MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Złota nić" w Zakładzie Karnym nr 1 w Łodzi. Osadzone w łódzkim więzieniu uczą się, jak pielęgnować więzi z rodzinami i bliskimi

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Osadzone w ZK1 uczą się jak rozmawiać i wspierać swoją rodzinę.
Osadzone w ZK1 uczą się jak rozmawiać i wspierać swoją rodzinę. ZK1
W Załadzie Karnym nr 1 przy ulicy Beskidzkiej w Łodzi rozpoczęto realizacje międzynarodowego projektu dla skazanych kobiet. Projekt "Złota nić" (Golden Thread") ma nauczyć skazane kobiety budowania więzi rodzinnych i kompetencji rodzicielskich.

Resocjalizacja przez pracę i naukę nowego zawodu to podstawowa forma oddziaływania na osadzonych w łódzkich zakładach penitencjarnych, by po wyjściu na wolność nie wrócili na drogę przestępstwa. Uzupełnieniem tego są warsztaty, które wspierają umiejętności tzw. miękkie, uczą wrażliwości, uważności na siebie i na drugą osobę. Osoby, które znalazły się na przestępczej drodze, często nie mają wsparcia w rodzinie i najbliższych, a w konsekwencji nie potrafią wesprzeć swoich bliskich, bez wsparcia których życie na wolności nie zawsze wygląda tak jak powinno.

https://expressilustrowany.pl/zlota-nic-w-zakladzie-karnym-nr-1-w-lodzi-osadzone-w-lodzkim-wiezieniu-ucza-sie-jak-pielegnowac-wiezi-z-rodzinami-i-bliskimi/ar/c1-18410215

W ramach międzynarodowej współpracy został opracowany pilotażowy trening składający się z 10 spotkań po 3 godziny, w których udział bierze od 16 do 20 skazanych kobiet odbywających karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym Nr 1 w Łodzi. Zajęcia mają formę treningu grupowego i prowadzone są przez dwóch certyfikowanych trenerów metody Golden Thread.

  • Ewa Ładniak-Wanago jest pedagogiem, trenerem TUS, specjalistą pracy socjalnej pracującą z osobami wielokrotnie wykluczonymi, w tym po pobytach w zakładach karnych.
  • Adam Gogacz jest edukatorem, doktorem nauk humanistycznych, wieloletnim nauczycielem akademickim, autorem min. programów kształcenia z dziedziny resocjalizacji na studiach pedagogicznych, ekspertem w licznych projektach międzynarodowych.

Projekt "Złota nić" zakłada opracowanie narzędzi umożliwiających poprawę relacji między osobami osadzonymi w jednostce penitencjarnej a ich rodzinami pozostającymi poza murami. Kobiety, które w więzieniu przy ulicy Beskidzkiej w Łodzi odsiadują zarówno krótkie jak i długie wyroki dzięki warsztatom zdobędą umiejętności i kompetencje interpersonalne, dzięki którym ryzyko ponownego złamania prawa i powrót za kratki zdecydowanie zmaleje.

„Golden thread”m to projekt, który ma na celu budowanie więzi rodzinnych i kompetencji rodzicielskich jako środek przeciwdziałania recydywizmowi. Projekt jest realizowany przez Fundacje Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacji FRAME, we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz instytucjami międzynarodowymi: Instytut Kształcenia Ustawicznego (Longlife Learning Institute) z Aten, Cypryjska Szkoła Teologiczna (Theologiki Sxoli Ekklisias Kyprou) z Nikozji, Przedsiębiorstwo Socjalne Aproximar z Lizbony.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki