Sensacja! Legia Warszawa pokonała Aston Villę w Lidze Konferencji. Dublet Muciego, gol Wszołka na oczach selekcjonera Probierza

Jacek Czaplewski
od 16 lat
Legia Warszawa zaliczyła wymarzony początek w Lidze Konferencji. W pierwszym meczu fazy grupowej pokonała faworyzowaną angielską Aston Villę 3:2 (2:2). Dwie bramki bohatera Ernesta Muciego poprzedził gol Pawła Wszołka. Hit przy Łazienkowskiej śledziło ponad 27 tys. widzów w tym nowy selekcjoner reprezentacji Polski Michał Probierz. Legia nie została liderem grupy E, ponieważ HSK Zrinjski sensacyjnie odrobił trzy bramki i pokonał wyżej AZ Alkmaar - 4:3.

Liga Konferencji. Legia Warszawa - Aston Villa 3:2

To był szalony, pełen pasji mecz. Słowa trenera Unaia Emery'ego z konferencji, że trzeba na ofensywę Legii uważać nie były bynajmniej wyłącznie kurtuazyjnymi. W 3 minucie po szybkiej akcji do siatki trafił już Paweł Wszołek, któremu z lewej flanki dokładnie podał Patryk Kun.

Skład Legii okazał się zaskakujący. Trener Kosta Runjaic posadził na ławce Artura Jędrzejczyka, żeby szefem obrony zrobić pozyskanego z Wisły Płock Steve'a Kapuadiego. Wyszli też Radovan Pankov i przede wszystkim w ataku Ernest Muci kosztem Tomasa Pekharta. Aston Villa rozpoczęła bez jedynego Polaka, Matty'ego Casha - wahadłowy wszedł po godzinie gry.

Anglicy błyskawicznie odpowiedzieli. W 6 minucie za sprawą przypadku zrobiło 1:1. Po strzale w poprzeczkę Kacper Tobiasz ani ostatni obrońca nie zdążyli zareagować na dobitkę, dlatego łatwego gola z bliska strzelił nastoletni Jhon Duran.

W tym meczu tyle się działo, że grzechem było mruganie oczami... Do przerwy padły jeszcze dwie bramki. Legia odzyskała prowadzenie za sprawą Muciego, któremu z prawej strony zagrał Wszołek. Zaraz potem wyrównał jednak Lucas Digne, wykorzystując zamieszanie w szesnastce.

Kapitalny doping, taktyka i zaangażowanie sprawiły, że to Legia przechyliła szalę na swoją stronę. Decydującą akcję obejrzeliśmy zaraz po przerwie. W 51 minucie wynik po solowym rajdzie ustalił Muci. Piłka nim wpadła do siatki to odbiła się jeszcze od lewego słupka.

Tym samym przy Łazienkowskiej ziścił się najlepszy z możliwych scenariuszy. Legia zaczęła grupę Ligi Konferencji tak jak dwa lata temu Ligę Europy, kiedy z trenerem Czesławem Michniewiczem przy linii ograła w Moskwie Spartaka po golu Lirima Kastratiego. Potem w drugiej kolejce u siebie wygrała z angielskim Leicester City 1:0. Trafił Mahir Emreli.

5 października Legia wybiera się na pierwszy wyjazd. Zagra w Holandii z AZ Alkmaar.