MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siła jednostki na Festiwalu Off-Północna Teatru Muzycznego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Maciej Pawlak i Karina Komendera wystąpią w koncercie „Tides and Times” z fragmentami amerykańskich musicali
Maciej Pawlak i Karina Komendera wystąpią w koncercie „Tides and Times” z fragmentami amerykańskich musicali Karol Nycz
Katarzyna Groniec, Artur Żmijewski i Ewa Żmijewska to tylko niektórzy z artystów, którzy wezmą udział w rozpoczynającym się w piątek 12 kwietnia w Łodzi festiwalu Off-Północna.

Tegoroczna, ósma edycja festiwalu Off-Północna Teatru Muzycznego w Łodzi odbędzie się pod hasłem „Siła jednostki”.

- Wydawać by się mogło, że w ogólnym rozrachunku nasz głos jest bez znaczenia. Nasi goście będą przekonywać jednak, iż nawet najmniejszy ruch może być zaczynem do uruchomienia machiny losu, który diametralnie się odmieni - zapewnia Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny i pomysłodawca festiwalu Off-Północna.

Wydarzenie zainauguruje w piątek spektakl muzyczny „Bestiariusz Polski” w wykonaniu studentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Młoda dziennikarka zaczyna pracę w brukowcu, obiektem jej pierwszego reportażu ma być najbardziej krwawa i poruszająca zbrodnia w historii Polski, tematem - zło.

Kolejnego dnia festiwalu Teatr Nowy Proxima zaprezentuje widowisko „Kruchość wodoru. Demarczyk”. Za scenariusz i reżyserię odpowiedzialna jest Katarzyna Chlebny, której wcześniejszy autorski spektakl, „Kora.Boska”, cieszy się dużą popularnością. Tym razem to opowieść o Ewie Demarczyk.

Weekend otwarcia festiwalu to również niedzielny Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Przesłuchania przed jury będą otwarte dla publiczności. O nagrody pieniężne i statuetkę Jonaszka powalczy ośmioro solistów, jeden duet i jeden zespół. Ich występy oceniać będą między innymi: Wojciech Kościelniak, Konrad Imiela i Piotr Kofta. Wieczorem finał konkursu zwieńczy koncert „Konstelacje” Katarzyny Groniec.

W tym roku festiwal ma także propozycję dla młodzieży szkolnej: spektakl Fundacji Pomysłodalnia „Nie tylko Przemyk” w reżyserii Piotra Wyszomirskiego, który zostanie pokazany w środę 17 kwietnia przed południem. Na spektakl złożą się wiersze Edwarda Stachury, Rafała Wojaczka, Ryszarda Milczewskiego-Bruno, ale też liryki Grzegorza Przemyka i jego matki Barbary Sadowskiej.

W czwartek 18 kwietnia na scenie Off-Północna zagości Teatr Muzyczny z Torunia z przedstawieniem „Piękna Lucynda”, proponując teatralną zabawę wokół molierowskiej intrygi według Mariana Hemara.

Drugi weekend festiwalu otworzą Maciej Pawlak i Karina Komendera koncertem „Tides and Times”. W programie wykorzystano fragmenty amerykańskich musicali autorstwa Adama Guettela, Jasona Roberta Browna, Craiga Carnelii, Kait Kerrigan, Briana Lowdermilka czy Maury’ego Yestona.

W sobotę 20 kwietnia Barbara Sanecka, Kamil Olczyk i Łukasz Walczak zaproponują koncert „Miłość ci wszystko wypaczy. Musicalowa rewia absurdu”, zainspirowany postacią amerykańskiego choreografa Boba Fosse’a i twórczością takich artystów, jak Fred Astaire, Ginger Rogers, Cyd Charisse i Gene Kelly. Tego samego dnia w poemacie jazzowym „Bona Sforza d’Aragona” wystąpią Artur Żmijewski i Ewa Żmijewska. Autorem muzyki jest pianista jazzowy Kuba Stankiewicz, tekstu - Michał Zabłocki.

Festiwal zakończy w niedzielę 21 kwietnia widowisko muzyczne „Depesze” w wykonaniu artystów Teatru Rampa na Targówku, poświęcone muzyce zespołu Depeche Mode.

Każdemu z wydarzeń towarzyszyć będzie spotkanie publiczności z artystami. W programie festiwalu znalazły się też przygotowane przez Martę Szostak arteterapeutyczne zajęcia dla młodych kobiet czy improwizacyjne warsztaty teatralne w Parku Helenów, które poprowadzą Michał Jóźwik, Maria Gudejko i Szymon Nygard.

Festiwal zaprosi też na panel dyskusyjny z cyklu „Po co…” (20 kwietnia). Tym razem będzie on poświęcony osobom „współtworzącym kulturę z tylnego siedzenia”. Wezmą w nim udział Aleksandra Boćkowska, Daria Sobik, Monika Mioduszewska i Magdalena Szuster.

Bilety na festiwal (w tym na warsztaty) można kupować w kasie Teatru Muzycznego i online.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki