Rozkład jazdy MPK Łódź: od poniedziałku nowe połączenia i...

  Rozkład jazdy MPK Łódź: od poniedziałku nowe połączenia i więcej kursów

  Agnieszka Magnuszewska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Rozkład jazdy MPK Łódź: od poniedziałku nowe połączenia i więcej kursów
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Paweł Łacheta

  Od poniedziałku pasażerowie MPK mogą liczyć na znacznie więcej kursów autobusów i tramwajów oraz na dodatkowe linie. Wszystko w związku z przebudową trasy W-Z. Tymczasem związkowcy z MPK alarmują, że przewoźnik na dodatkowe kursy nie ma pieniędzy. Obawiają się, że efektem ubocznym zwiększenia liczby połączeń, będą... zwolnienia pracowników.
  Linia 98 kursuje od dziś co pięć minut, a Z10 co dziesięć. MPK uruchomiło dodatkową linię autobusową nr 98B (z okolic dworca Łódź Widzew na krańcówkę przy ul. Maratońskiej). Na liniach 76 i 86 mają od dzisiaj kursować autobusy przegubowe.

  Wydłużona została trasa tramwajowa linii 5 (Strykowska - Chochoła) i 16A (Kurczaki - Helenówek). Wznowiona została linia nr 7, jednak jej przebieg jest inny niż dotychczas. Siódemka kursuje od dziś na trasie: Koziny, Srebrzyńska, Cmentarna, Legionów, Zachodnia, Kościuszki, Żwirki, Piotrkowska, pl. Niepodległości, Rzgowska, Dąbrowskiego, Niższa, Śląska.

  Poza tym trasę zmieniła od dziś linia Z15. ZDiT zapowiadał to już tydzień temu, ale na przeszkodzie stanął nieukończony remont. Autobusy Z15 jeżdżą obecnie na trasie: pl. Wolności, Legionów, Gdańska, Mickiewicza, Żeromskiego, Politechniki, Cieszyńska, Pabianicka, Paderewskiego, Karpacka.

  WIĘCEJ: Rozkład jazdy MPK Łódź od 14 października 2013

  Wszystkie te zmiany znacznie ułatwią przemieszczanie się po Łodzi, ale przedstawiciele MPK alarmują, że ich spółka nie będzie miała pieniędzy na dodatkowe kursy. - Umowa powierzenia usług jasno określa sposób obliczania rekompensaty dla MPK. Co ważne, za każdym razem jest w tej sprawie robiony niezależny audyt, więc koszty są uzasadnione. A i tak co roku MPK dostaje mniej od miasta, niż powinno - podkreśla Krzysztof Frątczak, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ "Solidarność" w MPK.

  ZOBACZ TEŻ: Rozkład jazdy MPK. Zobacz, jak od 14 października pojadą autobusy i tramwaje

  W ubiegłym roku władze Łodzi zamówiły przewozy, które MPK wyceniło na 364,4 mln zł (29 mln zł mniej niż oszacował audytor). Tymczasem w budżecie miasta zapisano na ten cel tylko 339,7 mln zł.

  - W tym roku jest podobnie. MPK wyceniło przewozy na 367,9 mln zł, a miasto przeznaczyło na nie tylko 349,4 mln zł - wylicza Krzysztof Frątczak. - Przewoźnik jednak nie otrzymał całej zaplanowanej kwoty, bo z 349,4 mln zł prawie 52 mln poszło na spłacenie zadłużenia za poprzednie lata - dodaje związkowiec.

  Pozostało 297,5 mln zł. Solidarność w MPK obawia się więc, że przy zwiększonej częstotliwości kursów pieniędzy nie wystarczy, a to może oznaczać zwolnienia. - Potencjalne oszczędności mogą się wiązać z redukcją zatrudnienia - mówi Krzysztof Frątczak.

  Podczas ostatniej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej podjęto uchwałę wyrażającą zgodę na takie zmiany w budżecie, które pokryją koszty dodatkowych kursów. Ale żadne konkrety nie padły. - A MPK powinno pozyskać dodatkowe fundusze jeszcze w tym roku, a nie dopiero w przyszłym - podkreśla Krzysztof Frątczak.

  Władze MPK przyznają, że podjęły już działania w tym kierunku. - Wystąpiliśmy do Zarządu Dróg i Transportu o fundusze na dodatkowe kursy w związku z modernizacją trasy W-Z - mówi Agnieszka Hamankiewicz, kierownik działu promocji i pozyskiwania funduszy w MPK.

  Tylko co to da, jeśli na początku października łódzki ZDiT poinformował MPK, że nie może liczyć na więcej pieniędzy? Dyrektor zarządu dróg upomniał prezesa MPK, że limit wydatków na ten rok jest określony w Wieloletniej Prognozie Finansowej i zarząd dróg musi go przestrzegać. Dlatego też nie może zaakceptować rekompensaty, o jaką wystąpiło MPK.

  Dlatego nie wiadomo, jak długo łódzkiemu przewoźnikowi wystarczy pieniędzy na zwiększoną liczbę kursów. A modernizacja trasy W-Z ma potrwać do września 2015 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (21)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  przypał

  caban (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  jak szuka się kasy to trzeba szukać wszędzie i w zdit-cie i radzie miasta ale też u siebie.Zlikwidować przysługujące wszem i wobec przywileje,to też są pieniądze nie ma co udawać że to nic nie da.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zaczynam odbierać pani artykuły

  (kryminał) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  jako przekazy p. NIty. I w tym momencie rozumiem, ze za dostep do informacji idzie sie z kims na układ. Ale, zeby pisać, ze dyrektor Nita upomniał papierskiego, to już zenada. Po pierwsze gdzie...rozwiń całość

  jako przekazy p. NIty. I w tym momencie rozumiem, ze za dostep do informacji idzie sie z kims na układ. Ale, zeby pisać, ze dyrektor Nita upomniał papierskiego, to już zenada. Po pierwsze gdzie Nicie do papierskiego, a po drugie, to kto komu jest winny kasę ?!!!!! To Nita ( zdit) jest winny Papierskiemu ( MPK) ponad trzydzieści baniek, pieniędzy które sie Papierskiemu należą. Dlaczego p. Magnuszewska o tym milczy ? hahah
  po trzecie, to pan Nita łamie prawo, a nie szef MPK. No bo kto tu działa na szkodę miejskiej spółki.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kryminał??

  AXN White (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6

  Szef MPK jeśli nie ma płacone za dodatkowe kursy a je wykonuje, t jego działanie również może być potraktowane jako działanie na szkodę MPK ale jakby tego nie zrobił to pewnie by mu podziękowano....rozwiń całość

  Szef MPK jeśli nie ma płacone za dodatkowe kursy a je wykonuje, t jego działanie również może być potraktowane jako działanie na szkodę MPK ale jakby tego nie zrobił to pewnie by mu podziękowano. Za wszystko zapłacą mieszkańcy a w razie niepowodzenia na wyborach to nowa ekipa będzie miała kukułcze jajo.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tutaj nie chodzi o płacenie za dodatkowe przejazdy :)

  :)))) (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  tutaj chodzi o płacenie za przejazdy będące w umowie.
  Tej kasy MPK od dawna nie dostaje. Uważam, ze dla dobra tej spólki ktos powinien to zgłosić tam gdzie trzeba, bo albo ktos jest tutaj głupi,...rozwiń całość

  tutaj chodzi o płacenie za przejazdy będące w umowie.
  Tej kasy MPK od dawna nie dostaje. Uważam, ze dla dobra tej spólki ktos powinien to zgłosić tam gdzie trzeba, bo albo ktos jest tutaj głupi, albo celowo chce doprowadzić MPK do upadłości, aby ktos inny wykupił ja za bezcen.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie dodatkowe kursy ?????

  ????? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Jak włądza, która MPK nie płaci ( dłu wynosi kilkadziesiąt Milionów i tym powinno sie zając ABW), moze rozpowiadać o nowych zobowiązaniach i wydatkach MPK.
  Czy to jakaś choroba? A moze po to by te...rozwiń całość

  Jak włądza, która MPK nie płaci ( dłu wynosi kilkadziesiąt Milionów i tym powinno sie zając ABW), moze rozpowiadać o nowych zobowiązaniach i wydatkach MPK.
  Czy to jakaś choroba? A moze po to by te brednie mówić wyrzucono dyrektora ds. finansów z MPK???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  . (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  O, tak. 7 na którą trzeba będzie czekać nawet 25 minut, to prawdziwa rewolucja. Gra pozorów i tyle.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dlaczego nie pociąg?

  Tomek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 2

  Co stoi na przeszkodzie, żeby zamiast 98B jeździły pociągi? Dlaczego na bilet aglomeracyjny PKP ustalono takie zaporowe ceny?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A dlaczego nie pociąg?

  anetta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  bo ktoś kogoś zrobił w tzw. trąbę... jak dzwoniłam do marszałkowskiego to powiedziano mi, że bilet np. na połączenia od strony wschodniej jest skalkulowany na Kaliską i byłoby ok gdyby pociągi tam...rozwiń całość

  bo ktoś kogoś zrobił w tzw. trąbę... jak dzwoniłam do marszałkowskiego to powiedziano mi, że bilet np. na połączenia od strony wschodniej jest skalkulowany na Kaliską i byłoby ok gdyby pociągi tam dojeżdżały ale tylko 5 połączeń w ciągu dnia wg nowego rozkładu reszta na Widzew i jako to kalkulacja dla pasażera wysiadającego na Widzewie? dlaczego ma płacić za dojazd do Kaliskiej? tylko PKP wie...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  5

  łodziak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  nie widzę potrzeby przedłużenia linii nr 5


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  5

  pasażerr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  Dokładnie, lepiej już było rzucić dodatkowe kursy rano 2, 3 itd niż uruchamiać 7kę, czy wydłużać 5tkę. Ale z logiką w ZDIT jest dość trudno.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Z10 a 98B

  anetta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

  linia 98B jak najbardziej była potrzebna w końcu jest jakiś autobus z dworca Łódź Widzew jadący dalej niż do rogu Marszałków i w tym układzie Z10 jest zupełnie zbędne.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  SKANDAL I KŁAMSTOW Z 98 - JANÓW I OLECHÓW ZNOWU DOSTAJE PO D...

  kacprus (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  KŁAMSTWO autobus 98 i 98A z Janowa od dzisiaj jeździ co 15 min lub rzadziej. Władze Łodzi miały skłonić nas kierowców do odstawienia samochodów i przesiadkę na autobusy, a tu co przywrócono stary...rozwiń całość

  KŁAMSTWO autobus 98 i 98A z Janowa od dzisiaj jeździ co 15 min lub rzadziej. Władze Łodzi miały skłonić nas kierowców do odstawienia samochodów i przesiadkę na autobusy, a tu co przywrócono stary rozkład jazdy. Skandal !!! Oczywiście Janów i Olechów znowu wszyscy mają głeboko gdzieś. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kto powinien zostać upomniany??!!

  pytanie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 1

  A kto upomni dyrektora ZDiT?!! Jeśli jest prognoza i określa finanse to jest tez plan na okresloną ilość wozokilometrów w każdej trakcji (tramwajowej i autobusowej). Więc dyrektor ZDiT oraz władze...rozwiń całość

  A kto upomni dyrektora ZDiT?!! Jeśli jest prognoza i określa finanse to jest tez plan na okresloną ilość wozokilometrów w każdej trakcji (tramwajowej i autobusowej). Więc dyrektor ZDiT oraz władze miasta powinny być upomniane, że jeśli chcą zwiększyć ilość wozokilometrów to muszą dołożyć kasy inaczej działają na szkodę miejskiej spółki i nakłaniają innych a to jest karalne.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ten gbur już dawno powinien wylecieć.

  upomnienie dla grubych skór to za mało. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  z takim stosunkiem do ludzi i pracy, nigdy nie powinien zostać dopuszczony do władzy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Oni świadomie działają na szkodę miejskiej spółki

  świadomie ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 1

  nie płacąc jej i powodując jej długi.To sa w tej chwili kolosalne sumy.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  KŁAMSTWO 98 CO 20 MINUT Z OLECHOWA

  MIESZKAŃCY OLECHOWA I WIDZEWA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 5

  KŁAMSTWO 98 z Olechowa i Janowa od dziś co 15 lub 20 minut powrócono do satarego rozkładu jazdy. Miał być co 10 minut, aby nie jezdzić swoimi samochodami do centrum, a tu takie zakłamanie !!! To...rozwiń całość

  KŁAMSTWO 98 z Olechowa i Janowa od dziś co 15 lub 20 minut powrócono do satarego rozkładu jazdy. Miał być co 10 minut, aby nie jezdzić swoimi samochodami do centrum, a tu takie zakłamanie !!! To samo dotyczy ulicy Przybyszewskiego i Puszkina. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Popieram

  Halina (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  zdecydowanie popieram ten wpis. Dlaczego Olechów jest tak ignorowany. Dlaczego tylko władze martwią sie o mieszkańców Retkini.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawda boli

  CBA (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

  Ponieważ Retkinia jest największym osiedlem mieszkaniowym w Łodzi i jest w pierwszej piątce największych blokowisk w Polsce. To jest sypialnia Łodzi! A na Olechowie kto mieszka? Same komunalne...rozwiń całość

  Ponieważ Retkinia jest największym osiedlem mieszkaniowym w Łodzi i jest w pierwszej piątce największych blokowisk w Polsce. To jest sypialnia Łodzi! A na Olechowie kto mieszka? Same komunalne lumpki... zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo