Rząd wprowadza program aktywizacji zawodowej więźniów. Jego głównym założeniem jest wybudowanie 40 hal produkcyjnych przy zakładach karnych w całym kraju. Dwie takie hale powstaną w Łodzi - przy więzieniu na Beskidzkiej i przy areszcie śledczym. Trzecia hala zostanie wybudowana przy zakładzie karnym w Garbalinie.
Program pracy więźniów ma rozszerzyć możliwość nieodpłatnej pracy więźniów na rzecz lokalnych samorządów. Obecnie osadzeni mogą wykonywać jedynie prace porządkowe, co w Łodzi nieraz miało miejsce np. podczas akcji sprzątania cmentarza żydowskiego. Jednocześnie program zakłada też wprowadzenie ulg dla tych przedsiębiorców, którzy zatrudniają więźniów.
Wysokie koszty osadzonych
Koszt utrzymania więźnia w Polsce to wydatek z budżetu państwa średnio 3150 złotych na każdego osadzonego miesięcznie. Program ma ograniczyć te koszty. Dodatkowo eksperci podkreślają, że sama praca ma charakter resocjalizacyjny. Obecnie pracuje w polskich więzieniach jedynie 36% osadzonych.
Hale zostaną wybudowane z pieniędzy Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy. Jest to państwowy fundusz celowy, a jego dysponentem jest Dyrektor Generalny Służby Więziennej.
Przychodami Funduszu są wpłaty środków pieniężnych dokonywane przez przywięzienne zakłady pracy z tytułu uzyskanych przez te podmioty zwolnień podatkowych, wpłat z jednostek penitencjarnych Służby Więziennej w wysokości 25% wynagrodzeń przysługujących osadzonym skierowanym do odpłatnego zatrudnienia.
Nowe hale w Łodzi i województwie
Prawdopodobnie w Łódzkiem nowa hala najszybciej powstanie przy Zakładzie Karnym nr 1 przy ulicy Beskidzkiej. Zarząd więzienia przesłał już do Centralnego Zarządu Służby Więziennej wniosek o rozpoczęcie inwestycji.
Jednostka dysponuje gotowym projektem hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni użytkowej ponad 2 tysięcy metrów kwadratowych. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku prace budowlane mogłyby rozpocząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć w 2017 roku - mówi por. Jakub Białkowski, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Łodzi
Aktualnie na terenie więzienia działa firma AGOT, specjalizująca się w szyciu: m.in.: tóg prawniczych i uczelnianych, odzieży roboczej, odzieży medycznej i artykułów do wyposażenia szpitali. Obecna lokalizacja produkcji w znacznym stopniu ogranicza możliwości zatrudnienia osadzonych osób pozbawionych wolności. Wybudowanie nowej hali pozwoli przede wszystkim na zwiększenie zatrudnienia skazanych (na początku 20 dodatkowych etatów), a co za tym idzie na rozwój przedsiębiorstwa poprzez zwiększenie produkcji. Ponadto, z uwagi na rosnącą konkurencję, obniżenie kosztów produkcji, które nastąpiłoby w nowej hali produkcyjnej, pośrednio przyczyni się także do ochrony już istniejących miejsc pracy dla zatrudnionych skazanych.
Wybudowanie nowej hali, w przyszłości, pozwoli również na zaadaptowanie budynków, które dotychczas zajmuje przedsiębiorstwo, na oddział mieszkalny. W ten sposób jednostka będzie mogła zwiększyć swoją pojemność, a co za tym idzie będzie mogła skierować większą grupę osadzonych do zatrudnienia - mówi por. Jakub Białkowski
Kolejna lokalizacja planowanej budowy hali produkcyjnej to Zakład Karny w Łowiczu. Aktualnie prowadzone są rozmowy z potencjalnymi kontrahentami, którzy chcieli by rozwijać swoją produkcję w oparciu o współpracę ze Służbą Więzienna i o środki z Funduszu Aktywizacji Zawodowej. Planowane jest wybudowanie hali produkcyjnej o powierzchni 600 m2, w której jednorazowo będzie mogło pracować jednocześnie około 30 osadzonych lub hali o powierzchni około 1500m2 pozwalającej na stworzenie do 70 dodatkowych miejsc pracy.
Trzecią jednostką z Łódzkiego ujętą w rządowym programie zwiększenia zatrudnienia wśród skazanych jest Zakład Karny w Garbalinie. Na chwilę obecną jednostka posiada dwie koncepcje wybudowania hali produkcyjnej.
Pierwsza to hala o powierzchni około 1300m2, która wybudowano zostać może na działce należącej do Skarbu Państwa, mieszczącej się bezpośrednio przy zakładzie karnym. Pozwoli ona na zatrudnienia minimalnie około 65 osadzonych. Druga lokalizacja, na terenie jednostki, pozwoli na wybudowanie hali o powierzchni 1100 metrów kwadratowych, w której zatrudnienie będzie mogło znaleźć minimalnie 50 skazanych. Wybór lokalizacji będzie uzależniony od formy produkcji, jak będzie prowadzona na terenie jednostki. Aktualnie administracja zakładu jest na etapie wstępnych rozmów mających na celu pozyskanie potencjalnego kontrahent.
Uruchomienie hal produkcyjnych da możliwość zatrudnienia przede wszystkim skazanych, którzy z uwagi na charakter popełnionych przestępstw nie mogą pracować poza terenem jednostki. W pierwszej kolejności do pracy kierowani będą skazani posiadający zobowiązania alimentacyjne oraz inne zobowiązania finansowe. Szacuje się, że trzy nowe miejsca pracy pozwolą na zatrudnienie dodatkowych minimum 110 osób pozbawionych wolności.
Strefa Biznesu: W Polsce drastycznie wzrosną podatki? Winna demografia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?