MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła Kancelaria Obrony przed PiS, czyli KOP PiS

Marcin Darda
Marcin Darda
KOP PiS ma pomagać łodzianom pokrzywdzonym decyzjami, które indywidualnie podejmuje prezes Jarosław Kaczyński - mówi Tomasz Trela, szef SLD w Łodzi
KOP PiS ma pomagać łodzianom pokrzywdzonym decyzjami, które indywidualnie podejmuje prezes Jarosław Kaczyński - mówi Tomasz Trela, szef SLD w Łodzi Krzysztof Szymczak
Kancelaria nosząca wymowny skrót KOpPiS ma pomagać łodzianom dotkniętym rządami PiS. Doradzać będą doktorzy prawa związani z SLD.

2 stycznia ruszyła Kancelaria Obrony przed Prawem i Sprawiedliwością, autorski pomysł łódzkiego SLD, którego dowództwo ma nadzieję, iż zostanie skopiowany w pozostałych województwach.

- Zapowiadaliśmy otwarcie w Łodzi KOpPiS, który ma pomagać łodzianom pokrzywdzonym decyzjami, które indywidualnie podejmuje prezes Jarosław Kaczyński - mówi Tomasz Trela, szef SLD w Łodzi. - Dotyczy to przede wszystkim ustawy budżetowej, co do której nie wiadomo, czy obowiązuje i czy będą pieniądze na służbę zdrowia, edukację czy opiekę społeczną. Są także wątpliwości co do ustawy dotyczącej emerytur mundurowych i dawnej milicji.

**Czytaj też:

SLD w Łodzi organizuje protest przeciw reformie edukacji

**

Do SLD będą mogli się zwracać o pomoc prawną osoby poszkodowane przez tzw. ustawę „dezubekizacyjną”. Porad prawnych bezpłatnie udzielać będą adwokaci Anna Rakowska - Trela i Maciej Rakowski, radny klubu SLD. Wystarczy zadzwonić do siedziby wojewódzkiego SLD w Łodzi i umówić się na konsultacje.

- W ciągu roku przykładów łamania praw obywateli można podać znacznie więcej - mówi Anna Rakowska - Trela. - Są to przykłady łamania prawa o charakterze konstytucyjnym, jak wolność zgromadzeń, ale także praw podstawowych, jak choćby ograniczenie obrotu ziemią.

Z kolei Maciej Rakowski akcentował, że KOpPiS skupi się wyłącznie na przypadkach o wyraźnym wątku związanym z efektami działań rządu łącznie z „bałaganem prawnym”, jaki z nich wynika.

**Czytaj:

Szef SLD w Warszawie trafi do rady nadzorczej łódzkiego ZWiK

**

- Jeszcze kilka miesięcy wydawało się, że zasadniczym problemem będzie brak publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego - dodał Rakowski. - Sytuacja się jednak zmieniła, ponieważ TK został opanowany przez PiS i obywatel nie ma już co liczyć, że TK stanie w obronie Konstytucji. Nadal jednak istnieją sądy i nadal jesteśmy w Europie. Istnieje możliwość dochodzenia swoich praw przed sądami europejskimi, a my chcemy poszkodowanym w tym pomóc.

Po pierwszej informacji na temat utworzenia KOpPiS, radny PiS Bartłomiej Dyba- Bojarski, określił skrót kancelarii jako prostacki. Trela zaznaczył we wtorek (3 stycznia), że skrót nie wzywa do agresji i „kopania PiS”. Dodał jednak z ironicznym uśmiechem, że „tak po prostu wyszło”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki