MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siedzenie zabija. Lepiej wybierz stanie, spacer albo… sen. Zobacz, dlaczego każda aktywność fizyczna jest o wiele lepsza dla zdrowia

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Nie odkryjemy tutaj Ameryki – siedzenie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Obecnie wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, na czym może ucierpieć cały organizm. Naukowcy z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie i Uniwersytetu w Sydney wskazują, że każda aktywność fizyczna jest lepsza niż siedzenie – nawet sen. Zobacz, jak ruch wpływa na zdrowie i dlaczego nie powinniśmy tyle siedzieć.

Spis treści

Ruszaj się dla zdrowia

Naukowcy przestrzegają przed siedzeniem. Jak donoszą w najnowszym badaniu opublikowanym w „European Heart Journal”, każda aktywność jest korzystniejsza dla zdrowia serca niż siedzenie, (w tym spanie). Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmierci na świecie. W 2021 r. były one odpowiedzialne za jeden na trzy zgony (18 milionów) na całym świecie, a choroba wieńcowa była największym zabójcą.

Starszy mężczyzna siedzi na ławce w parku, opierając się na lasce
Zaledwie 5 minut umiarkowanie intensywnej aktywności może mieć zauważalny wpływ na zdrowie serca. yacobchuk/123RF

Eksperci twierdzą, że codzienna aktywność może pomóc w utrzymaniu siły mięśni, ciśnienia krwi i poziomu glukozy. Różnicę można zauważyć już przez włączenie 5-minutowych spacerów w ciągu dnia, chodzenie po schodach, sprzątanie, mycie okien czy samo wstawanie. Lepsze od siedzenia jest też spanie.

Czytaj też: Masz 24 godziny. Wykorzystaj je odpowiednio. Ile czasu trzeba siedzieć, stać, spać i poruszać się, aby zachować zdrowie?

Naukowcy stwierdzili, że każda aktywność, która podnosi tętno „nawet na minutę lub dwie”, obniża ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Dzięki umiarkowanym ćwiczeniom fizycznym można:

 • obniżyć poziom cholesterolu,
 • utrzymać zdrową wagę,
 • zmniejszyć obwód talii.

– Podczas gdy niewielkie zmiany w sposobie poruszania się mogą mieć pozytywny wpływ na zdrowie serca, intensywność ruchu ma znaczenie – powiedziała dr Jo Blodgett, główna autorka badania.

5 minut dziennie dla zdrowia

Naukowcy z University College London przeanalizowali dane z sześciu badań, w których uczestniczyło ponad 15 tysięcy osób z pięciu krajów. Sprawdzili, w jaki sposób ruch w ciągu dnia jest powiązany ze zdrowiem serca.

Każdy uczestnik nosił na udzie urządzenie mierzące jego aktywność w ciągu 24 godzin dnia. Sprawdzane było też zdrowie serca, które mierzono za pomocą sześciu wskaźników:

 • masy ciała (BMI),
 • obwodu talii,
 • cholesterolu HDL,
 • stosunku HDL do cholesterolu całkowitego,
 • trójglicerydów,
 • HbA1c.

Na typowy 24-godzinny dzień składały się m.in. umiarkowanie intensywne aktywności, lekka aktywność, stanie i sen. Wszystkie zostały porównane z niekorzystnym wpływem siedzącego trybu życia.

Zespół badaczy sprawdzał, jak zmiana zachowania na inne przez tydzień może wpływać na zdrowie serca. Okazało się, że w przypadku zastąpienia siedzącego trybu życia, zaledwie 5 minut umiarkowanie intensywnej aktywności miało zauważalny wpływ na zdrowie serca. Zastąpienie siedzenia tylko sześcioma minutami ćwiczeń sprawiało, że poziom cholesterolu poprawił się, a poziom cukru we krwi był również niższy, jeśli ludzie spędzali więcej czasu ćwicząc, stojąc lub śpiąc, a nie siedząc.

– Najkorzystniejszą zmianą, jaką zaobserwowaliśmy, było zastąpienie siedzenia umiarkowaną lub energiczną aktywnością – może to być bieg, szybki spacer lub wchodzenie po schodach – w zasadzie każda aktywność, która podnosi tętno i przyspiesza oddech, nawet na minutę lub dwie – zauważyli naukowcy w opublikowanym badaniu.

Co robić, żeby nie siedzieć? Czynności, które wpływają na zdrowie serca

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. WHO zaleca 150-300 minut tygodniowo aktywności fizycznej umiarkowanej intensywności lub 75-150 minut o dużej intensywności. W obliczu pandemii siedzenia jest to bardzo ważne dla zdrowia serca.

Umiarkowana aktywność obejmuje:

 • szybki marsz,
 • intensywne sprzątanie (mp. mycie okien lub podłogi),
 • jazdę na rowerze,
 • grę w badmintona.

Do energicznych aktywności naukowcy zaliczają:

 • piesze wędrówki,
 • jogging,
 • odśnieżanie,
 • szybką jazdę na rowerze.

Naukowcy podkreślają, że nawet niewielkie zmiany w sposobie poruszania się mogą mieć pozytywny wpływ na serce, a także na poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi.

– Aktywność nie zawsze jest łatwa i ważne jest, aby wprowadzać zmiany, których można się trzymać w dłuższej perspektywie i które sprawiają przyjemność – wszystko, co podnosi tętno, może pomóc – powiedział James Leiper z British Heart Foundation.

Warto wstawać od biurka lub stołu i przejść się nawet po domu lub biurze, wybrać schody zamiast windy, zaparkować dalej od sklepu czy po prostu chodzić pieszo.

– Chodzenie po schodach jest cięższym ćwiczeniem niż chodzenie po równym terenie. To dlatego, że nie tylko poruszasz swoim ciałem, ale poruszasz nim wbrew grawitacji i zasadniczo pchasz się w górę i na zewnątrz – powiedział dr Cheng-Han Chen, dyrektor medyczny Structural Heart Program w Saddleback Medical Center w Laguna Hills w Kalifornii. – Budujesz także mięśnie dolnej części ciała, wzmacniasz rdzeń i dolną część pleców.

Naukowiec uważa, że wchodzenie po schodach zapewnia trzy razy więcej ruchu niż podczas samego chodzenia po płaskim podłożu.

Dużo siedzisz i mało śpisz? Wybierz ten „trening”

Poza aktywnością fizyczną naukowcy zwracają też uwagę na sen. Według zaleceń Narodowej Służby Zdrowia (NHS) dorośli powinni spać od 7 do 9 godzin, a dzieci od 9 do 13 godzin.

Naukowcy w badaniu opublikowanym w „European Heart Journal” stwierdzili, że osoby, które śpią mniej niż 6 godzin dziennie, mogą odnieść większe korzyści ze snu niż z ćwiczeń. W takim przypadku warto sen potraktować jak pewnego rodzaju „trening” i starać się zapewnić organizmowi odpoczynek.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Miej ciśnienie pod kontrolą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Siedzenie zabija. Lepiej wybierz stanie, spacer albo… sen. Zobacz, dlaczego każda aktywność fizyczna jest o wiele lepsza dla zdrowia - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki