Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się 17. Festiwal Sztuk Wszelakich w Łodzi

Łukasz Kaczyński
Ważną ideą łódzkiego Festiwalu Sztuk Wszelakich jest integracja dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi oraz prezentacja ich różnorodnych zainteresowań artystycznych.
Ważną ideą łódzkiego Festiwalu Sztuk Wszelakich jest integracja dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi oraz prezentacja ich różnorodnych zainteresowań artystycznych. Adam Wojnar
We wtorek (4 listopada) zaczyna się 17. Festiwal Sztuk Wszelakich w Łodzi. W programie m.in. wręczenie Grand Prix. W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział blisko półtora tysiąca osób w różnym wieku.

Wystawy prac plastycznych i rzemiosła artystycznego, przeglądy teatralno-estradowe i filmowe oraz turniej recytatorski - to tylko część programu rozpoczynającego się 17. Festiwalu Sztuk Wszelakich w Łodzi.

Ideą, jaka legła u powołaniu do życia Festiwalu i towarzyszy mu przez wszystkie lata, jest integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem.

- Wychodzimy naprzeciw potrzebom i zainteresowaniom osób niepełnosprawnych, aby mogły one zaprezentować swe umiejętności i artystyczne osiągnięcia - mówi Agnieszka Płócienniczka, koordynatorka Festiwalu Sztuk Wszelakich. - To społecznie ważki problem. Także dlatego, że liczba osób niepełnosprawnych będzie się w najbliższych latach zwiększać. Spowodowane jest to czynnikami środowiskowymi i wpływem naszej cywilizacji. Od nas zależy, jak dalsze życie tych osób ułożymy. Mamy na to bardzo duży wpływ. Dlatego idea, którą staramy się popularyzować wydaje się nam ważna.

Szacuje się, że w całej tegorocznej edycji Festiwalu Sztuk Wszelakich weźmie udział około tysiąc pięćset osób (wraz z opiekunami).

We wtorek o godz. 11, podczas uroczystej inauguracji 17. FWS w Domu Kultury "Ariadna" (ul. Niciarniana 1/3), rozstrzygnięte zostaną dwa plebiscyty. Pierwszy to "Opiekun Roku 2014", do którego każda placówka mogła wytypować jedną osobę.

Z tej liczby w październiku jury plebiscytu wyłoniło dziesięć osób. Z tego grona jeden nominowany otrzyma tytuł "Opiekuna Roku", pozostałe osoby - wyróżnienia.

W ramach drugiego plebiscytu, Grand Prix, wybranych zostanie pięć osób, które mają niebagatelne zasługi dla środowiska osób niepełnosprawnych, aktywnie działają na ich rzecz. - Ale to mogą być także bardzo drobne rzeczy, ufundowanie upominków czy nagród, czy organizowanie dla tych osób imprez - zaznacza Agnieszka Płócienniczak.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
Przegląd teatralno-estradowy odbywać się będzie w tym samym miejscu w dniach 5-6 listopada. Wezmą w nim udział trzydzieści cztery zespoły, z których każdy liczy około 20 osób. Program przeglądu jest różnorodny - od przedstawień realizowanych pod kierunkiem instruktorów, przez repertuar wokalno-muzyczny, aż po skecze.

- Każda forma twórczości jest przyjmowana. Dajemy młodym twórcom wolną rękę, nic nie wymuszamy - deklaruje Agnieszka Płócienniczak.

Natomiast na 14 listopada w V Domu Pomocy Społecznej (ul. Podgórna 2/14) zaplanowano przegląd filmowy.

Będzie można obejrzeć filmy zrealizowane przez opiekunów-terapeutów, w których uczestniczą podopieczni domów pomocy społecznej, warsztatów terapii zajęciowej i domów dziennego pobytu z Łodzi oraz z województwa łódzkiego.

- Cechą charakterystyczną tej edycji festiwalu jest bardzo duża ilość placówek zgłoszonych właśnie z miast i miasteczek województwa - podkreśla Agnieszka Płócienniczak.

Również w V DPS odbędzie się turniej recytatorski, w którym zaprezentowane zostaną wiersze pisane przez osoby niepełnosprawne. Wiersze będą recytowane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 38.

Programowi 17. edycji Festiwalu Sztuk Wszelakich towarzyszą dwa dodatkowe wydarzenia. Pierwszą jest "Senioriada" (12 i 13 listopada), drugą zaś Koncert Patriotyczny (14 listopada), organizowany przez Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńcze (ul. Przybyszewskiego 255/267).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki