Budynek Łódzkiego Domu Kultury przy ul. Traugutta został otoczony rusztowaniami - rozpoczął się remont straszącej od lat elewacji gmachu. W ramach prac zaplanowano również termomodernizację i izolację dachu i ścian budynku, przebudowę i aranżację przejścia i patio budynku oraz wejść do budynku, schodów i pochylni dla niepełnosprawnych przy wejściu głównym oraz zejścia do piwnicy, wymianę okien plastikowych na drewniane i drzwi zewnętrznych.
Przebudowane i zaaranżowane zostaną poza tym pasaż od strony ul. Traugutta, taras od strony zachodniej budynku (umieszczone tu zostaną m.in. dwustronne multimedialne ekrany świetlne), pozostały teren, w tym chodnik od strony północnej budynku. Plac przed Łódzkim Domem Kultury wyłożony zostanie płytami granitowymi, mają się pojawić ławki i rośliny - w tym 13 grabów pospolitych, sosna górska, hortensja drzewiasta, barwinek pospolity, winobluszcz pięciolistkowy, funkia, rozchodnik i rozplenica japońska. Pod nawierzchnią zostanie poprowadzona instalacja elektryczna, by budynek był przez cały rok rozświetlony iluminacją. Na filarach, elewacji budynku oraz w patio umieszczone zostaną kamery CCTV, umożliwiające monitoring terenu.
Wymienione zostaną instalacje odgromowa i oświetlenia zewnętrznego. Zaprojektowano wielokolorową iluminację elewacji budynku, która będzie mogła być indywidualnie programowana. Zewnętrzne schody i pochylnie będą podgrzewane.
Wyremontowana ma zostać także ul. Traugutta. Ulica obok budynku ma być wyprostowana i zwężona, przebiegać będzie bliżej wieżowców Textilimpeksu. Przy ulicy wyznaczonych zostanie 20 miejsc parkingowych i posadzone zostaną drzewa.
Po remoncie Łódzki Dom Kultury wraz z otoczeniem ma utworzyć Pasaż Kultury Województwa Łódzkiego, gdzie powiaty będą mogły prezentować swój dorobek kulturalny, lokalne produkty i aktualne wydarzenia. Pasaż będzie prowadził w kierunku zachód-wschód wzdłuż ulicy Traugutta, przez zachodni taras przy budynku, następnie przechodził przez prześwity bramowe oraz wewnętrzne patio i kończył na Skwerze im. Związku Strzeleckiego "Strzelca" obok Dworca Łódź Fabryczna.
Ostatni duży remont ŁDK prowadzony był w latach 1980–1986.
Budynek powstał na podstawie projektu Wiesława Lisowskiego – była to praca wyłoniona w konkursie na Dom-Pomnik im. Marszałka Józefa Piłsudskiego zorganizowanym w 1933 roku z okazji upamiętnienia 40-lecia kariery politycznej Marszałka, 25-lecia powstania Związku Walki Czynnej (Związku Strzeleckiego) oraz 15. rocznicy odzyskania niepodległości.
Według pierwotnego projektu konkursowego budynek miał wypełniać praktycznie całą przestrzeń działki pomiędzy ulicami: Projektowaną (pomiędzy dawną Strzelecką a Narutowicza), Strzelecką (ob. Traugutta) i Sienkiewicza. Ze względu na presję opinii społecznej i związaną z tym konieczność jak najszybszego rozpoczęcia robót budowlanych, budynek został skrócony o kilkanaście metrów od strony zachodniej oraz odwrócony – wejście główne miało znajdować się od strony dworca kolejowego.
Pierwszy etap projektu zrealizowano w 1938 roku – wybudowano skrzydło południowe i wschodnie, mieszczące salę teatralno-widowiskową oraz pomieszczenia organizacji wojskowych i kombatanckich. Dalsze prace przerwano ze względu na wybuch II wojny światowej – elewacje pozostały w stanie surowym bez tynków. Według materiałów archiwalnych stolarka okienna w pierwszym okresie budowy została wykonana w kolorze białym.
Po wyzwoleniu w budynku mieścił się Dom Kultury Związkowca oraz teatr „Melodram”. W roku 1950 Nadzór Budowlany nakazał otynkowanie elewacji. Prace nie zostały wykonane, ponieważ w przygotowaniu był już projekt rozbudowy istniejącego obiektu, do której przystąpiono jednak dopiero w roku 1977. Prace zrealizowano według projektu Jerzego Kurmanowicza z pracowni Projektowo-Badawczej Budownictwa Ogólnego „Miastoprojekt”. Budynek rozbudowano o część północą i zachodnią, wydłużono skrzydło południowe oraz wykonano prace wykończeniowe, w tym m.in. oblicowanie budynku jasnobeżowym piaskowcem ze Śmiłowa. Projekt Kurmanowicza był nawiązaniem do idei Wiesława Lisowskiego. Prace budowlane zakończono w 1986 roku.
W 1954 roku gmach był siedzibą Wojewódzkiego Domu Kultury, a pod koniec dziesięciolecia Łódzkiego Domu Kultury. W 1960 roku istniejącą salę teatralną zaadaptowano na kino. W 1992 roku powrócono do pierwotnej nazwy „Dom-Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego”, która funkcjonuje do dzisiaj – wypukłe litery umieszczone są nad wejściem głównym do budynku od strony wschodniej.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …