Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ruszyła rozbiórka starego dworca Łódź Kaliska. Co powstanie w jego miejsce? Gdzie można kupić bilet i zaczekać na pociąg?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Po wielu problemach, czasowym zamknięciu kas biletowych i licznych skargach pasażerów na konieczność przebywania w zakurzonym pomieszczeniu, gdzie w obecności podróżnych prowadzono prace rozbiórkowe, ostatecznie zamknięty został stary budynek dworca Łódź Kaliska. Oczekujący na pociągi mogą teraz korzystać z niewielkiej poczekalni na dworcu tymczasowym, urządzonym w kontenerach.

Po wielu problemach, czasowym zamknięciu kas biletowych i licznych skargach pasażerów na konieczność przebywania w zakurzonym pomieszczeniu, gdzie w obecności podróżnych prowadzono prace rozbiórkowe, ostatecznie zamknięty został stary budynek dworca Łódź Kaliska. Oczekujący na pociągi mogą teraz korzystać z niewielkiej poczekalni na dworcu tymczasowym, urządzonym w kontenerach.

Pasażerka pociągu PKP Intercity ugryzła konduktora w Łódzkie...

Żegnamy plastik, witamy miedź

Ekipa wykonująca remont Dworca Kaliskiego przystąpiła już do wyburzania charakterystycznego dla stylu wczesnych lat 90, plastikowo - szklanego obiektu, który nigdy nie został dokończony i nigdy nie zyskał też sympatii łodzian. Był to koszmarek architektoniczny, w dodatku niepraktyczny i od początku zbudowany niechlujnie. Wszyscy łodzianie podróżujący stąd pamiętają świetliki w dachu przeciekające przy każdym większym deszczu, przeraźliwe przeciągi hulające po hali gdy tylko otwarte były drzwi na przestrzał, słabe oświetlenie i archaiczne tablice pokazujące odjazdy pociągów, gdzie wyświetlały się najdziwniejsze napisy w zależności od tego, które literki się akurat zacięły. Za dwa lata w miejscu tego szkaradztwa ma stanąć zupełnie nowy dworzec, kształtem i funkcjonalnością zbliżony do starego, ale wyglądem niczym go nieprzypominający. Architekci postanowili zaprojektować dość nowatorską bryłę, obłożoną z zewnątrz różnymi rodzajami blachy miedzianej. W środku będzie mniej pustych przestrzeni, a całość utrzymana zostanie w szarościach. Przewidziano miejsce na lokale gastronomiczne i kasy biletowe, będzie też kilka lokali dla drobnego handlu i biura dla firm kolejowych.

– Ta inwestycja jest Łodzi bardzo potrzebna i cieszę się, że już niedługo w miejscu mocno wyeksploatowanego i nieprzystającego do naszych czasów dworca, ruszy budowa nowoczesnego obiektu z przemyślaną infrastrukturą, ułatwieniami dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się i całym zapleczem dla podróżnych. Warto zauważyć, że gdy tylko zakończy się największa kolejowa inwestycja w Polsce, czyli budowa łódzkiego tunelu średnicowego, Łódź Kaliska dodatkowo zyska na znaczeniu i będzie obsługiwała znacznie więcej podróżnych niż obecnie – bez nowego dworca byłoby to niemożliwe. Dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna to warunek dynamicznego rozwoju regionu – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Dwa lata z kontenerami

Na razie jednak pasażerów kolei na Łodzi Kaliskiej czekają dwa lata z dworcem kontenerowym. Pomimo skromnej kubatury urządzono tam poczekalnię z kilkoma ławkami, jest też kasa i bezpłatna toaleta. Pomieszczenie jest ogrzewane, można z niego korzystać przez całą dobę. Obiekt jest nadzorowany przez kamery i firmę ochroniarską. Kontenery zlokalizowane są przy wejściu do tunelu prowadzącego w kierunku stadionu ŁKS, po lewej stronie placu przeddworcowego. Można stąd dojść do peronów i do przystanków MPK, jednak lepiej zarezerwować sobie więcej czasu, bo ścieżki dojściowe, ze względu na remont, są kręte i nie zawsze dobrze oznakowane. Przebudowa dworca Łódź Kaliska będzie kosztowała ponad 56,5 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Węgry w końcu na TAK, Szwecja wstąpi do NATO

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ruszyła rozbiórka starego dworca Łódź Kaliska. Co powstanie w jego miejsce? Gdzie można kupić bilet i zaczekać na pociąg? - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki