Rozpocznie się remont dawnej „Wigencji”. Nowy pasaż przy...

  Rozpocznie się remont dawnej „Wigencji”. Nowy pasaż przy budynkach połączy ul. Sienkiewicza z Off Piotrkowska Center

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Express Ilustrowany

  W widocznym na pierwszym planie budynku starej tkalni powstanie nowa siedziba Teatru Pinokio. Budynek zostanie rozbudowany z zachowaniem charakterystycznego
  1/14
  przejdź do galerii

  W widocznym na pierwszym planie budynku starej tkalni powstanie nowa siedziba Teatru Pinokio. Budynek zostanie rozbudowany z zachowaniem charakterystycznego szedowego dachu. ©Piotr Jach

  Jeszcze w czerwcu rozpocznie się długo zapowiadana rewitalizacja zabudowań po przędzalni i tkalni dawnej fabryki „Wigencja” przy ul. Sienkiewicza 55/57. Będzie to jeden z najdroższych remontów programu, z budżetem blisko 42 mln zł. Zaplanowane prace wykona Mostostal Warszawa.
  W pofabrycznym kompleksie z 1922 r. sąsiadującym z Off Piotrkowska Center, w przebudowanym budynku dawnej tkalni, powstanie nowa siedziba Teatru Pinokio (scena musi wyprowadzić się z gmachu przy ul. Kopernika, ponieważ upomniał się o nią spadkobierca nieruchomości).

  Ma być jednym z najnowocześniejszych teatrów w Łodzi – z dwiema scenami i całym niezbędnym zapleczem. Gruntownie wyremontowany gmach przędzalni ma przeobrazić się w centrum sztuki dla dzieci i młodzieży, mającym być ośrodkiem edukacji artystycznej. Powstanie także księgarnia, biblioteka oraz rodzinny lokal gastronomiczny.

  Projekt obejmuje również przestrzeń wokół obu budynków. Wzdłuż nich powstanie przebicie kwartału, które przechodząc przez teren „Wigencji” połączy ul. Sienkiewicza z Off Piotrkowska Center. Będzie ciągiem pieszo-jezdnym (pełniącym funkcję drogi pożarowej) z uspokojonym ruchem pojazdów. Zaniedbany ogród obok fabryki istniejącą zieleń uzupełnią nowe nasadzenia. Warto podkreślić, że projekt rewitalizacji „Wigencji” zakłada nie tylko zachowanie istniejącej zieleni, ale również dosadzenie nowych drzew i krzewów.

  Na terenie wokół zrewitalizowanej fabryki posadzonych zostanie 10 klonów polnych „Carnival”, 5 klonów zwyczajnych „Crimson Sentry”, 7 śliw wiśniowych „Pissardii”, a 8 rosnących tam drzew zostanie przesadzonych zgodnie z projektem zazielenienia terenu. Posadzone zostaną również krzewy (Lilak Meyera), które zajmą łącznie powierzchnię 50 mkw. oraz byliny i trawy na powierzchni blisko 670 mkw.

  Wykonawca ma tylko 18 miesięcy na realizację ambitnego projektu. Teatr ma zacząć funkcjonować jesienią 2023 r.

  Przebudowa „Wigencji” jest opóźniona o 4 lata, bo pierwsze dwa przetargi na jej realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” trzeba było unieważnić - oferty przewyższały budżet remontu założony przez miasto. Dopiero w trzecim przetargu, w 2019 r., wyłoniono wykonawcę projektu.

  Jego powstanie umożliwiło wyłonienie wykonawcy prac remontowych. Przetarg wygrał Mostostal Warszawa, który na swoim koncie ma już udaną rewitalizację kamienicy przy ul. Tuwima 46, obecną siedzibę m.in. Biblioteki Tuvim. Firma jest również wykonawcą budynku wielorodzinnego z mieszkaniami na wynajem, który przy ul. Tuwima buduje spółka Vantage Rent. Jego budowa właśnie się rozpoczęła.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Polecamy

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Dziennika za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.

  Pokaż się w internecie! >> Zapisz się za darmo do lokalnej bazy firm.