MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczął się remont Łódzkiego Domu Kultury - powstanie Pasaż Kultury [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Rozpoczął się remont Łódzkiego Domu Kultury - powstanie Pasaż Kultury
Rozpoczął się remont Łódzkiego Domu Kultury - powstanie Pasaż Kultury materiały prasowe
Łódzki Dom Kultury przejdzie gruntowny remont m.in. elewacji. Rozpoczęte prace w ŁDK mają potrwać do końca października.

Budynek Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Traugutta został otoczony rusztowaniami - rozpoczął się remont straszącej od lat elewacji gmachu. W ramach prac zaplanowano również termomodernizację i izolację dachu i ścian budynku, przebudowę i aranżację przejścia i patio budynku oraz wejść do budynku, schodów i pochylni dla niepełnosprawnych przy wejściu głównym oraz zejścia do piwnicy, wymianę okien plastikowych na drewniane i drzwi zewnętrznych.

Przebudowane i zaaranżowane zostaną poza tym pasaż od strony ul. Traugutta, taras od strony zachodniej budynku (umieszczone tu zostaną m.in. dwustronne multimedialne ekrany świetlne), pozostały teren, w tym chodnik od strony północnej budynku. Plac przed Łódzkim Domem Kultury wyłożony zostanie płytami granitowymi, mają się pojawić ławki i rośliny - w tym 13 grabów pospolitych, sosna górska, hortensja drzewiasta, barwinek pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, funkia, rozchodnik i rozplenica japońska. Pod nawierzchnią zostanie poprowadzona instalacja elektryczna, by budynek był przez cały rok rozświetlony iluminacją. Na filarach, elewacji budynku oraz w patio umieszczone zostaną kamery CCTV, umożliwiające monitoring terenu.

Wymienione zostaną instalacje odgromowa i oświetlenia zewnętrznego. Zaprojektowano wielokolorową iluminację elewacji budynku, która będzie mogła być indywidualnie programowana. Zewnętrzne schody i pochylnie będą podgrzewane.

Wyremontowana ma zostać także ul. Traugutta. Ulica obok budynku ma być wyprostowana i zwężona, przebiegać będzie bliżej wieżowców Textilimpeksu. Przy ulicy wyznaczonych zostanie 20 miejsc parkingowych i posadzone zostaną drzewa.

Po remoncie Łódzki Dom Kultury wraz z otoczeniem ma utworzyć Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego, gdzie powiaty będą mogły prezentować swój dorobek kulturalny, lokalne produkty i aktualne wydarzenia. Pasaż będzie prowadził w kierunku zachód-wschód wzdłuż ulicy Traugutta, przez zachodni taras przy budynku, następnie przechodził przez prześwity bramowe oraz wewnętrzne patio i kończył na Skwerze im. Związku Strzeleckiego "Strzelca" obok Dworca Łódź Fabryczna.

Ostatni duży remont ŁDK prowadzony był w latach 1980–1986.

Budynek powstał na podstawie projektu Wiesława Lisowskiego – była to praca wyłoniona w konkursie na Dom-Pomnik im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizowanym w 1933 roku z okazji upamiętnienia 40-lecia kariery politycznej Marszałka, 25-lecia powstania Związku Walki Czynnej (Związku Strzeleckiego) oraz 15. rocznicy odzyskania niepodległości.

Według pierwotnego projektu konkursowego budynek miał wypełniać praktycznie całą przestrzeń działki pomiędzy ulicami: Projektowaną (pomiędzy dawną Strzelecką a Narutowicza), Strzelecką (ob. Traugutta) i Sienkiewicza. Ze względu na presję opinii społecznej i związaną z tym konieczność jak najszybszego rozpoczęcia robót budowlanych, budynek został skrócony o kilkanaście metrów od strony zachodniej oraz odwrócony – wejście główne miało znajdować się od strony dworca kolejowego.

Pierwszy etap projektu zrealizowano w 1938 roku – wybudowano skrzydło południowe i wschodnie, mieszczące salę teatralno-widowiskową oraz pomieszczenia organizacji wojskowych i kombatanckich. Dalsze prace przerwano ze względu na wybuch II wojny światowej – elewacje pozostały w stanie surowym bez tynków. Według materiałów archiwalnych stolarka okienna w pierwszym okresie budowy została wykonana w kolorze białym.

Po wyzwoleniu w budynku mieścił się Dom Kultury Związkowca oraz teatr „Melodram”. W roku 1950 Nadzór Budowlany nakazał otynkowanie elewacji. Prace nie zostały wykonane, ponieważ w przygotowaniu był już projekt rozbudowy istniejącego obiektu, do której przystąpiono jednak dopiero w roku 1977. Prace zrealizowano według projektu Jerzego Kurmanowicza z pracowni Projektowo-Badawczej Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt”. Budynek rozbudowano o część północą i zachodnią, wydłużono skrzydło południowe oraz wykonano prace wykończeniowe, w tym m.in. oblicowanie budynku jasnobeżowym piaskowcem ze Śmiłowa. Projekt Kurmanowicza był nawiązaniem do idei Wiesława Lisowskiego. Prace budowlane zakończono w 1986 roku.

W 1954 roku gmach był siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury, a pod koniec dziesięciolecia Łódzkiego Domu Kultury. W 1960 roku istniejącą salę teatralną zaadaptowano na kino. W 1992 roku powrócono do pierwotnej nazwy „Dom-Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego”, która funkcjonuje do dzisiaj – wypukłe litery umieszczone są nad wejściem głównym do budynku od strony wschodniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki