Rok Tuwima: Jakie projekty czekają na realizację?

  Rok Tuwima: Jakie projekty czekają na realizację?

  Paulina Ilska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Spektakl w Teatrze Nowym w Łodzi wyreżyseruje Lech Raczak

  Spektakl w Teatrze Nowym w Łodzi wyreżyseruje Lech Raczak ©Paweł Relikowski/Gazeta Wrocławska

  Audiobooki, pokazy mody glamour, płyty rockowe z bookletem, spektakl-wariacja i konferencja naukowa - oto pomysły łódzkich instytucji, które zostały dostrzeżone przez Instytut Książki i otrzymały dofinansowanie w ramach obchodów Roku Juliana Tuwima. Projekty zostaną zrealizowane do końca roku.
  Spektakl w Teatrze Nowym w Łodzi wyreżyseruje Lech Raczak

  Spektakl w Teatrze Nowym w Łodzi wyreżyseruje Lech Raczak ©Paweł Relikowski/Gazeta Wrocławska

  Na konkurs Instytutu wpłynęło sto projektów z kraju, wsparcie otrzymało 20, z czego pięć z Łodzi.

  Jedną z nagrodzonych instytucji jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. "Żydzi polscy według Tuwima" to projekt audiowizualny, dofinansowany kwotą 41 tys. 700 zł.

  - Zakłada współpracę Łodzi z Warszawą - mówi Justyna Tomaszewska z Centrum - dokładnie z Muzeum Historii Żydów Polskich. Powstanie audiobook na podstawie tekstu "Żydzi polscy", zaplanowaliśmy też koncert i czytanie wierszy. W imprezie będzie można wziąć udział dwa razy: w Łodzi i w stolicy.

  Teatr Nowy przygotowuje zaś projekt "Teatr Mody - Bal w operze - Tuwim Glamour 2-13" (dofinansowanie: 37 tys. 600 zł). Spektakl wyreżyseruje Lech Raczak. Pełnoprawnymi twórcami wydarzeń będą też projektanci ze studia Transmode Jędrzejka i Chruściela. Przygotują teatralizowany pokaz mody skierowany do szerszej publiczności. Pojawi się awangardowa kolekcja inspirowana Tuwimem - jego tekstami, bohaterami, modą balową z XX-lecia międzywojennego, zestawioną z trendami mody współczesnej. Dawne wzory powrócą na współczesnych materiałach, kryształach Swarovskiego, biżuterii. W pokazie wezmą udział aktorzy Teatru No-wego oraz modele i modelki.

  - "Tuwim Glamour" planowany jest jako osobne wydarzenie, dopełniające spektakl, ale wszystko może się zdarzyć - podkreśla Zdzisław Jaskuła, dyrektor Teatru Nowego. Premiera odbędzie się w hali EC1 13 września. Wydarzenie transmitowane będzie w internecie.

  Teatr Pinokio otrzymał 25 tys. 780 zł na "Rock Tuwima", przedsięwzięcie, które ucieszy fanów rocka akustycznego. Powstanie bowiem płyta w tym stylu, z kilkunastoma piosenkami do tekstów Tuwima w aranżacji Piotra Nazaruka. Utwory nagrają aktorzy "Pinokia". Prócz płyty CD z bookletem wyprodukowane będą też płyty winylowe w kartonowych kopertach, przeznaczone dla kolekcjonerów. "Rock Tuwima" to część większego projektu - planowany jest też koncert piosenek do tekstów Tuwima. Teatr otrzyma również wsparcie z Urzędu Miasta Łodzi.

  Teatr Powszechny zrealizuje projekt "Tu-Wim" - przewrotną wariację tuwimowską, za 45 tys. zł. Pod tajemniczą nazwą, rozbijającą na sylaby nazwisko poety, kryje się spektakl w reżyserii Jarosława Stańki i Jerzego Połońskiego. Zagrają w nim aktorzy "Powszechnego": Ewa Sonnenburg, Alicja Listwan, Arkadiusz Wójcik, Damian Kulec (nowa postać w zespole, absolwent Szkoły Fimowej). "Tu-Wim" obejmuje też część edukacyjną poświęconą Tuwimowi i szereg działań towarzyszących.

  Ostatnia propozycja to konferencja naukowa Uniwersytetu Łódzkiego "Tuwim bez końca" za 44,5 tys. zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo