Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeka Grabia – najczystsza rzeka w Łódzkiem dla kajakarza i wędkarza

Łukasz Augustyniak
Panuje opinia, że w województwie łódzkim właściwie nie ma rzek. Nic bardziej mylnego! Jedna z nich należy nawet do najczystszych w Polsce. Na dodatek Grabia liczy 80 km długości i stanowi dopływ Widawki, która z kolei wpada do Warty. Jeśli kochacie przyrodę i planujecie najbliższe weekendy spędzić w kajaku lub z wędką – będziecie zachwyceni tą okolicą. Zapraszamy Was na aktywny relaks na łonie natury.

Spływ kajakowy z widokiem na Łódzkie

Ciepłe wrześniowe i październikowe weekendy to idealna pora na spływ kajakowy po jednej z najbardziej malowniczych rzek województwa łódzkiego  – rzece Grabi. Latem, gdy jest zbyt sucho, poziom wody w rzece miejscami może być zbyt niski, co znacznie utrudni spływ. Także jeśli macie ochotę na aktywny wypoczynek, polecamy Wam Dolinę Grabi jesienią. Szlak kajakarski ma aż 57 km i wiedzie od Kuźnicy aż po okolice Grabna, gdzie mieści się ujście Grabi do Widawki. Rzeka poniesie Was przez różnorodne tereny: spokojne odcinki łąkowe czy leśne, jak i trudniejsze, gdzie woda płynie zdecydowanie bystrzej. Spływ po Grabi to także ciekawe krajoznawczo doświadczenie: nad rzeką znajduje się sporo zabytkowych drewnianych młynów. Zwróćcie szczególną uwagę na ten w Woli Marzeńskiej oraz na młyn o niebezpiecznie brzmiącej nazwie– Krzywda. Na pewno nie będziecie mieli problemu z wypożyczeniem kajaków, bądź zarezerwowaniem odpowiadającego Wam noclegu (jeśli interesuje Was spływ dłuższy niż jednodniowy). Tak się składa, że w tym regionie baza turystyczna jest wyjątkowo rozwinięta, np. w karczmach niedaleko brzegu zjecie pysznego pstrąga za około... 18 zł. Chyba, że sami go wyłowicie!

Rzeka Grabia wędkarsko

No właśnie, Grabia to raj dla zapalonych wędkarzy. Jeśli i Was kręci łowienie ryb, zdecydowanie spróbujcie swoich sił w nurcie tej rzeki, która zachowała dyskretny, kameralny charakter. Ryby, które spotkacie tu najczęściej to: kleń, okoń, płoć. Z mniejszych gatunków możecie zasadzić się na: jelce, jazgarze, kiełbie, ukleje czy wzdręgi. Zdarza się, że czasem trafi się leszcz, szczupak, a nawet sum i sandacz. Przed wyprawą wędkarską warto sprawdzić okresy ochronne dla konkretnych gatunków ryb (chociażby ze względu na tarło). Zarośnięte brzegi rzeki mogą czasami utrudniać bezszelestne poruszanie się w pogoni za okazami, ale wydaje nam się, że piękno okolicznej przyrody umili Wam połów na Grabi.

Wskazówka dla zapalonych wędkarzy: Zastanawiając się jakie przynęty zabrać ze sobą na akcję, postaw na woblera, błystkę, białe robaki, chruścik oraz... kukurydzę.

Najlepsze miejsce dla fotografa natury

Rzeka Grabia została bardzo dokładnie opisana pod względem zoologicznym. Badania nad jej fauną, które rozpoczął już w latach 20. ubiegłego wieku prof. L. K. Pawłowski, pozwoliły na poznanie aż 800 gatunków zwierząt, z czego 80 zostało odkrytych po raz pierwszy. Jest to znakomita lokalizacja dla amatorów fotografii natury  – zarówno tych zainteresowanych uwiecznianiem makro obrazów, np. owadów, jak i fotografów ptaków. Tych pierwszych na pewno przyciągnie bogata fauna: rzadkie okazy pijawek (14 gatunków), mięczaków (50 gatunków) czy ważek (24 gatunki). Tym drugim, podczas wycieczki, na pewno uda się uchwycić na zdjęciach różnorodne ptaki. Dolina Grabi to dom zimorodka, dzięcioła, a także 28 gatunków ptaków wodno-błotnych, takich jak: błotniak łąkowy, żuraw, śmieszka, rycyk, perkoz czy cietrzew. To tylko niektórzy z ptasich przedstawicieli tych okolic. A jeśli najbardziej zależy Wam na obserwacji ssaków to wśród mokradeł, na odcinku rzeki za Łaskiem, spotkacie beztrosko pluskające w czystej wodzie bobry oraz wydry. O intensywnej pracy bobrów świadczą powalone w okolicy pnie, na które akurat trzeba uważać podczas ewentualnego spływu kajakiem.

Czy wiesz, że... w tym roku zmodernizowano oczyszczalnię ścieków w Łasku, co znacząco poprawiło jakość wody w Grabi. To z kolei miało pozytywny wpływ na żyjące tam zwierzęta. W rzece pojawiły się nawet raki!

Rowerowe szaleństwo niedaleko rzeki

A może wolicie podziwiać rzekę z brzegu? Nie ma żadnego problemu! Malownicze okolice Grabi to także genialne tereny na długie wycieczki rowerowe. Proponujemy Wam trasę z Siedlec Łaskich do Łasku. Podążając tym żółtym szlakiem o długości 46 km, możecie zwiedzić stare młyny, których, jak już wspominaliśmy, nad rzeką Grabią nie brakuje. Na tej trasie znajdziecie wyjątkowy zespół młyna wodnego w Ldzaniu-Talarze, czyli dwa połączone ze sobą młyny z XIX wieku. Więcej o tym obiekcie przeczytacie na oficjalnej stronie turystyki województwa łódzkiego . Ldzań-Talar to jeden z flagowych młynów w Dolinie Grabi, jednak tych drewnianych zabytków jest tu zdecydowanie więcej. Zachęcamy do poszukania ich podczas wycieczki. Trasa Siedlce - Łask wiedzie głównie przez lasy, łąki i wsie, a więc będzie idealna dla początkujących rowerzystów, chcących nacieszyć się naturą i jednocześnie nabić trochę kilometrów dla lepszego samopoczucia.

Kolejna propozycja rowerowa prowadzi ze Zduńskiej Woli przez Szadek do Łasku. To 40 km rowerem po prostej trasie dla amatorów. Wycieczkę możecie urozmaicić zwiedzaniem ciekawego skansenu Lokomotyw w Zduńskiej Woli, o którym pisaliśmy przy okazji wyprawy nad Jeziorsko. Najlepiej wybrać się tam pociągiem– do Zduńskiej Woli, a następnie wrócić z Łasku. Korzystając z ŁKA możecie zabrać ze sobą rowery – bez dodatkowych opłat. Musicie tylko okazać kupon na ich przewóz, dostępny przy zakupie standardowych biletów na przejazd. Więcej informacji TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki