Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzi się coraz więcej wcześniaków. Z okazji Międzynarodowego Dnia Wcześniaka Matka Polka została podświetlona na fioletowo

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Coraz więcej dzieci przychodzi na świat zbyt wcześnie. W środę (17 listopada) obchodzony był Światowy Dzień Wcześniaka, a łódzka Matka Polka została podświetlona wieczorem na fioletowo. To hołd dla maluchów i ich dzielnych rodziców.CZYTAJ DALEJ>>>.
Coraz więcej dzieci przychodzi na świat zbyt wcześnie. W środę (17 listopada) obchodzony był Światowy Dzień Wcześniaka, a łódzka Matka Polka została podświetlona wieczorem na fioletowo. To hołd dla maluchów i ich dzielnych rodziców.CZYTAJ DALEJ>>>. materiały prasowe ICZMP
Coraz więcej dzieci przychodzi na świat zbyt wcześnie. W środę (17 listopada) obchodzony był Światowy Dzień Wcześniaka, a łódzka Matka Polka została podświetlona wieczorem na fioletowo. To hołd dla maluchów i ich dzielnych rodziców.

Tysiąc wcześniaków rocznie w szpitalu Matki Polki w Łodzi

W Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na dwóch oddziałach neonatologicznych leży obecnie ponad 50 urodzonych przedwcześnie dzieci. Jednym z nich jest urodzony w 26. tygodniu ciąży Kordianek, syn pani Karolina Meckier z Łodzi. Miesiąc wcześniej trafiła do Matki Polki, bo było ryzyko przedwczesnego porodu. Kordianek przyszedł na świat 11 czerwca z wagą 900 gram. Łapał infekcje. Był też długo pod respiratorem, trzy miesiące leżał w inkubatorze. Jego mama przez cały ten czas nie mogła go wziąć na ręce.

- Dopiero później mogłam mieć z nim pełen kontakt fizyczny – wspomina pani Karolina. Chłopiec wciąż jeszcze jest w szpitalu, ale wkrótce trafi do domu. - Walka początkowo nie była łatwa, kosztowało to nas wiele cierpliwości. Jesteśmy pełni wiary i optymizmu, syn nie ma trwałych powikłań, liczymy na to, że wkrótce wyjdziemy - mówi.

Za wcześniaka uznaje się malucha, który urodził się między 22 a 37 tygodniem ciąży. Takich porodów jest coraz więcej. Na świecie około 10 proc. dzieci przychodzi na świat jako wcześniaki. W Polsce to około 7 proc., w USA aż 11 proc. W ostatnich latach w Polsce nastąpił wzrost o 1 punkt procentowy, m.in. z powodu większej liczby ciąż mnogich. W Matce Polce co roku przychodzi na świat około tysiąca wcześniaków.

Najtrudniejszą grupą są pacjenci o najmniejszej masie, poniżej kilograma. Chociaż granica przeżywalności dzieci i życia w dobrym stanie wciąż się przesuwa.

Najmniejsza dziewczynka, która opuściła Matkę Polkę w dobrej kondycji, urodziła się mając 375 gramów. Jej siostra bliźniaczka miała około 900 gram. W tej chwili dziewczynki mają już pięć lat i rozwijają się dobrze, mimo pewnych problemów zdrowotnych.

- Cieszymy się i jest to ogromny sukces – mówi prof. Ewa Gulczyńska, neonatolog z Matki Polki.

Dr Małgorzata Chudzyńska przyszła na świat jako wcześniak, teraz pomaga innym maluchom

Dowodem na to, że wcześniak może nadrobić braki jest też dr Małgorzata Chudzyńska. Lekarka 28 lat temu przyszła na świat jako wcześniak. Ważyła 1700 gram, miała wiele problemów zdrowotnych, w tym brak odruchu ssania. Musiała być podłączona do respiratora, potem w dzieciństwie sporo chorowała. Teraz sama jest lekarką i pomaga innym wcześniakom. Daje też nadzieję ich rodzicom, że mimo obciążeń ich dzieci mogą wyjść na prostą.

Granica od której urodzone zbyt wcześnie dzieci mogą przeżyć i rozwijać się zdrowo, wciąż się obniża. Prof. Iwona Maroszyńska, neonatolog i dyrektor ICZMP, podkreśla że z dziećmi urodzonymi od 28 tygodnia ciąży lekarze potrafią już sobie poradzić.

- Najgorzej jest z dziećmi urodzonymi poniżej 28 tygodnia. Stanowią 5 proc. urodzonych przedwcześnie, ale angażują najwięcej naszych zasobów – mówi profesor.

Jednak dzieci urodzone zbyt wcześnie potrzebują specjalistycznej opieki ze strony neurologa, kardiologa, okulisty. - Pierwszy rok życia najmniejszych wcześniaków to ogromna praca rodziców i Światowy Dzień Wcześniaka to jest ich święto – mówi prof. Gulczyńska.

Wczoraj z okazji obchodzonego 17 listopada Światowego Dnia Wcześniaka Veolia Energia Łódź oświetliła szpital Matki Polki na fioletowo. Fioletowe baloniki i gadżety pojawiły się też w holu szpitala. Podobne akcje prowadzone są na całym świece.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki