Salwa i defilada czerwonych beretów

  Salwa i defilada czerwonych beretów

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Piątkowe uroczystości uświetni defilada w wykonaniu żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej
  1/2
  przejdź do galerii

  Piątkowe uroczystości uświetni defilada w wykonaniu żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej ©fot. Paweł Nowak

  Uroczyste obchody Święta Wojska Polskiego z okazji kolejnej rocznicy cudu nad Wisłą zaczną się jutro o godz. 9.15 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Katynia przed kościołem Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Łąkowej. Następnie w świątyni o godz. 9.30 rozpocznie się msza św.
  W obchodach wezmą udział ich organizatorzy: wojewoda Jolanta Chełmińska, marszałek województwa Włodzimierz Fisiak i płk Wojciech Filkowski, dowódca garnizonu Łódź.

  Dalsze uroczystości odbędą się pod bazyliką archikatedralną przy ul. Piotrkowskiej, gdzie o godz. 11 nastąpi zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W imieniu organizatorów przemówi wojewoda Chełmińska, po czym odbędzie się apel poległych, zagrzmi salwa honorowa i złożone zostaną kwiaty.


  Uroczystości pod katedrą zakończy defilada w wykonaniu kompanii honorowej I Batalionu Szwoleżerów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego z Leźnicy Wielkiej. Są to komandosi, noszący tradycyjne czerwone berety. Ich jednostka wchodzi w skład 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa.

  Oprócz żołnierzy, którzy wystawią warty honorowe przed pomnikami, w uroczystościach wezmą udział formacje policjantów, strażaków, kombatantów i orkiestra reprezentacyjna ZHP z Uniejowa.

  Na koniec, o godz. 14 odbędzie się okolicznościowe spotkanie z udziałem kombatantów w rezydencji Księży Młyn przy ul. Przędzalnianej. Wcześniej, bo już dziś, część "miejska" święta - z udziałem prezydenta Łodzi Jerzego Kropiwnickiego - zorganizowana przez Urząd Miasta Łodzi oraz Związek Legionistów Polskich i Ich Rodzin. Jak zapewnia Kajus Augustyniak, nie ma żadnych waśni między urzędami miejskim i wojewódzkim, a rozbieżność w terminach obchodów to jedynie następstwo faktu, że 15 sierpnia jest świętem państwowym, więc uroczystości samorządowe postanowiono przeprowadzić wcześniej.

  W programie dzisiejszych obchodów m.in.: spotkanie przy pomniku Piłsudskiego pod ŁDK (godz. 14), a także złożenie kwiatów na Starym Cmentarzu na grobach 10 oficerów poległych w wojnie polsko-bolszewickiej (godz. 15.15) i (godz. 16.45) na cmentarzu przy ul. Lodowej, na mogiłach żołnierzy zmarłych z ran w łódzkich szpitalach.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo