Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rodzina 500 plus. Łódzkie należy do zamożniejszych regionów

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Z danych GUS dotyczących programu 500+ wynika, że Łódzkie należy do zamożniejszych regionów. Świadczenie z rządowego programu wyrównuje sytuację finansową w różnych województwach.

Są wypłacane niewiele ponad rok, ale już rodzice nie wyobrażają sobie bez nich życia. Gdyby nie pieniądze z rządowego programu 500+ sytuacja finansowa wielu rodzin znacznie by się pogorszyła, zwłaszcza na zachodzie, północy oraz wschodzie kraju. Tak wynika z nowego zestawienia Głównego Urzędu Statystycznego.

240 tysięcy dzieci z Łódzkiego

W województwie łódzkim pieniądze z rządowego programu trafiają do blisko 240 tys. dzieci, czyli do 57 proc. wszystkich, które mieszkają w naszym regionie. Te pieniądze częściej trafiają do mieszkańców wsi. Otrzymuje je 65 proc. wiejskich dzieci.

W miastach naszego województwa świadczenie 500+ jest wypłacane dla co drugiego dziecka.

Powód jest oczywisty: na wsiach więcej jest tradycyjnych rodzin wielodzietnych. Z kolej w miastach częściej rodzice poprzestają tylko na jednym potomku.

**Zobacz też:

500 plus. Urzędnicy wojewody radzili, jak nie stracić świadczenia za październik 2017

**

Ponadto na wsiach więcej rodzin otrzymuje pieniądze także na pierwsze dziecko, co ma związek z niższymi dochodami. Przypomnijmy, że dofinansowanie na pierwsze dziecko przysługuje, jeśli dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 800 zł (1.200 zł w przypadku niepełnosprawności dziecka).

Przychody z tytułu 500+ stanowią średnio 16,8 proc. wszystkich pieniędzy, które trafiają do rodzin w naszym kraju. W województwie łódzkim ten wskaźnik jest nieco mniejszy i wynosi 16,5 proc.

To niby niedużo, jednak bez pieniędzy z programu 500+ wielu rodzinom byłoby bardzo trudno związać koniec z końcem. Inne zaś nie mogłyby sobie pozwolić na wakacyjny wyjazd i dodatkowe zajęcia dla dzieci.

Pani Agata z Łodzi wraz z mężem Michałem wychowują trójkę dzieci, z których najstarsze ma dziesięć lat, a najmłodsze cztery. Oboje pracują - on w korporacji, ona w niedużym biurze w Łodzi. Co miesiąc na ich konto wpływa dodatkowo tysiąc złotych, otrzymują bowiem świadczenie na dwójkę dzieci.

- Dzięki tym pieniądzom najstarszy syn ma dodatkowe zajęcia na basenie, a średnią córkę zapisaliśmy na zajęcia plastyczne - mówi pani Agata. - Częściej także chodzimy do zoo oraz do kina. Możemy również częściej zabrać dzieci na wycieczki lub kupić im nowe ubrania. Żyje nam się spokojniej. Nie martwimy się już tym, skąd weźmiemy pieniądze na lekarstwa, gdy jedno z naszych dzieci nagle zachoruje albo pojawi się nagły wydatek - dodaje łodzianka.

Najważniejsze dla biedniejszych regionów

Ze wsparcia najbardziej cieszą się mieszkańcy Warmii i Mazur. W tym regionie bowiem zanotowano najwyższy średni udział świadczenia 500+ w dochodach rodzin (20,4 proc.).

Pomoc ta waży dużo także w województwach: lubuskim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, lubelskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. We wszystkich tych regionach średni udział przychodów z tytułu 500+ przekracza w rodzinnych budżetach 17 proc.

**Czytaj też:

Program "500 plus" w Łodzi. Pierwszego dnia składania ponownych wniosków zgłosiło się kilkaset osób

**

Najmniej wpływy 500+ ważą w budżetach rodzin z województwa mazowieckiego - stanowią średnio tylko 13,9 proc. - podaje Główny Urząd Statystyczny. Tu trzeba jednak pamiętać, że wskaźnik ten obniża Warszawa, gdzie zarobki są najwyższe w kraju.

Poniżej średniej krajowej (16,8 proc.) oprócz Mazowsza znalazły się jeszcze tylko trzy województwa: opolskie, małopolskie i łódzkie. Rodziny z Małopolski pozbawione świadczenia straciłyby 15,4 proc. dochodów, z Opolszczyzny 15,8 proc., a z Łódzkiego 16,5 proc.

Prof. Piotr Krajewski z Katedry Makroekonomii Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla, że zestawienie Głównego Urzędu Statystycznego odzwierciedla sytuację finansową regionów i poziom wynagrodzeń. Zaś świadczenie z rządowego programu wyrównuje sytuację finansową rodzin w kraju.

- Program 500+ wzmacnia uboższe województwa, natomiast osłabia mocniejsze - mówi prof. Krajewski. - Do uboższych regionów trafia więcej pieniędzy. Sytuacja tamtejszych mieszkańców się poprawia, natomiast w bogatszych regionach następuje relatywne osłabienie - dodaje łódzki ekonomista.

Statystycy przyjrzeli się także temu, na co rodzice wydają pieniądze z 500+. Okazuje się, że beneficjenci mieszkający w miastach blisko 23 proc. tych pieniędzy przeznaczają na zakupy spożywcze. Na wsiach ten udział jest większy o 5,2 pkt. proc.

ŻYCZENIA NA DZIEŃ NAUCZYCIELA: Dzień Nauczyciela życzenia, życzenia Dzień Nauczyciela
WIERSZYKI NA DZIEŃ NAUCZYCIELA 2017. DZIEŃ NAUCZYCIELA: WIERSZE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki