MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seria włamań na Zdrowiu. Złodzieje wybierają mieszkania na niskim parterze. Jedno z mieszkań włamywacze atakowali trzy razy

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W tym roku na Zdrowiu zgłoszono już 10 włamań do domów i mieszkań.
W tym roku na Zdrowiu zgłoszono już 10 włamań do domów i mieszkań. Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Do mieszkania na parterze przy ul. Krakowskiej złodzieje weszli przez uchylone okno tarasowe. Wynieśli kosztowności. To czego nie zdążyli zabrać planowali ukraść następnym razem. Dwukrotnie przymierzali się do wypchnięcia okna od kuchni. Ale albo ktoś ich spłoszył albo solidna konstrukcja tak łatwo nie dała się pokonać. - Kto kupił mieszkanie z wejściem z poziomu gruntu - jak obserwuje wśród klientów - zawsze na początku pomieszkiwania w nowym lokum ma włamanie lub próbę włamania - opowiada nam fachowiec zajmujący się wykańczaniem pod klucz mieszkań w nowych budynkach. - Lokatorzy pierwsze co robą to obsadzają ogródki wysokimi iglakami aby izolować się od sąsiadów. Nie myślą o tym, że ułatwiają pracę złodziejom.

Do włamań i usiłowań włamań najczęściej dochodzi w budynkach, które jeszcze nie do końca są zasiedlone. Z reguły nie ma jeszcze w nich monitoringu, a szlaban próbuje zastępować zamykaną bramę. Nie każde takie włamanie czy próba włamania są zgłaszane policji, mieszkanka ul. Krakowskiej swoich nie zgłosiła. Na Zdrowiu buduje się ostatnio dużo, w rejonie ul. Krakowskiej, ul. Biegunowej, ul. Jarzynowowej, ul. Orzechowej, ul. Srebrzyńskiej i ul. Spadochroniarzy. Tylko w tym roku policji zgłoszono 5 włamań do domów, 3 włamania do mieszkania, dwa włamania do garażu lub komórki oraz 2 usiłowania włamania do domu i 3 usiłowania włamania do mieszkania.
- Nie wszystkie zdarzenia są zgłaszane na policję - twierdzi asp. Kamila Sowińska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji. -
Często mieszkańcy ostrzegają się za pośrednictwem portali społecznościowych zamiast poinformować organy ścigania. Dlatego apelujemy, aby reagować. Jeśli jesteśmy świadkami niepokojącego zachowania bądź sytuacji w której dochodzi do naruszeń prawa zadzwońmy na numer alarmowy 112. Każde zgłoszenie jest weryfikowane przez policjantów i stanowi bardzo cenną informację. We wskazywane przez mieszkańców miejsca kierowane są patrole, które szczególną uwagę zwracają na możliwość wystąpienia tego typu zagrożenia - podkreśla aspirant Sowińska.

Jak informuje policja okradzione lokale mieszkalne na Zdrowiu usytuowane były na parterze bądź niższych kondygnacjach budynków mieszkalnych. Sprawcy dostawali się do ich wnętrza z reguły poprzez pokonanie zabezpieczeń drzwi balkonowych lub okna. Wartości strat były różne, od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.


Jak ustrzec się przed włamaniem:

* Wyjeżdżając z domu zacznij od sprawdzenia czy zamknąłeś dokładnie wszystkie okna i drzwi, również te balkonowe. Ponad 60 procent włamywaczy dostaje się do mieszkań właśnie przez okno. Zamknij też okienka piwniczne i te zlokalizowane w innych pomieszczeniach gospodarczych, przez które można przedostać się do mieszkania.
*  Nie zostawiaj kluczy w „dobrych schowkach” (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi). Złodziej przeszukuje najpierw te miejsca zanim dokona włamania do domu.
* Aby uniknąć kradzieży "na klamkę" pamiętaj o zamykaniu drzwi na klucz od mieszkania nie tylko wychodząc z domu, ale także, kiedy jesteś w środku!
* Nie pozostawiaj w drzwiach kartek gdzie wyjechałeś. Nie dawaj włamywaczowi gwarancji, że mieszkanie jest puste.
* Nie informuj w mediach społecznościowych, że jesteś daleko od domu. Zaczekaj z publikacją zdjęć z wyjazdu i wstaw je po powrocie.
* Przed wyjazdem zdeponuj w banku posiadaną gotówkę i biżuterię.
* Wyposaż dom w profesjonalne zamki, zadbaj aby drzwi wejściowe były prawidłowo osadzone. Zamontuj kamery na obiekcie i wokół niego. Pamiętaj, że mocne oświetlenie wejścia do domu czy mieszkania odstraszy złodzieja.
* Poproś sąsiadów o czujność podczas nieobecności.
* Gdy dojdzie do włamania natychmiast poinformuj o tym policję. Im szybciej przyjmą zgłoszenie, tym szybciej będą mogli podjąć skuteczne działania by zatrzymać sprawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Seria włamań na Zdrowiu. Złodzieje wybierają mieszkania na niskim parterze. Jedno z mieszkań włamywacze atakowali trzy razy - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki