Sejm odrzucił wnioski o wotum nieufności dla Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej

Leszek Rudziński
06.06.2018 warszawa<br>posiedzenie sejmu rp wniosek o odwolanie beaty szydlo i elzbiety rafalskiej<br>nz elzbieta rafalska<br>fot marek szawdyn/polska press
06.06.2018 warszawaposiedzenie sejmu rp wniosek o odwolanie beaty szydlo i elzbiety rafalskiejnz elzbieta rafalskafot marek szawdyn/polska press brak
Sejm odrzucił wnioski Platformy Obywatelskiej o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło i minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Nim doszło do głosowania posłowie rządu i opozycji wymieniali swoje sukcesy i wypominali wpadki politycznym oponentom. Nieoczekiwanie głos znowu zabrali niepełnosprawni.

Za przyjęciem wniosku o wotum nieufności dla wicepremier głosowało 189 posłów, 235 było przeciw, a czterech wstrzymało się od głosu. Z kolei za odwołaniem ze stanowiska minister rodziny, pracy i polityki społecznej głosowało 192 posłów, 234 było przeciw, a dwóch się wstrzymało od głosu.

Przed głosowaniem, podczas sejmowej debaty, w obronie Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej stanął, m.in. premier Mateusz Morawiecki. – Nie odwołacie pani minister, ani pani premier. Ale możecie zrobić coś dobrego. Odwołajcie swoją politykę antyspołeczną. Zapraszamy was do naszego obozu. Polska jest jedna, chcemy współpracować razem z wami – mówił do posłów opozycji. Szef rządu zapowiedział także nową daninę. Tym razem to minimalna emeryturę dla kobiet, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci. Tzw. „matczyna emerytura” ma zostać wdrożona już w przyszłym roku.

Morawiecki podkreślił, że flagowy program PiS – Rodzina 500 Plus „zmienił oblicze Polski i życie Polaków”. Wypomniał opozycji, że ta „śmiała się z rodzin wielodzietnych, które nagle zaczęły wyjeżdżać nad morze”. - Nie pasowało wam to. Mam dobrą wiadomość dla nas wszystkich: w tym roku pojedzie dwa lub trzy razy więcej polskich rodzin, polskich dzieci nad polskie morze dzięki programowi 500 Plus – stwierdził.

Odnosząc się do protestu opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie i ich podopiecznych Morawiecki stwierdził, że rząd PiS zwiększył wydatki na cele związane z osobami niepełnosprawnymi z 12,5 na ponad 15,5 mld w ciągu 2,5 lat. - To zwiększenie o 25 proc. A w budżetach domowych tych osób tragicznie pokrzywdzonych przez los zwiększyliśmy ich budżety, poprzez różnego rodzaju dodatki rehabilitacyjno-pielęgnacyjne, rentę socjalną z około 2 do 3 tys zł, a więc o 50 proc. To realne środki w budżetach rodzin z osobami niepełnosprawnymi. W ciągu ostatniego tylko okresu 2,5 roku zwiększyliśmy rentę socjalną o prawie 50 proc. - wymieniał premier.

Po jego wystąpieniu głos zabrała posłanka Urszula Augustyn z PO. Zadeklarowała, że jej partia po wygraniu wyborów parlamentarnych „nie zabierze programu 500 Plus”. Sprawi natomiast, że „będzie on bardziej sprawiedliwy”.

Zwróciła się również do byłej premier Beaty Szydło. – Nie zapomina pani o sobie i swoich ministrach, potrafi pani przyznać sobie wielotysięczne nagrody, ale im 500 zł przez 40 dni nie potrafiła pani przyjść i powiedzieć, że im nie dacie – mówiła, odnosząc się do protestu opiekunów osób niepełnosprawnych w Sejmie.

Głos zabrała także rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jej zadaniem obecna opozycja straszyła opinię publiczną, że „nic się nie da, zabraknie pieniędzy na nasze (PiS) obietnice”. - My przekonywaliśmy Polaków, ale aby ten głos dotarł, potrzebne było setki rozmów i spotkań, wiara że możemy zmienić Polskę. Ponad rok temu zadałam panu Schetynie pytanie proste pytanie, w tym jedno o program 500 Plus. Od tamtej pory wasze stanowisko w tej sprawie ciągle się zmienia i tym się różnimy – wiarygodnością – mówiła. - My dotrzymujemy słowa i dziś nasz rząd realizuje to, co obiecaliśmy w kampanii. Dlatego mój klub PiS odrzuca wniosek o wotum nieufności i uważa go zarówno za absurdalny, jak i całkowicie za nieuzasadniony – stwierdziła Beata Mazurek.

Z kolei lider PSL Władysław Kosinik-Kamysz wypomniał obecnemu premierowi, że ten był przez osiem lat rządów PO-PSL doradcą Donalda Tuska. - Zapomniał wół jak cielęciem był. Pan dzisiaj mieni się wielkim orędownikiem polityki rodzinnej. Pan się na niej nie zna i może nie wiedzieć, że program Maluch i Senior był w poprzedniej kadencji. Wy dodaliście do niego tylko Plus – mówił.

Opowiadając Beacie Mazurek szef Ludowców oznajmił, że była już premier Beata Szydło wiarygodna była tylko raz. - Kiedy do swojej koleżanki, do minister cyfryzacji powiedziała: wiesz, że polityczne decyzje zapadają gdzie indziej. To się nie dziwcie, ze nie przyszła do protestujących przez 40 dni, bo po co miała przyjść? Jak nic nie mogła zrobić jako premier, to jako wicepremier, który ma czystą kartę, jakie były działania przez 6 miesięcy wicepremier Szydło? Nie ma kompetencji, nie ma resortu, nie ma decyzji, nie ma pomocy. Jest szalupa ratunkowa, dla niepoznani ochrzczona wicepremier ds. społecznych. To cała prawda – mówił.

Gdy na mównicy pojawiła się była posłanka Nowoczesnej (obecnie niezrzeszona) Joanna Scheuring-Wielgus, niespodziewanie głos zabrał protestujący prze 40 dni w Sejmie niepełnosprawny Jakub Hartwich. – Chciałbym coś powiedzieć do pana premiera. Panie premierze, niech pan nie kłamie. W dalszym ciągu mamy 900 zł na życie, a nie 3 tys.zł. Proszę przestać kłamać – zwrócił się do szefa rządu. Jego głos dochodził z telefonu, który posłanka przyłożyła do mikrofonu na sejmowej mównicy.

W końcu głos zabrały same zainteresowane, których sprawa znalazła się w porządku obrad.
Wicepremier Beata Szydło oznajmiła, że „za PiS stoją czyny i fakty, których opozycja nie zakrzyczy”. - Na próżno szukać dzisiaj projektów ustaw, propozycji merytorycznych z państwa strony, poświęconych polityce społecznej. Natomiast bardzo chętnie zajmujecie się państwo PiS-em, natomiast PiS zajmuje się interesem Polaków i sprawami Polaków. Wy zajmujecie się nami. Ale nie jest to nic nowego, ponieważ w czasie waszych rządów również nami zajmowaliście się przede wszystkim i myślę, że tutaj naprawdę się zmieniło, a trzeba przecież przypomnieć, jak wyglądały te wasze rządy, więc przypomnę. Zadłużanie państwa, wyprzedawanie wszystkiego, co się działo, a jak brakło pieniędzy, to sięgnęliście po oszczędności Polaków z OFE. Tak to wyglądało za waszych rządów – mówiła była premier.

Odnosząc się do protestu niepełnosprawnych w Sejmie powiedziała, że podczas jego trwania obecny rząd bardzo szybko zareagował. - Zostały przygotowane dwie ustawy, przyjęte i dzisiaj dotrzymaliśmy słowa w tak krótkim czasie i zrobimy teraz ten kolejny krok i dotrzymamy go – stwierdziła.

TVN24/x-news

Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oznajmiła, że prowadzona debata nie jest „dla niej łatwa”. - Każdy z występujących, przedstawiających stanowisko klubowe cały czas mówił o szacunku, godności, właściwym traktowaniu osób niepełnosprawnych i mówił to w słowach pełnych agresji, niesprawiedliwych, krzywdzących, uderzających w drugą stronę. Na tej sali zasiadam 11. rok i chciałabym wierzyć, że nawet, jeżeli dzielą nas różnice polityczne, to jesteśmy tylko politycznymi przeciwnikami, ale nie politycznymi wrogami, bo żyjemy w jednym kraju i na tym kraju nam wszystkim tu obecnym powinno zależeć, bo na tym zależy polskim wyborcom, Polakom. Po prostu tak jest – przekonywała.

Dodała, że „nie jest przywiązana do stanowiska ministra rodziny, pracy i polityki społecznej”. - Widzę to jako zobowiązanie wobec Polaków, jako odpowiedzialność wcale niełatwą, bo wysłuchanie tego dzisiaj wymagało naprawdę ogromnego spokoju. Myślę, że gdybyście państwo mieli taką wiedzę o swoich dokonaniach w ciągu 8 lat, to nie napisalibyście takiego nieodpowiedzialnego wniosku, zakładając z góry, że papier wszystko przyjmie, bo ten papier zostanie i będzie dowodem waszej kompromitacji – mówiła do posłów opozycji

POLECAMY:

Wideo

Materiał oryginalny: Sejm odrzucił wnioski o wotum nieufności dla Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kasienka

- na rozrobe. Tylko do tego są zdolni. Wystarczy popatrzeć na POkretne buski.. Nietrasa który pod prąd na niemieckiej autostradzie jechał i klamstwami o konkurencję wygrał wybory w Szczecinie, spaslaka, tępego cepa, Naleśnika z Opola z, inteligentnego inaczej Czaskowskiego i totalna wioche- Kinge co to pokazywała w internecie że będzie PiS gardła podzynac... etc etc..

:(((

Zmień sałatkę bo ta wyraźnie ci zaszkodziła ... inaczej byś takich bredni nie wypisywal

w
wyborca

Pięta już nie myśli

j
jano

Twój mały mściwy karzeł Kalkstein daje zboczonemu Rydzolowi

G
Gomułkowicz

Teraz trzeba jeszcze odbić z rąk sitwy samorządy i wówczas Polska stanie się krajem przyzwoitym ! Pora najwyższa zepchnąć na zupełny margines PO i PSL !

P
PiSior

Niech warchoły wygrają wybory a wówczas będą sobie zmiany w rządzie wprowadzać do woli !!

j
ja

i bardzo dobrze ze paNI RAFALSKA ZOSTALA TO SUPER minister...nie widze innej na jej miejsce...tylko niech slucha tyroche ludzi,....

T
Trollo

Strzeli z tłumika motocykla i powie, że do niego strzelali? Co nitrasi Nitras? Co robią eurooszołomy Langman, von Szmalcowniczken, Hubner_przez_umlaut? Za działania na szkodę Polski pozbawić ich immunitetu i obywatelstwa. Niech jada do Izraela szfabii czy acapii jak im tu źle.

T
Trollo

Za to twój płemieł cHyży Ruj i jego przydupas Vęsęt-Rothfeld nie podnosili podatków.

a
as

udowodnić POmylonym że działają na szkodę kraju i wyzamykaś do obozow pracy (jak nie ma to otworzyć) !

E
Eryk

PiSowskie ścierwa widać minusują, bo nie rozumieją, co to jest podatek.
Każdy pisowiec powinien ostatecznie zgnić w kryminale albo od ołowiu w lesie NN.

B
Bessa

Nie POdoba nam się i Premier i Jego Ministrowie i.... Kicha mości POkraki.

c
cyc

I zaprasza na rosół.

o
olo

Te jebane k**** z jebanego katolickiego PiS- uaru znowu wprowadziły podatek do paliwa

A
Administrator

To jest wątek dotyczący artykułu Sejm odrzucił wnioski o wotum nieufności dla Beaty Szydło i Elżbiety Rafalskiej

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3