Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid wydał wytyczne dla pielgrzymek! Pątnicy z Piotrkowa przygotowują się do wymarszu, pielgrzymi z Łodzi jeszcze czekają

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Sanepid ogłosił wytyczne dla tegorocznych pielgrzymek pieszych. Organizatorzy z regionu łódzkiego odetchnęli z ulgą. Nie grozi im powtórka z zatrzymanej pielgrzymki łowickiej.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE
Sanepid ogłosił wytyczne dla tegorocznych pielgrzymek pieszych. Organizatorzy z regionu łódzkiego odetchnęli z ulgą. Nie grozi im powtórka z zatrzymanej pielgrzymki łowickiej.CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNYM SLAJDZIE Dariusz Śmigielski
Sanepid ogłosił wytyczne dla tegorocznych pielgrzymek pieszych. Organizatorzy z regionu łódzkiego odetchnęli z ulgą. Nie grozi im powtórka z zatrzymanej pielgrzymki łowickiej.

Główny Inspektor Sanitarny wydał kilka dni temu wytyczne dla organizatorów pieszych pielgrzymek. Nie ma limitów osób, ale organizatorzy muszą spełnić wiele warunków.

Na pielgrzymkę będą mogły wyruszyć tylko osoby zdrowe. Pątnicy muszą mieć ze sobą maseczkę, płyn do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni. Jeśli zabraknie im środków, muszą dostać je od organizatora. Przed pielgrzymką muszą się też zapoznać z zasadami dystansu społecznego i higieny rąk.

Organizatorzy muszą zapewnić dostęp do sanitariatów, wody i dezynfekcji rąk. Jeśli ktoś zachoruje, musi zostać odizolowany i przewieziony do szpitala.

Dzięki wytycznym już w tym tygodniu zaczną się przygotowania do 151. Pieszej Pielgrzymki Piotrkowskiej. To ostatni moment, bo zgodnie z tradycją pątnicy chcą wyruszyć 11 lipca i dotrzeć na Jasną Górę trzy dni później.

- Chcemy iść – podkreśla ks. Jacek Tyluś, kierownik piotrkowskiej pielgrzymki. - Wierni już dopytują, choć jeszcze na zasadzie informacji niż ostatecznej deklaracji. Ale jakieś grono na pewno będzie chciało wyruszyć – mówi kierownik.

Tegoroczna pielgrzymka ma być skromniejsza niż zwykle. Rok temu wyruszyło w drogę aż 700 osób, w tym roku liczba pątników najprawdopodobniej będzie ograniczona do 100. Zamiast wszystkich chętnych pójdą raczej delegacje z parafii.

-Sto osób to liczba, która pozwala na wprowadzenie reżimu sanitarnego na przykład na dezynfekcję toalet po każdym użyciu – mówi ks. Jacek Tyluś. Jak dodaje nie będzie też problemu z dostępem do bieżącej wody na postojach, bo jest ona standardem od dawna.

Ale w dzisiejszych czasach nic nie jest pewne. „Należy liczyć się z tym, że w każdej chwili, zależnie od sytuacji epidemiologicznej, przepisy sanitarne mogą zostać zmienione, włącznie z odwołaniem pielgrzymki” – podkreślił w komentarzu do wytycznych bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący rady ds. migracji, turystyki i pielgrzymek polskiego episkopatu.

Dlatego organizatorzy pielgrzymek, które wyruszą dopiero w sierpniu, czekają na rozwój wydarzeń. Tak jest m.in. z 95. Pieszą Pielgrzymką Łódzką, która ma wyjść 21 sierpnia.

W związku z ciągłą zmianą sytuacji związaną z pandemią koronawirusa na razie powstrzymujemy się od jakichkolwiek decyzji. Informacje podamy na miesiąc przed pielgrzymką – zapowiada ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy łódzkiej kurii.

Takiego komfortu nie miała 365. Piesza Pielgrzymka Łowicka, zwana z racji swojego wczesnego terminu Jaskółką. Pielgrzymka nielegalnie wyruszyła 25 maja, jeszcze przed zdjęciem ograniczeń. Została dwukrotnie zatrzymana przez policję, a jej kierownik dostał 500 zł mandatu. Ostatecznie na Jasną Górę wysłano sztafetę liczącą jednorazowo po pięć osób. Do celu dotarło w ten sposób 22 pątników.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki