Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne wyborcze rozdanie w PSL - były szef policji otworzy łódzką listę

Marcin Darda
Generał Marek Działoszyński otworzy listę PSL w Łodzi
Generał Marek Działoszyński otworzy listę PSL w Łodzi Piotr Smoliński
Generał Marek Działoszyński, były szef Komendy Głównej Policji, a wcześniej komendant garnizonu łódzkiego wystartuje z pierwszego miejsca łódzkiej listy PSL do Sejmu.

Na konwencji łódzkiej Polskiego Stronnictwa Ludowego ustalono, że w Łodzi liderem list ludowców do Sejmu wcale nie będzie John Godson, jedyny łódzki poseł PSL, tylko... Marek Działoszyński. To dwugwiazdkowy generał, jeszcze niedawno szef Komendy Głównej Policji, a wcześniej szef garnizonu łódzkiego.

Działoszyński ze stanowiska szefa KGP odszedł w lutym, w czerwcu odebrał awans na generalnego inspektora, ale formalnie w stan spoczynku przejdzie na przełomie września i października, czyli na kilka tygodni przed wyborami parlamentarnymi. Teraz uznał, że pora wejść w politykę. Nasze informacje potwierdza wicemarszałek województwa łódzkiego Dariusz Klimczak, szef PSL w regionie łódzkim.

Wybory parlamentarne 2015: PSL w regionie łódzkim układa listy do Sejmu. Szykują się zmiany

- Zawsze mieliśmy z panem generałem Działoszyńskim świetne relacje, bardzo dobrze nam się współpracowało, gdy był komendantem wojewódzkim policji w Łodzi, stąd akurat dla mnie nie jest to zaskakująca kandydatura - mówi nam Dariusz Klimczak. - Co do posła Johna Godsona, to nic jeszcze nie jest przesądzone, jeśli zechce wystartować z naszej listy w Łodzi, to jesteśmy otwarci na rozmowy.

Łódzką listę PSL do Sejmu uzupełni m.in. Konrad Kobus, burmistrz Rzgowa i Tomasz Piechota, były wójt Jeżowa. Generalnie większość kandydatów listy łódzkiej będzie pochodzić spoza Łodzi, czyli powiatów łódzkiego wschodniego i brzezińskiego, które także wchodzą w skład okręgu wyborczego nr 9, który obejmuje stolicę województwa. To w tych powiatach PSL, co naturalne, sięga po lepsze wyniki wyborcze niż w samej Łodzi.

Partie w regionie łódzkim mają już wstępne listy do Sejmu. Teraz czas na wzajemne wycinanie...

W pozostałych okręgach wyborczych obyło się już bez większych sensacji: w Piotrkowie Trybunalskim listę otworzy wicemarszałek województwa Dariusz Klimczak, tuż za nim będzie Artur Bagieński, drugi z peeselowskich wicemarszałków województwa łódzkiego, a na dalszych miejscach znajdzie się m.in. były marszałek województwa i poseł z Radomska Stanisław Witaszczyk, obecnie jest wicedyrektorem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nie wystartuje zaś obecna posłanka z okręgu piotrkowskiego, Krystyna Ozga, jednak na liście do Sejmu zobaczymy jej córkę Beatę Ozgę-Flejszar, obecnie radną Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Prof. Piotr Gliński będzie jedynką PiS z Łodzi do Sejmu?

Przewodniczący łódzkiego sejmiku Marek Mazur będzie kandydatem do Senatu z okręgu bełchatowsko-piotrkowsko-radomszczańskiego. Co ciekawe, w senackim okręgu kutnowsko-łęczyckim ludowcy do boju o mandat posyłają... Tadeusza Gajdę. To były poseł ludowców, swego czasu skazany za głosowanie "na dwie ręce", ale wyrok ma już zatarty.

Listę sieradzką PSL do Sejmu, którą ustalono we wtorek, otworzy Paweł Bejda, członek zarządu województwa, były wicewojewoda łódzki. Bejda wygrał głosowanie z posłanką Elżbietą Nawrocką, która tym samym będzie na liście numerem drugim. Trzecie miejsce otrzyma radny powiatowy z Łasku i jednocześnie wiceminister Skarbu Państwa Cezary Gabryjączyk. Czwarte miejsce przypadnie zaś Michałowi Pacholskiemu, byłemu posłowi Ruchu Palikota, który przeszedł do PSL. Co ciekawe, to właśnie Pacholski w wyborach sprzed czterech lat wziął mandat, który straciło właśnie PSL.

Platforma Obywatelska w Łodzi ma wstępną listę kandydatów do Sejmu i Senatu

W okręgu sieradzkim lista PSL będzie zresztą bardzo mocna. Oprócz wymienionej czwórki polityków, trafi na nią również trio radnych łódzkiego sejmiku: Jolanta Zięba-Gzik, Andrzej Chowis i Andrzej Górczyński, a poza tym burmistrz Szadku Artur Ławniczak (były wiceminister rolnictwa), a także Piotr Sęczkowski, burmistrz Poddębic.

Tak ułożone projekty list okręgowych muszą jeszcze przejść konwencję wojewódzką, a potem zostaną przesłane do centrali PSL. Korekty są jeszcze możliwe, ale raczej nie na jedynkach list.

Wybory parlamentarne 2015. Znamy nazwiska kandydatów SLD

ZOBACZ TEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki