Rok jubileuszu Łodzi akademickiej

Paweł Patora
Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
Pierwszy w mieście rok akademicki 1945/1946 rozpoczynało na dwóch uczelniach 8 tysięcy studentów. W siedemdziesiątym roku - 2014/15 na 27 łódzkich uczelniach studiuje ich 100 tys.

Pierwsze w Łodzi wyższe uczelnie - uniwersytet i politechnikę - powołano do życia 24 maja 1945 roku. Dlatego w maju 2015 roku nastąpi kulminacja obchodów jubileuszowych. Chociaż trudno porównywać 70-latka z oseskiem, jednak warto przypomnieć kilka liczb, aby mieć obraz przebytej drogi.

W 1945 roku Łódź miała dwie uczelnie - uniwersytet i politechnikę. W każdej były po trzy wydziały. Teraz, oprócz UŁ i PŁ, mamy też w Łodzi: Uniwersytet Medyczny, Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną, Akademię Muzyczną, Akademię Sztuk Pięknych i 20 uczelni niepublicznych, a do tego pięć szkół wyższych w innych miastach województwa. Wydziałów nie sposób zliczyć.

Nieporównywalna jest baza, jaką dys-ponują wyższe uczelnie. Wtedy zajęcia odbywały się w halach fabrycznych, szkołach, a nawet w kinach. Brakowało dosłownie wszystkiego - mebli, tablic, skryptów i podręczników, a także pomocy naukowych, nawet tych najbardziej podstawowych, takich jak mapy czy szkło laboratoryjne. Teraz, jeżeli uczelnie zajmują budynki dawnych fabryk, to wspaniale zrewitalizowane, nowocześnie urządzone i wyposażone w najnowszą aparaturę. Materialne warunki do badań naukowych i zajęć dydaktycznych w wielu uczelnianych obiektach są na najwyższym światowym poziomie.

Jakże inna jest kadra wykładowców! Tylko w trzech największych łódzkich uczelniach publicznych pracuje około dziewięciu tysięcy osób, w tym prawie pięć tysięcy nauczycieli akademickich. W roku akademickim 1945/1946 UŁ zatrudniał łącznie 530 osób, a na politechnice pracowało zaledwie stu nauczycieli akademickich. Kadra była nieliczna, chociaż z wybitnymi uczonymi, m.in. uczelni warszawskich i lwowskich, którzy po wojnie trafili do Łodzi, by tutaj praktycznie od zera tworzyć zespoły badawcze, katedry, wydziały i uczelnie. Warto przypomnieć tu choćby nazwiska pierwszych rektorów Uniwersytetu Łódzkiego, profesorów: Tadeusza Kotarbińskiego, Józefa Chałasińskiego i Jana Szczepańskiego oraz pierwszych rektorów Politechniki Łódzkiej, profesorów: Bohdana Stefanowskiego i Osmana Achmatowicza.

Inwestycje na miarę XXI wieku

Ostatnio Łódź akademicka, podobnie jak całe miasto, jest w budowie. Tylko w ostatnich kilku latach Uniwersytetowi Łódzkiemu przybyły nowoczesne budynki Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Zarządzania, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Wydziału Chemii i wreszcie Wydziału Filologicznego. Właśnie w nowym gmachu tego wydziału odbyła się przedwczoraj jubileuszowa inauguracja roku akademickiego.

W roku ubiegłym w dniu inauguracji na Politechnice Łódzkiej uroczyście oddano do użytku supernowoczesny gmach Wydziału Mechanicznego, nazwany Fabryką Inżynierów XXI wieku. Na ukończeniu jest gmach Centrum Technologii Informatycznych, trwa rewitalizacja budynków Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej oraz budowa gmachu Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Kilka dni temu na terenie łódzkiego Technoparku wmurowano kamień węgielny pod Centrum Bionanotechnologii II, natomiast za kilka dni, przy okazji centralnej inauguracji roku akademickiego uczelni medycznych, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi zostanie oficjalnie otwarty najnowocześniejszy szpital w regionie - Centrum Kliniczno-Dydaktyczne. Na oddanie do użytku tego szpitala czekano prawie 40 lat i wielu wątpiło, że kiedykolwiek będą tam leczeni pacjenci.
Również uczelnie artystyczne wzbogaciły się ostatnio o nowe obiekty. Akademia Muzyczna - o salę koncertową, zaś Akademia Sztuk Pięknych o Centrum Promocji Mody oraz Centrum Nauki i Sztuki. Już ta niepełna lista nowych obiektów pokasuje skalę przedsięwzięć inwestycyjnych Łodzi akademickiej. Jej szybki rozwój powoduje, że potrzeby są oczywiście jeszcze większe. Pilnie oczekiwane jest m.in. centrum sportu, którego budowa odwleka się z roku na rok.

Czym mogą się pochwalić

W ostatnich latach w szkołach wyższych Łodzi nastąpił niespotykany wcześniej rozwój międzynarodowej wymiany studentów. Na Uniwersytecie Łódzkim w ubiegłym roku akademickim studiowało ponad tysiąc studentów zagranicznych. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej.

Studia na Politechnice Łódzkiej zagraniczni studenci chętnie wybierają, wiedząc, że uczelnia ta posiada - przyznane przez Komisję Europejską - certyfikaty jakości kształcenia Diploma Supplement Label i ECTS Label. Warto dodać, że na Politechnice powstała pierwsza w Polsce jednostka organizacyjna, prowadząca studia magisterskie w języku angielskim - Centrum Kształcenia Międzynarodowego, które niedawno obchodziło 20-lecie i które ukończyło już ponad dwa tysiące absolwentów.

Łódzka uczelnia techniczna przy realizacji projektów innowacyjnych skutecznie współpracuje z przemysłem, również z wielkimi koncernami międzynarodowymi, takimi jak Airbus Helicopters i Peugeot Citroen Automobiles. Już owocuje podpisana przed rokiem umowa Politechniki Łódzkiej z Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną, przewidująca m.in. prowadzenie wspólnych badań w dziedzinie inżynierii biomedycznej i inżynierii kosmicznej. W maju PŁ przystąpiła do Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej i rozpoczęła prace nad utworzeniem w roku akademickim 2015/2016, wspólnie z PW i WAT, międzywydziałowego i międzyuczelnianego kierunku studiów - inżynieria kosmiczna.

Uniwersytet Medyczny w Łodzi może poszczycić się wysokim poziomem badań naukowych. W najbardziej prestiżowym rankingu wyższych uczelni "Perspektywy 2014" zajął pierwsze miejsce w Polsce w kategorii publikacje i cytowania, zaś w najnowszym rankingu "Polityki" zajął 10. miejsce wśród polskich uczelni, a drugie wśród uczelni medycznych.

Wielkim kapitałem szkół wyższych są absolwenci. Uniwersytet Medyczny w Łodzi ma ich ponad 2 tysiące, PŁ - prawie 97 tysięcy, UŁ - około 217 tysięcy. Ci spośród absolwentów Uniwersytetu Łódzkiego, którzy odnieśli największe sukcesy w karierze zawodowej lub działalności publicznej, zostali powołani do komitetu honorowego obchodów 70-lecia tej uczelni.
CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Nadzieje i zamierzenia

Od 1 października obowiązuje zmieniona ustawa o szkolnictwie wyższym, która m.in. znosi odpłatność za drugi i następne kierunki studiów na uczelniach publicznych. Zmieni się także sposób finansowania jednostek naukowych, uzależniając wysokość przyznawanych dotacji od jakości ich pracy. Łódzka społeczność akademicka ma nadzieję, że wprowadzone zmiany zwiększą konkurencyjność polskiej nauki i szanse absolwentów szkół wyższych na rynku pracy.

Każda uczelnia ma liczne i ambitne plany na nadchodzący rok akademicki i lata następne. Niektóre z tych zamierzeń (np. utworzenie w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego nowoczesnego Ośrodka Onkologii Akademickiej) są uzależnione od pozyskania funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej. Inne (np. planowane przez Politechnikę Łódzką zwiększenie jej obecności w europejskiej przestrzeni badawczej) zależą przede wszystkim od skutecznych działań na samych uczelniach.

Niż demograficzny, który objął roczniki rozpoczynające studia, stawia kadrę uczelni w trudnej sytuacji, gdyż nie dla wszystkich nauczycieli akademickich może wystarczyć godzin dydaktycznych. Z drugiej jednak strony, mniejsze obciążenia obowiązkami dydaktycznymi stwarzają możliwość znalezienia więcej czasu na badania naukowe, z pożytkiem dla całego społeczeństwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie