Urząd Miasta Łodzi zdobył 3 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Przeznaczy je na wsparcie łodzian do 30 roku życia oraz osób po 50 roku życia, które są bezrobotne, a chcą założyć swoją własną działalność.

- Przybywa nam osób do 30 roku życia, które mają problem ze znalezieniem pracy oraz osób po 50 roku życia, które nie mogą odnaleźć się na rynku pracy - mówi Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Dla nich biuro funduszy europejskich UMŁ zdobyło 3 mln zł dofinansowania na założenie własnej działalności.

Magistrat ma ponad 1,7 mln zł na projekt "Kreowanie biznesu - wsparcie dla młodych łodzian" oraz ponad 1,2 mln zł na "Biznes 50 plus - im dojrzalszy tym lepszy".

- Z dofinansowania będzie mogło skorzystać 30 łodzian do 30 roku życia oraz 20 osób po 50 roku życia - dodaje Katarzyna Kowalska, dyrektor biura funduszy europejskich UMŁ. - Kolejnych 10 osób obejmiemy doradztwem i szkoleniami.

50 łodzian będzie mogło liczyć na dotację do 30 tys. zł oraz dodatkowe 1.600 zł (co miesiąc) przez pół roku (okres tego dofinansowania może być wydłużony do roku) oraz kolejne 1.500 zł na szkolenie.

O dofinansowanie będą mogły się starać osoby bezrobotne, które w ciągu 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do projektu nie miały zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nabór - przez biuro funduszy europejskich - ruszy w ostatnim kwartale 2013 r., prawdopodobnie we wrześniu.