln zł, a na każdą z pięciu dzielnic po 6 mln zł. Zmiany wprowadziła Rada Programowa ds. Budżetu Obywatelskiego.

Zobacz skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia w skrócie
25 - 31 stycznia 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki