Sieć 5G w Łodzi. Łódź z najszybszym internetem mobilnym

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Dokument, który daje Łodzi pilotaż, opracował resort pod kierownictwem Anny Streżyńskiej
Dokument, który daje Łodzi pilotaż, opracował resort pod kierownictwem Anny Streżyńskiej Grzegorz Olkowski
Minister cyfryzacji rekomendował Łódź jako pierwsze miasto do pilotażu sieci 5G. To wyższy standard połączeń dla mieszkańców, firm i całych „inteligentnych miast”

Łódź „_jest rekomendowana przez Ministra Cyfryzacji jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce_”. Taki zapis znalazł się w dokumencie opublikowanym przez ten resort 5 stycznia. Ministerstwo wyjaśnia, że „5G to nowa generacja technologii mobilnych, która ma na celu zapewnienie większej pojemności sieci bezprzewodowych, większej niezawodność i wydajności, a także wyjątkowo szybkich prędkości przesyłu danych, umożliwiających rozwój innowacyjnych usług w różnych obszarach przemysłowych”.

Wyjaśniając informatycznym laikom: 5G zapewni przesyłanie danych nawet 20 razy szybciej niż obecnie, a w dodatku zmniejszy zużycie baterii w smartfonach podłączonych do internetu.

Urlop 2018: nowe przepisy, dni wolne 2018 [ZOBACZ, JAKIE ZMIANY WPROWADZĄ W PRZEPISACH

A jeszcze ważniejsze są zalety 5G z punktu widzenia różnych organizacji i struktur: firm, a nawet aglomeracji. 5G ma wręcz przyśpieszyć tworzenie się „inteligentnych miast”, które za pomocą wyjątkowo szybkiego internetu będą zarządzać swoimi systemami drogowymi (m.in. komunikacji miejskiej), jednostkami zdrowia i systemem likwidacji klęsk żywiołowych.

Produkty oparte o 5G mają być oferowane przez firmy z branży nowych technologii ok. 2020 r. (prace nad 5G trwają), jednak kraje Unii Europejskiej już obecnie intensywnie się do tego przygotowują, m.in. opracowując swoje strategie.

Łódź w dokumencie dotyczącym Polski odgrywa kluczową rolę ze względu na już przeprowadzone projekty związane z nowymi technologiami. Ministerstwo wśród nich wymienia „Elektroniczny System Sterowania Ruchem, unikalny na skalę krajową”. Precyzując, chodzi o Obszarowy System Sterowania Ruchem, uruchomiony w Łodzi w grudniu 2015 r. Miasto wydało na OSSR 80 mln zł. Polega on m.in. na synchronizowaniu sygnalizacji świetlnej na 240 skrzyżowaniach, aby upłynnić ruch i dać priorytet komunikacji miejskiej.

Jednak w Łodzi nie brakuje opinii, że wydane pieniądze nie przełożyły się w odpowiednim stopniu na poprawę sytuacji na drogach i torach. Pojawiły się zapowiedzi, że funkcjonalność OSSR zbada Najwyższa Izba Kontroli. W grudniu poinformowaliśmy, że ma do tego dojść między drugim a czwartym kwartałem 2018 r.

Łódź ma dostać pilotaż sieci - jak wymienia Ministerstwo Cyfryzacji w dokumencie ogłoszonym pod tytułem „Strategia 5G dla Polski” - także za sprawą wdrożonych już (według resortu) projektów: systemu naprowadzania na miejsca parkingowe, innowacyjnego systemu oświetlenia, mapy jakości powietrza w czasie rzeczywistym oraz lokalnych aplikacji wspierających mieszkańców.

Działania wymieniane przez ministerstwo mogą zaskakiwać samych łodzian. Dla przykładu, owszem, mogą oni sprawdzać jakość powietrza, ale jedynie w oparciu o cogodzinne pomiary kilku stacji należących do sieci Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (takie stacje są też w innych regionach kraju). W miniony wtorek magistrat poinformował o wytypowaniu 52 punktów we wszystkich dzielnicach Łodzi, w których mobilna stacja monitorowania (za 450 tys. zł) przez trzy lata mierzyć będzie poziom zanieczyszczenia powietrza (badania mają ruszyć pod koniec stycznia). Jednak nie wiadomo nic o „mapie jakości powietrza w czasie rzeczywistym” w formule wykraczającej poza wykorzystywanie obecnych stacji WIOŚ.

Ministerstwo wskazuje także inne - poza wdrożonymi i wdrażanymi projektami - zalety, które mają dać Łodzi pierwszeństwo we wprowadzaniu 5G w Polsce.

To położenie w pobliżu skrzyżowania głównych szlaków komunikacyjnych (obok dwóch autostrad A1 i A2 i drogi ekspresowej S8), co „wydaje się być dobrym miejscem na realizację pilotażu usług z obszaru inteligentnego transportu”.

Autorzy raportu wskazują, że realizacji pilotażu sprzyja obecność w mieście wielkich uczelni z dużą liczbą ekspertów w zakresie nowych technologii oraz Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

„Można optymistycznie zakładać, że przewidywana dostępność systemów do pierwszych wdrożeń sieciowych nastąpi na początku 2019 roku” - głosi ministerialny dokument.

Resort zakłada, że będzie to finansowane z budżetów zaangażowanych operatorów telekomunikacyjnych, chociaż możliwe jest współfinansowanie przez jednostki samorządu terytorialnego w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Łodzian uradowanych publikacją „Strategii 5G dla Polski” może zmartwić zawierucha w resorcie, który opublikował ten dokument. W cztery dni po jego ogłoszeniu minister cyfryzacji Anna Streżyńska straciła swoje stanowisko, a nowego szefa tego resortu nie ma. Nie wiadomo, czy będzie on wybrany z grona dotychczasowych zastępców Streżyńskiej, czy może resort na stałe zostanie pod nadzorem premiera Mateusza Morawieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

ale piszecie sterte bzdur , coraz wiecej akrtuluków gdzie niby na zachodzie sie bronia a juz dawno maja a medialnie tego nie rozglaszaja bo konkurencja by padla poza tym CB radia zobaczcie ile tego jezdzi i z jakiego pasma korzysta a pozniej piszcie te bzdury dalej

n
na zdrowie
2018-01-16T13:48:59 01:00, Gość:

Mam Netie od 2000 roku wcześniej kilka lat temu nazywało się to Dialogiem i powiem Ci że nie narzekam

Może jeszcze trochę...poczekaj jeszcze i zobaczymy, czy dalej nie będziesz narzekać - na zdrowie oczywiście

5G
2018-01-16T15:13:30 01:00, Na nogi:

Tobie chyba elektryczność zaszkodziła.

A Tobie już 5G chyba szkodzi

G
Gość
Jednym słowem Łodzianie stali się królikami doświadczalnymi sieci 5G, o której niewiele wiadomo a już w ogóle o negatywnych skutkach oddziaływania na zdrowie człowieka. Kto w ogóle na to pozwolił?!
M
Mariusz Zube
5G emitować będzie b silne i negatywne na organizm elektroskazenie We Włoszech udowodniono wpływ tego promieniowania na rozwój złośliwego glejaka.Amerykanie skutecznie bronią się przed 5G w Kalifornii dzięki kampanii informacyjnej wstrzymano wdrożenie 5G Amerykane nie chcą umierać na raka Polaków się nie informuje lub okłamuje.pisze o tym Karolina Gozdziewska
C
Cinmar
Ma być lepiej bo sieć ma mieć mniejsze opóźnienie plus ilość osób ma być wyższa niż 4G.

Szybszy transfer o 10x niż lte... Podobno bliżej 1G...
C
Cinmar
Witam, na dzień dobry to czuje że będzie dobrze ale jeżeli coś będzie źle to jak rozwiązać problem.

Ps. Transfer niby nawet 1G... Lepsza wytrzymałość itd.
.
Jak wyjmiesz swoje pieniądze z kieszeni i sam zapłacisz za bilet. Nikt kto nie chodzi do teatru nie będzie wyciągać swojej kasy. Bo jaśniepan chce iść do teatru, chcesz iść do teatru? To za swoje. To nie komuna tylko wolny rynek, którym rządzi popyt. Nie ma popytu to płać za bilety więcej, aby teatr się mógł utrzymać a nie zawalasz na innych, których nie stać lub nie chcą korzystać.
T
Tomek
A jakie znaczenie będzie miała taka sieć skoro nie ma w powszechnym użytku takich modemów. Problem nie jest w szybkości bo internet jest wystarczająco szybki tylko w cenie i zasięgu. I dlatego 5G, 6G a nawet G7, będą wzmagać najwyżej chorobę popromienną powodowaną wzmożonym jonizowaniem takich fal, a w konsekwencji zmiany nowotworowe i bidę tego miastka.
k
kos
Przytuli panią Zdanowska...
k
kos
Przytuli panią Zdanowska...
p
pusi mi kurac
prawdziwy hipster wali sobie kutafona w kiblu na widok wlasnego gowna , a pozniej wyciera go w rurki spodnie
G
Gość
oddano i ten interes i doją teraz ludzi.Chyba najtańsza w mieście (najwolniejsza ale wystarczy na całkiem normalne poruszanie się po necie, słuchania radia internetowego) jest stacjonarna oferta za 20 czy 22 zł na miesiąc. I tyle powinno się płacić, reszta to grabież. Te oferowane przez naciągaczy w "tanich" na kartę kilka mobilnych giga zużywane w ciągu kilku minut to kpina z ludzi. Cała solidarna RP to szydzenie z narodu solidarnych band. Miliony przekrętów na których dorobiły się cwaniaki przy korycie i otoczeniu a ludzie na nich tyrają. Oddali im swój wypracowany majątek a oprócz paru pokazowych pod publiczkę działań jeśli sam suweren nie weżmie tego co mu zagrabiono to nie ma większych szans nawet na wolne niedziele. Jest coś co z przed prawie 30 lat spełniły solidarne wachoły ?
m
mieszkaniec
dlaczego tu ma być znowu wprowadzona technika nowa jako eksperyment na ludziach, kto nas bedzie leczył z raka? to wymaga gęstej sieci nadajników bardziej niz do tej pory, czemu nikt tego nie bada i liczą się tylko pieniądze? od nieboszczyków nie zarobicie
G
Gość
Mam Netie od 2000 roku wcześniej kilka lat temu nazywało się to Dialogiem i powiem Ci że nie narzekam
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie