MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się akcja #Chmurka - pełnia życia" Fundacji Dom w Łodzi. Niepełnosprawne dzieci będą sprawdzać, czy atrakcje są dla nich dostępne

Matylda Witkowska
Fundacja Dom w Łodzi przedstawiała ambasadorów akcji "#Chmurka-pełnia życia". To dzieci, które będą sprawdzać, czy popularne atrakcje są dostępne dla niepełnosprawnych
Fundacja Dom w Łodzi przedstawiała ambasadorów akcji "#Chmurka-pełnia życia". To dzieci, które będą sprawdzać, czy popularne atrakcje są dostępne dla niepełnosprawnych Krzysztof Szymczak
Fundacja Dom w Łodzi rozpoczęła akcję testowania łódzkich atrakcji przez dzieci niepełnosprawne i oceniania ich dostępności. Pierwszy certyfikat oraz naklejkę "chmurkę" dla miejsca przyjaznego otrzymało łódzkie Orientarium.

Prowadząca dom dziecka dla chorych dzieci Fundacja Dom w Łodzi rozpoczęła akcję mającą na celu sprawdzenie dostępności łódzkich atrakcji i miejsc rozrywki dla dzieci z niepełnosprawnościami. W środę (25 października) w Orientarium przedstawiła małych ambasadorów akcji i przyznała pierwszy certyfikat i naklejkę -chmurkę z napisem "#Pełnia życia -Miejsce przyjazne WSZYSTKIM dzieciom".

Celem akcji „Chmurka #pełniażycia” jest sprawdzenie popularnych atrakcji dla dzieci, a także miejsc rozrywki, rekreacji i kultury pod względem ich dostępności dla dzieci ze szczególnymi potrzebami, np. poruszające się na wózkach, o kulach, mające problemy ze wzrokiem lub autyzm. Uczestniczące w przedsięwzięciu dzieci - ambasadorowie akcji będą testować różne obiekty, które raz na kwartał będą oceniane. Najlepsze zostaną nagrodzone certyfikatami i naklejkami w kształcie chmurki z napisem "#Pełnia życia -Miejsce przyjazne WSZYSTKIM dzieciom". Recenzje będą dostępne na stronie internetowej www.domwlodzi.org.

Inspiracją do akcji była niemiła przygoda 11-letniej Jagody, dziś ambasadorki akcji. Poruszająca się na wózku dziewczynka nie została wpuszczona do jednego z łódzkich figlorajów ze względu na bezpieczeństwo innych dzieci. - Jestem bardzo smutna, że mnie wtedy nie wpuścili. Bo chciałam się po prostu bawić - mówi dziś dziewczynka.

O tym, że jeżdżąc na wózku nie zawsze można skorzystać z atrakcji opowiada też 10-letnia Maria. - Lubię chodzić do teatrów, do kin, do muzeów, bardzo lubię też chodzić do centrów handlowych - opowiada. Przyznaje, że nie zawsze da się wejść. - Czasami albo nie ma podjazdu, albo są wysokie schody, albo nie ma windy. A jakbym sama miała pójść, nie mogłabym, bo nie przejadę sama przez próg - wylicza.

Akcja finansowana jest z mikrograntu Urzędu Miasta Łodzi, ma też wsparcie Fundacji PNB Paribas. Katarzyna Tręda-Pisera, rzeczniczka osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie Miasta Łodzi podkreśla, że dzieci z ograniczeniami chcą korzystać z tych samych atrakcji, co dzieci zdrowe. - Na czym dzieciom najbardziej zależy? Żeby wejść do figloraju, do kina, do teatru z rodzicami, na pizzę. Dla nich być może jest mniej ważne, by wejść do szpitala, lekarza czy do urzędu- tłumaczy.

Pierwszą chmurkę z certyfikatem otrzymało w środę Orientarium. Obiekt jest nowoczesny i dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych. Wcześniej od Fundacji Dom w Łodzi dostał już statuetkę miejsca przyjaznego dzieciom z niepełnosprawnością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki