9/11
Pytania od mieszkańców o schrony otrzymuje też od kilku...
fot. Krzysztof Szymczak

Pytania od mieszkańców o schrony otrzymuje też od kilku tygodni Marta Grzeszczyk, łódzka radna niezrzeszona. Uważa, że koniecznie trzeba się nimi zająć. -Ten temat został zaniedbany w poczuciu, że żyjemy w bezpiecznym świecie – mówi radna. - Nie ma inwentaryzacji schronów, można podejrzewać, że są w stanie katastrofalnym. Mogą być zagrzybione, zalane, mieć zawalone wejścia czy niesprawne przewody wentylacyjne. Z drugiej strony to bardzo wytrzymałe żelbetowe konstrukcje, które prawdopodobnie przeżyją nas wszystkich – podkreśla radna. Jak dodaje sprawą zajmowali się już radni na komisji zdrowia, ale ze względu na zakres ma być on poruszany wspólnie przez komisje zdrowia i ładu społeczno-prawnego.

Sprawą schronów zajmowali się też na ostatniej sesji radni w Wieluniu. Okazało się, że gmina sama nie posiada takich obiektów, ale schron ma na swoim terenie Międzynarodowa Szkoła Złotego Krzyża. 20 lat temu kupiła go od Agencji Mienia Wojskowego. - Czy nie można by było zrobić rozpoznania z różokrzyżowcami, że jeżeli w jakiejś sytuacji, odpukać wojny, czy można by jakąś umowę z nimi zawrzeć? - proponowała radna Maria Zarębska. Na razie to tylko propozycja.

CZYTAJ DALEJ>>>
.

10/11
Schrony są elementem obrony cywilnej. W Polsce jej system...
fot. Krzysztof Szymczak

Schrony są elementem obrony cywilnej. W Polsce jej system jest dość skomplikowany. Dowodzi nią komendant główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Andrzej Bartkowiak, ale strażacy już się nią nie zajmują. Na poziomie województwa odpowiadają za nią wojewodowie, a na niższych szczeblach władze samorządowe: prezydenci i burmistrzowie miast, starostowie, wójtowie. Jednak o schronach władze wszystkich szczebli wypowiadają się ostrożnie.

Marcin Masłowski, rzecznik prasowy odpowiadającej za obronę cywilną na terenie Łodzi prezydent Hanny Zdanowskiej tłumaczy jedynie, że ze względów bezpieczeństwa informacji o schronach nie udziela.

Więcej zdradza łódzki urząd wojewódzki. Jego oddział prasowy uspakaja mieszkańców. „Schronów na terenie województwa łódzkiego jest kilkaset, z czego zdecydowana większość na terenie miasta Łodzi. W przypadku zagrożenia obywatele zostaną poinformowani o jego rodzaju, sposobie zachowania się oraz miejscu, w które ewentualnie należy się udać” - informuje urząd.

CZYTAJ DALEJ>>>
.

11/11
To niekoniecznie muszą być schrony. Wiadomo, że w...
fot. Zbigniew Rybczyński

To niekoniecznie muszą być schrony. Wiadomo, że w dzisiejszych czasach za miejsca schronienia się ludności uważa się też podziemne przejścia dla pieszych czy parkingi. Taka sytuacja już się w Łodzi zdarzyła – rok temu podziemny parking pod centrum handlowym Port Łódź został na dwie noce udostępniony bezpłatnie samochodom jako miejsce schronienia przed zapowiadanym gradem.

Także mł. bryg. Jędrzej Pawlak, rzecznik prasowy KW Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi radzi zamiast szukać schronu przeciwlotniczego, przygotować się na bardziej powszechne zagrożenia takie jak pożary, wichury czy duże awarie prądu. - Warto mieć w domu gaśnicę i apteczkę pierwszej pomocy, turystyczną kuchenkę gazową i zapasowe baterie. Zapisać na kartce ważne numery telefonu i uczestniczyć w kursach pierwszej pomocy – wylicza strażak.

Jednak nie wszystkim to wystarcza. Od czasu wybuchu wojny do specjalizującej się w budowie prywatnych podziemnych schronów typu premium firmy Art-Bud z Sosnowca zgłosiło się już dwóch zainteresowanych klientów z regionu łódzkiego. Jak wyjaśnia prowadzący ją Maciej Żmiejko, cena takiego schronu zależy od wyposażenia, standardu, planowanej głębokości i warunków gruntowych. Jednak firma nie przyjmuje zleceń poniżej 300 tys. zł.


Kontynuuj przeglądanie galerii
WsteczPrzejdź na i.pl

Zobacz również

Zjazd lekarzy w Łodzi zmienia kodeks etyki. Mają dojść m.in. teleporady i reklamy

Zjazd lekarzy w Łodzi zmienia kodeks etyki. Mają dojść m.in. teleporady i reklamy

Ci celebryci dokonali publicznego coming outu. Oni nie wstydzą się swojej orientacji

Ci celebryci dokonali publicznego coming outu. Oni nie wstydzą się swojej orientacji

Polecamy

Trawa nie chce rosnąć w cieniu? Nie przejmuj się nią, tylko posadź te rośliny

Trawa nie chce rosnąć w cieniu? Nie przejmuj się nią, tylko posadź te rośliny

Kończą się remonty na Chojnach i Rudzie Pabianickiej. ZDJĘCIA

Kończą się remonty na Chojnach i Rudzie Pabianickiej. ZDJĘCIA

Horoskop dzienny na sobotę 18 maja. Komu dziś będzie sprzyjał los?

Horoskop dzienny na sobotę 18 maja. Komu dziś będzie sprzyjał los?