MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krajowy zjazd lekarzy w hotelu Ambasador w Łodzi. Medycy zmieniają kodeks etyki lekarskiej. Gościem minister zdrowia Izabela Leszczyna

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy rozpoczął się w piątek w Łodzi
Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy rozpoczął się w piątek w Łodzi Krzysztof Szymczak
Lekarze z całej Polski zjechali do Łodzi, by zmienić kodeks etyki lekarskiej. Po 20 latach trzeba do niego dopisać choćby teleporady i możliwość reklamowania się medyków.

Około 400 lekarzy z całej Polski przyjechało do Łodzi na Nadzwyczajny XVI Krajowy Zjazd Lekarzy. Dwudniowe obrady zaczęły się w piątek (17 maja) w hotelu Ambasador Centrum w Łodzi. Głównym celem zjazdu jest nowelizacja kodeksu etyki lekarskiej, a także zmiany w regulaminie wyborczym samorządu lekarskiego.

Pochodzący z 1991 roku i obowiązujący wszystkich lekarzy w Polsce Kodeks Etyki Lekarskiej nie był zmieniany od 20 lat. W tym czasie w medycynie wydarzyło się wiele, nastąpiło m.in. przyjęcie Polski do Unii Europejskiej, a także wywołany m.in. pandemią gwałtowny rozwój telemedycyny.

Dlatego Naczelna Izba Lekarska postanowiła uaktualnić Kodeks Etyki Lekarskiej. Po konsultacjach został przygotowany projekt zmian nad którymi głosować będą w sobotę lekarze. Do projektu zmian wpisana została możliwość udzielania teleporady obok wizyty stacjonarnej, ale jednocześnie na lekarza nałożony został obowiązek wybrania takiej formy konsultacji, która dla pacjenta będzie najwłaściwsza. W komentarzach do tego artykułu NIL zaleca, by teleporada była głównie dla pacjentów, których lekarz już widział i żeby przed rozmową... sprawdził czy ktoś pod pacjenta się nie podszywa.

Nowością, która ma wejść do kodeksu jest też możliwość reklamowania się przez lekarzy. Do tej pory lekarze nie mogli się reklamować. Teraz taka reklama ma być dozwolona, jeśli zgodna będzie z Kodeksem Etyki Lekarskiej.

Dr Artur de Rosier, przewodniczący Komisji Etyki Lekarskiej Naczelnej Izby Lekarskiej podkreśla, że mimo zaproponowanych do przegłosowania zmian główne założenia etyki lekarskiej są niezmienne.

- Etyka lekarska wywodzi się z ogólnych norm etycznych i nie ulega zmianie. Myśmy tylko dostosowali kodeks do bieżącej sytuacji - wyjaśnia.

Gościem zjazdu była minister zdrowia Izabela Leszczyna. W swoim wystąpieniu mówiła o wprowadzanych właśnie zmianach i celach polityki zdrowotnej na najbliższy czas. Zapowiedzi te były już lekarzom znane, minister mówiła m.in. mającym wejść w życie za kilka tygodni umożliwieniu wypisywania bezpłatnych recept dla osób 65 plus i młodzieży do 18 lat także przez lekarzy z hospicjów i przyjmujących prywatnie, usprawnieniach systemów cyfrowych dla lekarzy, czy zwiększeniu nacisku na świadczenia ambulatoryjne w przychodniach. Część jej tez zebrani na zjeździe lekarze nagrodzili oklaskami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki