Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rogale "świętomarcińskie" i biało czerwona zupa od Gastronomika - menu na Święto Niepodległości FILM i ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Trudno sobie wyobrazić dziś Dzień Niepodległości bez rogala "świętomarcińskiego" - tradycyjnego przysmaku, rodem z Poznania. Można też postawić na polski obiad - na przykład zaserwować biało-czerwoną zupę.

W piątek, 10 listopada w łódzkim Gastronomiku z okazji Dnia Niepodległości, uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przygotowali specjalne dania i deser. Nie mogło zabraknąć rogali z białym makiem. Ten tradycyjny przysmak zagościł na naszych stołach i raz w roku wszyscy chętnie się nim delektujemy.

Oglądaj galerię zdjęć

Uczniowie łódzkiej szkoły przygotowali ich aż 130! A to wcale niełatwa sztuka.

- Kiedyś rogale świętomarcińskie kojarzyły się z Poznaniem i w tamtych rejonach się je piekło i zajadało, a dziś stały się popularne w całej Polsce - zauważa Wioleta Witkowska, nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi. - Biały mak właściwie pojawia się w naszych wypiekach raz w roku, właśnie jako podstawowy składnik nadzienia do tych rogali.

Proces powstawania tego słodkiego przysmaku wymaga sporego nakładu pracy i cierpliwości.
- Bo to proces złożony - podkreśla Wioleta Witkowska. - Należy przygotować nadzienie z białego maku oraz bakalii. Samo ciasto półfrancuskie jest też trudne. Składa się z ciasta drożdżowego, w którym środkiem spulchniającym są właśnie drożdże oraz z ciasta półfrancuskiego - przekładanego masłem i wałkowanego. Trzeba te czynności powtarzać kilka razy - wałkować i chłodzić. Ciasto musi potem leżakować, by w końcu zostać krojone na paski, nadziewane i formowane w rogaliki. Nasze ciasto jest w 100 procentach naturalne, bez polepszaczy. Nie jest też bardzo słodkie, bo nie dajemy za dużo lukru.

Rogaliki z Gastronomika można było kupić w tutejszej restauracji za 5 złotych za sztukę.

Na obiad natomiast podawany był krem z białych warzyw z chipsem z buraka - danie w barwach narodowych.

- Przygotowaliśmy go z selera, pietruszki, kalafiora, ziemniaków, z dodatkiem wysokoprocentowej śmietany oraz serka topionego - zdradza Marcin Kolasiński, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Gastronomiku. - Serwujemy biały krem z chipsem z czerwonego buraka i grzanką.

Mając pod ręką składniki, łatwo można sobie w domu ugotować taką świąteczną zupę i raczyć się nią z okazji Święta Niepodległości.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rogale "świętomarcińskie" i biało czerwona zupa od Gastronomika - menu na Święto Niepodległości FILM i ZDJĘCIA - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki