Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kwalifikacja wojskowa. Na początek w Opocznie i Pajęcznie

Andrzej Wdowski
Andrzej Wdowski
W poniedziałek w powiatach opoczyńskim i pajęczańskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. W regionie łódzkim obejmie 12 500 osób.

W poniedziałek w województwie łódzkim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która potrwa do 28 kwietnia. W tym roku w całej Polsce podlega jej ok. 240 tys. osób, w tym w regionie łódzkim ok. 12 500 osób. To o 500 więcej niż rok temu.

Najwcześniej, bo już 30 stycznia, kwalifikacja rozpoczęła się w powiatach opoczyńskim i pajęczańskim.
W pierwszym powiecie kwalifikacja przeprowadzana jest w Opocznie przy ul. Janasa 27 (siedziba PKS) i dotyczy osób zamieszkałych na terenie ośmiu gmin powiatu. Potrwa do 23 lutego. Jak mówi Michał Zaborowski, sekretarz komisji, w powiecie opoczyńskim podlega jej 498 osób.

Wśród nich jest Karol Balasiński z Drzewicy, który plany ma bardzo sprecyzowane.

Czytaj:Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa. Wojsko wzywa tysiące poborowych z regionu łódzkiego

– Chcę iść do wojska, bo kocham swoją ojczyznę i chcę jej służyć, czuję się powołany do tego – mówi Karol. – To szansa na realizację marzeń, można nauczyć się nowych umiejętności, można się sprawdzić. Jest to też na pewno wyzwanie, ale ja bardzo lubię wyzwania. Wierzę, że to będzie odpowiednia praca dla mnie. Trenuję lekką atletykę, interesuję się militariami i historią, szczególnie II wojny światowej. Chciałbym służyć w 25. Brygadzie Kawalerii Powietrznej, a gdyby się udało, to w jednostce specjalnej.

W poniedziałek pierwszy dzień pracowała także Powiatowa Komisja Lekarska w Pajęcznie. Jako pierwsi na kwalifikację stawili się młodzi mieszkańcy gminy Działoszyn.

– Poszło bardzo sprawnie 
– mówi Leszek Stachera ze Starostwa Powiatowego w Pajęcznie. – Na każdy dzień mamy minimum 30 osób. Ogółem w naszym powiecie kwalifikacją objętych jest 328 osób, w tym kilka kobiet.

Czytaj:Kwalifikacja wojskowa 2017. W Łodzi i regionie stawi się do WKU ponad 12 tys. osób

Atmosfera na komisji różni się od nerwówki z czasów obowiązkowej służby wojskowej. – Wtedy wiele osób chciało uniknąć służby, teraz każdemu zależy, 
żeby mieć kategorię A. Ma to potem swoje znaczenie, kiedy pracodawca zażyczy sobie książeczki wojskowej. Natomiast w określonych przypadkach kategoria A jest konieczna, np. przy rekrutacji do straży czy policji. Jeśli chodzi o samą służbę w wojsku, to zainteresowanych też nie brakuje. Młodzież podpytuje o warunki – mówi Leszek Stachera.

W ub.r. w Pajęcznie 282 osoby otrzymały kategorię A. W dziesięciu przypadkach komisja wystawiła D, zaś w ośmiu E. Jak podkreśla Leszek Stachera, sporo młodych ludzi komisja odsyła do okulisty: – To chyba przez te wszechobecne komputery gorzej widzą. Niektórzy dopiero na kwalifikacji dowiadują się, że mają wady wzroku.

W tym roku kwalifikacji podlega kilka kategorii: mężczyźni urodzeni w 1998 r., mężczyźni urodzeni w latach 1993–1997, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, urodzeni w latach 1996–1997 r. uznani za czasowo niezdolnych do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, oraz czasowo niezdolni do służby wojskowej, którzy złożyli wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 
1993–1997 posiadające kwalifikacje przydatne w wojsku oraz kończące w tym roku naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, studentki lub absolwentki tych szkół i kierunków.

Do kwalifikacji mogą również stawić się ochotnicy, w tym kobiety, bez względu na wykształcenie, jeżeli ukończyły 18. rok życia.
Podlegający kwalifikacji wojskowej powinni otrzymać wezwanie, ale jego brak nie zwalnia z konieczności stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

Stawiający się do kwalifikacji wojskowej są badani i wciągani do ewidencji wojskowej. Otrzymują wojskowy dokument osobisty, czyli książeczkę wojskową i automatycznie przenoszeni są do rezerwy (tylko kategorie A i D). W trakcie kwalifikacji prowadzona jest także rekrutacja do służby ochotniczej.

Najważniejsza jest jednak ocena stanu zdrowia, która kończy się nadaniem jednej z czterech kategorii: A, B, D, E.

Współpraca:SOW

Zobacz też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki